TOP 5: Najlepších programov na kreslenie technických výkresov

27.5.2022 16:15  | 
Dominika Ježová

Kategórie: Software

Ako umelec, dizajnér, technický kreslič alebo ilustrátor, je dôležité použiť správne nástroje, ktorá vám pomôžu dosiahnuť výsledky pri tvorbe technických výkresov. Čokoľvek chcete vytvoriť, či už sú to skeče, nákresy, návrhy alebo sieťové diagramy, musíte použiť nástroj, ktorý vám uľahčí prácu a pomôže dosiahnuť výsledky.

Programy na technické kreslenie nachádzajú uplatnenie v mnohých odvetviach. Okrem praktickejších odvetví, ako sú strojári, architekti alebo geodeti, ho využívajú tiež v administratíve alebo v odborných školách. Ako si vybrať program na kreslenie výkresov? Prejdeme si 5 program, ktoré vám umožnia kreslenie a tvorbu výkresov. Pomocou týchto bezplatných programov na kreslenie stavebných výkresov, môžete vytvárať podrobné technické 2D výkresy alebo inžinierske náčrty.

Ako funguje program na kreslenie stavebných výkresov?

Skicovací softvér umožňuje používateľom vytvárať kresby s digitálnou grafikou. Miesto tradičných umeleckých potrieb, akými je ceruzka a papier, umelci vytvárajú kresby na počítači pomocou digitálnych nástrojov, ktoré im ponúkajú množstvo možností a dostupných nástrojov, vďaka ktorým vytvoria úžasné výtvory. Tieto kresby zvyčajne siahajú od 2D návrhov až po digitálne umelecké diela. Tieto produkty používajú ilustrátori alebo dizajnéri v mnohých odvetviach, ako je automobilový dizajn alebo tradičné stavebníctvo. Technický výkres je podrobný diagram alebo plán, ktorý poskytuje informácie o tom, ako objekt funguje. Je názornou pomôckou pri stavbe alebo oprave objektov alebo budov.

Program na technické nákresy umožňuje:

 • exportovať súbory náčrtov v 2D alebo v 3D formáte,
 • umožňuje používateľom upravovať skicu pomocou rôznych dostupných nástrojov,
 • vytváranie 2D digitálnych náčrtov.

 • Nasledujúcich 5 programov vám umožní vytvárať profesionálne vyzerajúce technické dokumenty.


  1. SKETCHUP

  S množstvom funkcií a pokročilých nástrojov patrí Sketchup k známym softvérom na profesionálnej úrovni, ktorý je obľúbený medzi architektmi, interiérovými dizajnérmi alebo inžiniermi. Patrí k populárnym a používateľsky obľúbeným nástrojom na 3D modelovanie a navrhovanie. Možno prostredníctvom neho modelovať množstvo návrhov, od domov cez stromy až po energeticky úsporné budovy. Pokiaľ používate webovú platformu, a teda online verziu programu, Sketchup môžete používať bezplatne.

  SketchUp je intuitívny a výkonný nástroj pre profesionálov a kreatívcov všetkých druhov. Sada nástrojov v rámci programu zlepšuje pracovné postupy v rôznych odvetviach vrátane architektúry, strojárstva, stavebníctva, spracovania dreva, interiérového dizajnu, filmu a mnohých ďalších. Pomocou tohto bezplatného programu je možné detailne modelovať 2D aj 3D. Ovládanie je veľmi jednoduché a rozhranie intuitívne.

  Program SketchUp na stiahnutie zadarmo

  2. FREECAD

  Program FreeCAD je prístupný bezplatne na stiahnutie a je možné ho nainštalovať na všetky platformy. Tento bezplatný kresliaci program je vhodný pre používateľov Mac, Windows či Linux. Dizajnový softvér prináša moderné používateľské rozhranie a umožňuje kreslenie 2D výkresov a vytváranie 3D modelov. Pomocou programu FreeCAD môžete vytvárať technické výkresy s použitím množstva funkcií, a tiež simulácie v 2D a 3D. Práca s FreeCAD nie je náročná na osvojenie. Program má niekoľko skvelých nástrojov, ktoré vám uľahčujú modelovanie, pričom neustále dochádza k jeho vylepšovaniu celou komunitou používateľov.

  Program FreeCAD na stiahnutie zadarmo

  3. QCAD

  Výkonná aplikácia, ktorá si získala priazeň používateľov intuitívnym rozhraním. Po stiahnutí bezplatnej aplikácie vám budú sprístupnené potrebné nástroje, ktoré vám umožnia vytvárať vlastný dizajn plne podľa vašich predstáv. Súčasťou aplikácie je 40 konštrukčných nástrojov, 20 modifikovaných nástrojov, možnosť zachytenia objektov a mnoho iného. Pomocou QCAD môžete vytvárať konštrukčné prvky na rôznych úrovniach a technické výkresy na mieru. Ide o aplikáciu, ktorá je prístupná verejne a umožňuje vám používať ju prostredníctvom operačného systému Linux, Mac aj Windows. Umožňuje vám kresliť stavebné výkresy online, a to vrátane interiérov, plánov budovy, schém, mechanických súčastí a podobne.

  Program QCAD na stiahnutie zadarmo

  4. LIBRECAD

  Ďalší z bezplatných CAD softvérov vhodný na vývoj 2D projektov, ktorý vám umožňuje kreslenie výkresov online. Program je dostupný pre Mac, Windows a Linux. Začať pracovať s LibreCAD je veľmi jednoduché, nie sú potrebné žiadne poplatky ani iné náklady, ktoré by limitovali vašu prácu v ňom. Môžete prostredníctvom neho vytvárať prepracované výkresy, 2D projekty alebo 2D výkresy. LibreCAD je funkciami obsiahnutá aplikácia vyvinutá skúseným tímom a navyše bezplatná. LibreCAD si môžete stiahnuť, nainštalovať a distribuovať voľne bez platenia akýchkoľvek poplatkov. Ide o vyspelú aplikáciu s niekoľkými výhodami. Je dostupná v množstve jazykov, ktoré neustále pribúdajú. Aplikácia je otvorená novým úpravám, je denne testovaná a doplnená o nové nástroje.

  Program LibreCAD na stiahnutie zadarmo

  5. BENTLEY

  Bentley ponúka 4 dostupné aplikácie na modelovanie a vizualizovanie technických nákresov, ktoré vám ponúkajú verné zobrazenie výkresov. Bezplatne tak získate kvalitný CAD prehliadač s nástrojmi, ktorý umožňuje presné meranie vzdialeností a plôch, a tiež tlač výkresov. Aplikácia je vhodná pre modelovanie, vizualizáciu, projektovanie budov, vytváranie stavebného dizajnu a podobne. Je vhodná pre inžinierov, konštruktérov, architektov, pretože umožňuje modelovanie, mapovanie, návrh, testovanie, analýzu a návrh. Objavte neobmedzené možnosti aplikácie. Pedagógovia a študenti získajú plný prístup k aplikáciám Bentley, ak sa prihlásia zo svojej e-mailovej adresy inštitúcie alebo nahrať svoj študentský preukaz.

  Program BENTLEY na stiahnutie zadarmo

  Záver

  Vyššie spomenuté aplikácii patria k obľúbeným program na modelovanie a kreslenie výkresov online. Prevedú vás základmi kreslenia a umožňia vám vytvoriť si návrh podľa vašich predstáv. Môžete skúsiť viaceré aplikácie a na základe práce v nich si vybrať tú najvhodnejšiu pre vás.

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
  Dominika Ježová

  Dominika je kreatívna copywriterka a začínajúca blogerka, ktorú inšpirujú témy technológií a svet internetu. Zo všetkých programov jej je najbližší WordPress, pretože s tým si ako online pisateľka priam tyká. Miluje prírodu, kávu, knihy a čas, ktorý môže tráviť písaním textov, ktoré ľuďom uľahčujú život a rozširujú obzory. Na jej práci najviac zbožňuje práve možnosť neustále sa vzdelávať v rôznych témach. Jej zámerom je zjednodušiť text aj pri zložitejších témach a vystihnúť pointu tak, aby čitateľ našiel potrebnú informáciu a využil ju v praxi. V jej článkoch môžete nájsť rôzne témy, ktoré popisujú mobilné aplikácie, počítačové programy a rady, ktoré sa týkajú práce s počítačom.
  Ak by ste sa o nej chceli dozvedieť viac, môžete si pozrieť jej blog.

  Recuva 1.53.1087

  Obnova zmazaných súborov

  73

  Freeware

  Chatovacie aplikácie do mobilu

  59

  Freeware

  Adobe Flash Player 32.0

  Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

  57

  Freeware

  Audacity 3.0

  Úprava a nahrávanie audio súborov

  57

  Freeware

  51

  Freeware

  19.3.253

  Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

  50

  Freeware

  107.0.5304.63

  Internetový prehliadač od spoločnosti Google

  50

  Freeware

  Kaspersky Anti-Virus Free 20.0.14.1085

  Antivírus zadarmo na stiahnutie

  50

  Freeware

  CCleaner 5.72

  Vyčistiť a zrýchliť PC

  48

  Freeware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulácia virtuálnych mechaník

  47

  Freeware

  ďalšie programy »


  Nové programy

  Freeware

  0 kB

  Brain Trainer: Hlavolamy 1.80.1

  Logická mobilná hra

  Freeware

  0 kB

  Sonic Riders 1.0

  Závodná PC hra

  Demo

  0 kB

  ACTIVITY Original 2.0.1

  Obľúbená dosková hra na mobil

  Ad-supported

  0 kB

  iROZHLAS

  Spravodajstvo, mobilná aplikácia

  Freeware

  0 kB

  Freeware

  0 kB

  FileViewPro 2013

  Otváranie rôznych súborov

  Demo

  0 kB

  Color by Number 3.0.2

  Maľovanie podľa čísel (aplikácia)

  Freeware

  0 kB

  Money Well 5.0.5-MoneyWell

  Zarábanie hraním hier

  Freeware

  0 kB

  Free Studio 6.6.41.620

  Úprava videa, obrázkov, dokumentov

  Freeware

  0 kB

  FotoSketcher 3.90 64-bit

  Program na tvorbu skíc

  Freeware

  0 kB

  Freeware

  0 kB

  Profi Word 1.1

  Šablóna pre Word

  Freeware

  0 kB

  IObit Screen Recorder 1.3.0.331

  Záznam obrazovky PC

  Freeware

  0 kB

  HomeGuard Pro 8.9.3. 64 - bit

  Vzdialená správa PC a sledovanie aktivít na PC

  Demo

  0 kB

  MPEG Player 3.36

  Prehrávanie videí

  Shareware

  0 kB

  USB Dumper 1.0

  Automatické kopírovanie USB

  Freeware

  0 kB

  Cakewalk 2022.11 Uptade 1

  Hudobná produkcia

  Freeware

  0 kB

  3GP Player 1.1.7

  Program na prehrávanie .3gp a .3g2 súborov

  Shareware

  0 kB

  iMazing HEIC Converter 1.0.5

  Prevod súborov HEIC do JPG / PNG

  Freeware

  0 kB

  ďalšie nové programy »

  Nové aktualizácie

  Yawcam 0.8.0

  Práca a obsluha webkamery

  Freeware

  0 kB

  Notepad++ 8.4.6

  Poznámkový blok

  Freeware

  0 kB

  Subtitle Edit 4.0.3

  Editácia, prevod titulkov k filmom

  Freeware

  0 kB

  SeaMonkey 2.53.18

  Webový prohlížeč

  Freeware

  0 kB

  TESCO Clubcard - Aplikace 3.4.1

  Moja Clubcard TESCO do mobilu

  Freeware

  0 kB

  Lidl Plus 14.25.1

  Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

  Freeware

  0 kB

  COOP Jednota (aplikácie) 3.8.3

  Zľavy, akcie a letáky do mobilu

  Freeware

  0 kB

  Spotify

  Poslouchat hudbu online

  Ad-supported

  0 kB

  ZwCAD Professional 2008i

  CAD program kompatibilný so súbormi s AutoCAD

  Trial

  60 MB

  GeoGebra 6.0.560.0

  Výučbový program na matematiku a geometriu

  Freeware

  48,6 MB

  Krokomer (pedometer) do mobilu 1.1.2

  Aplikácia na počítanie krokov a monitorovanie kalórií

  Freeware

  0 kB

  Wattpad

  Sociálna sieť pre čitateľov a aj spisovateľov príbehov

  Freeware

  0 kB

  foodora SK 23.11.0

  Objednanie a donáška jedla (aplikácia)

  Freeware

  0 kB

  Zloženky 2.0

  Elektronické vypĺňanie poštových poukážok

  Freeware

  0 kB

  Nokia Suite 3.8

  Synchronizácia PC a mobilného telefónu

  Freeware

  0 kB

  Google mapy

  Aplikácia Google mapy pre Android

  Ad-supported

  0 kB

  3DMark 6

  Test výkonu PC - graficky náročné hry

  Freeware

  584,8 MB

  Detwinner 2.03.001

  Hľadanie duplicitných či podobných súborov

  Freeware

  0 kB

  4.5.0.9

  Úprava / Vylepšenia selfie fotky

  Ad-supported

  0 kB

  107.0.5304.63

  Internetový prehliadač od spoločnosti Google

  Freeware

  84,6 MB

  ďalšie aktualizácie »

  logo

  11840 programov na stiahnutie zadarmo

  Posledná aktualizácia pred 4 dni

  Košík

  Reklama | Kontakty |