TOP 5: Najlepších programov na kreslenie technických výkresov

27.5.2022 16:15  | 
Dominika Ježová

Kategórie: Software

Ako umelec, dizajnér, technický kreslič alebo ilustrátor, je dôležité použiť správne nástroje, ktorá vám pomôžu dosiahnuť výsledky pri tvorbe technických výkresov. Čokoľvek chcete vytvoriť, či už sú to skeče, nákresy, návrhy alebo sieťové diagramy, musíte použiť nástroj, ktorý vám uľahčí prácu a pomôže dosiahnuť výsledky.

Programy na technické kreslenie nachádzajú uplatnenie v mnohých odvetviach. Okrem praktickejších odvetví, ako sú strojári, architekti alebo geodeti, ho využívajú tiež v administratíve alebo v odborných školách. Ako si vybrať program na kreslenie výkresov? Prejdeme si 5 program, ktoré vám umožnia kreslenie a tvorbu výkresov. Pomocou týchto bezplatných programov na kreslenie stavebných výkresov, môžete vytvárať podrobné technické 2D výkresy alebo inžinierske náčrty.

Ako funguje program na kreslenie stavebných výkresov?

Skicovací softvér umožňuje používateľom vytvárať kresby s digitálnou grafikou. Miesto tradičných umeleckých potrieb, akými je ceruzka a papier, umelci vytvárajú kresby na počítači pomocou digitálnych nástrojov, ktoré im ponúkajú množstvo možností a dostupných nástrojov, vďaka ktorým vytvoria úžasné výtvory. Tieto kresby zvyčajne siahajú od 2D návrhov až po digitálne umelecké diela. Tieto produkty používajú ilustrátori alebo dizajnéri v mnohých odvetviach, ako je automobilový dizajn alebo tradičné stavebníctvo. Technický výkres je podrobný diagram alebo plán, ktorý poskytuje informácie o tom, ako objekt funguje. Je názornou pomôckou pri stavbe alebo oprave objektov alebo budov.

Program na technické nákresy umožňuje:

 • exportovať súbory náčrtov v 2D alebo v 3D formáte,
 • umožňuje používateľom upravovať skicu pomocou rôznych dostupných nástrojov,
 • vytváranie 2D digitálnych náčrtov.

 • Nasledujúcich 5 programov vám umožní vytvárať profesionálne vyzerajúce technické dokumenty.


  1. SKETCHUP

  S množstvom funkcií a pokročilých nástrojov patrí Sketchup k známym softvérom na profesionálnej úrovni, ktorý je obľúbený medzi architektmi, interiérovými dizajnérmi alebo inžiniermi. Patrí k populárnym a používateľsky obľúbeným nástrojom na 3D modelovanie a navrhovanie. Možno prostredníctvom neho modelovať množstvo návrhov, od domov cez stromy až po energeticky úsporné budovy. Pokiaľ používate webovú platformu, a teda online verziu programu, Sketchup môžete používať bezplatne.

  SketchUp je intuitívny a výkonný nástroj pre profesionálov a kreatívcov všetkých druhov. Sada nástrojov v rámci programu zlepšuje pracovné postupy v rôznych odvetviach vrátane architektúry, strojárstva, stavebníctva, spracovania dreva, interiérového dizajnu, filmu a mnohých ďalších. Pomocou tohto bezplatného programu je možné detailne modelovať 2D aj 3D. Ovládanie je veľmi jednoduché a rozhranie intuitívne.

  Program SketchUp na stiahnutie zadarmo

  2. FREECAD

  Program FreeCAD je prístupný bezplatne na stiahnutie a je možné ho nainštalovať na všetky platformy. Tento bezplatný kresliaci program je vhodný pre používateľov Mac, Windows či Linux. Dizajnový softvér prináša moderné používateľské rozhranie a umožňuje kreslenie 2D výkresov a vytváranie 3D modelov. Pomocou programu FreeCAD môžete vytvárať technické výkresy s použitím množstva funkcií, a tiež simulácie v 2D a 3D. Práca s FreeCAD nie je náročná na osvojenie. Program má niekoľko skvelých nástrojov, ktoré vám uľahčujú modelovanie, pričom neustále dochádza k jeho vylepšovaniu celou komunitou používateľov.

  Program FreeCAD na stiahnutie zadarmo

  3. QCAD

  Výkonná aplikácia, ktorá si získala priazeň používateľov intuitívnym rozhraním. Po stiahnutí bezplatnej aplikácie vám budú sprístupnené potrebné nástroje, ktoré vám umožnia vytvárať vlastný dizajn plne podľa vašich predstáv. Súčasťou aplikácie je 40 konštrukčných nástrojov, 20 modifikovaných nástrojov, možnosť zachytenia objektov a mnoho iného. Pomocou QCAD môžete vytvárať konštrukčné prvky na rôznych úrovniach a technické výkresy na mieru. Ide o aplikáciu, ktorá je prístupná verejne a umožňuje vám používať ju prostredníctvom operačného systému Linux, Mac aj Windows. Umožňuje vám kresliť stavebné výkresy online, a to vrátane interiérov, plánov budovy, schém, mechanických súčastí a podobne.

  Program QCAD na stiahnutie zadarmo

  4. LIBRECAD

  Ďalší z bezplatných CAD softvérov vhodný na vývoj 2D projektov, ktorý vám umožňuje kreslenie výkresov online. Program je dostupný pre Mac, Windows a Linux. Začať pracovať s LibreCAD je veľmi jednoduché, nie sú potrebné žiadne poplatky ani iné náklady, ktoré by limitovali vašu prácu v ňom. Môžete prostredníctvom neho vytvárať prepracované výkresy, 2D projekty alebo 2D výkresy. LibreCAD je funkciami obsiahnutá aplikácia vyvinutá skúseným tímom a navyše bezplatná. LibreCAD si môžete stiahnuť, nainštalovať a distribuovať voľne bez platenia akýchkoľvek poplatkov. Ide o vyspelú aplikáciu s niekoľkými výhodami. Je dostupná v množstve jazykov, ktoré neustále pribúdajú. Aplikácia je otvorená novým úpravám, je denne testovaná a doplnená o nové nástroje.

  Program LibreCAD na stiahnutie zadarmo

  5. BENTLEY

  Bentley ponúka 4 dostupné aplikácie na modelovanie a vizualizovanie technických nákresov, ktoré vám ponúkajú verné zobrazenie výkresov. Bezplatne tak získate kvalitný CAD prehliadač s nástrojmi, ktorý umožňuje presné meranie vzdialeností a plôch, a tiež tlač výkresov. Aplikácia je vhodná pre modelovanie, vizualizáciu, projektovanie budov, vytváranie stavebného dizajnu a podobne. Je vhodná pre inžinierov, konštruktérov, architektov, pretože umožňuje modelovanie, mapovanie, návrh, testovanie, analýzu a návrh. Objavte neobmedzené možnosti aplikácie. Pedagógovia a študenti získajú plný prístup k aplikáciám Bentley, ak sa prihlásia zo svojej e-mailovej adresy inštitúcie alebo nahrať svoj študentský preukaz.

  Program BENTLEY na stiahnutie zadarmo

  Záver

  Vyššie spomenuté aplikácii patria k obľúbeným program na modelovanie a kreslenie výkresov online. Prevedú vás základmi kreslenia a umožňia vám vytvoriť si návrh podľa vašich predstáv. Môžete skúsiť viaceré aplikácie a na základe práce v nich si vybrať tú najvhodnejšiu pre vás.
  Total Commander 10.0

  Súborový manažér (správa súborov)

  153

  Shareware

  CCleaner 5.72

  Vyčistiť a zrýchliť PC

  123

  Freeware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulácia virtuálnych mechaník

  104

  Freeware

  Adobe Flash Player 32.0

  Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

  96

  Freeware

  TeamViewer 15.17.7

  Vzdialené ovládanie PC a prístup

  90

  Freeware

  7-zip 19.01

  Kompresný program

  68

  Freeware

  IrfanView 4.57

  Prehliadanie a úprava mnohých grafických formátov

  67

  Freeware

  Lidl Plus 14.25.1

  Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

  66

  Freeware

  SketchUp 19.3.253

  Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

  65

  Freeware

  PowerPoint zdarma 2007

  Prehliadanie prezentácií MS PowerPoint

  60

  Freeware

  ďalšie programy »


  Nové programy

  Wikipedia do mobilu

  Encyklopédia do telefónu

  Freeware

  0 kB

  Vánoční cukroví recepty 1.0

  TOP recepty na vianočné pečivo

  Freeware

  0 kB

  Můj Globus 1.9.3

  Aplikácia Môj Globus

  Freeware

  0 kB

  BeReal 0.54.1

  Zdieľanie fotografií s priateľmi (aplikácia)

  Freeware

  0 kB

  Shell ClubSmart 4.9.1

  Tankovacia karta Shell

  Freeware

  0 kB

  Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

  Aplikácia - zvuky na stiahnutie

  Freeware

  0 kB

  Pumpdroid 20220303

  Cena benzínu a nafty - aplikácia

  Freeware

  0 kB

  KB Klíč 3.2.0

  Bezpečné prihlasovanie - internetové bankovníctvo

  Freeware

  0 kB

  Spider Solitaire 6.2.1.4035

  Obľúbená kartová hra do mobilu

  Freeware

  0 kB

  World of tanks Blitz 9.3.0.973

  Hra s tankami do mobilu

  Freeware

  0 kB

  ďalšie nové programy »

  Nové aktualizácie

  Norton Security 20.2.0.19

  Profesionálny antivírus - ochrana zariadenia

  Trial

  0 kB

  BitLord 2.4.6-355

  Sťahovanie a streamovanie torrentov

  Freeware

  0 kB

  Waze 4.86.0.6

  Najlepšia navigácia do mobilu

  Freeware

  0 kB

  Lidl Plus 14.25.1

  Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

  Freeware

  0 kB

  VariCAD Viewer 2022-2.0

  Prezeranie, tlač a konverzia CAD súborov

  Freeware

  0 kB

  VariCAD 2022-2.0

  CAD systém pre strojné inžinierstvo

  Trial

  0 kB

  Seznam filmů 1706080

  Tvorba databázy - zhliadnuté filmy

  Freeware

  0 kB

  NoRec Extra 4.1.0.9

  Normovanie jedál

  Shareware

  0 kB

  Adobe Photoshop CS5 12.0.4

  Editor obrázkov a fotiek

  Trial

  0 kB

  Safari 5.1.7

  Webový prehliadač od Apple

  Freeware

  0 kB

  ďalšie aktualizácie »

  logo

  11490 programov na stiahnutie zadarmo

  Posledná aktualizácia pred 7 dni