Neznáme číslo!? Ako zistiť, kto mi volal?

25.4.2022 12:08  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Mobil

Volajú vám neznáme čísla? Niektorí z nás takéto kontakty zo zásady nedvíhajú kvôli nevyžiadaným ponukám, mnoho ľudí ale reagovať na zvoniaci prístroj musí. Zistiť, kto vám volal, však možno bez toho, aby ste sa s volajúcim museli baviť. Ako odhaliť, kto mi volá?

Ako zistiť, kto mi volal podľa telefónneho čísla?

Našli ste na svojom telefóne vo výpisoch zmeškaných hovorov neznáme číslo, hoci telefonát nečakáte, alebo ste u zvoniaceho prístroja síce prítomní, ale nemáte záujem baviť sa s človekom, ktorý vám na druhej strane linky urputne ponúka káblovú televíziu alebo novú sadu hrncov. Typický dôvod, prečo telefón nedvíhať a zaujímať sa, kto mi volal.

Samostatnou kapitolou telefónneho sveta sú hovory najrôznejších podvodníkov, ktoré vám po spätnom zavolaní začnú účtovať nepríjemne vysoké čiastky. Nevedieť, čie je telefónne číslo, by vás mohlo v konečnom dôsledku vyjsť na niekoľko desiatok euro. Nemalo by sa vám nič účtovať, pokiaľ číslo iba zdvihnete, ale len vtedy, keď naň zavoláte späť.

Zistiť, kto volá, účinne chráni nielen vás, ale aj vašich najbližších, najmä seniori sú proti telefónnym šmejdom veľmi bezbranní. Operátori sa snažia tieto kontakty blokovať, nie vždy je to ale bezo zvyšku možné. V roku 2018 sa navyše objavili nebezpečné telefónne čísla zo zahraničia, ktoré však vyzerali ako pražské. Podobných podvodníkov sú stovky.

Overenie čísla je preto nutnosťou. Prvý krok je pozrieť sa na tvar predvoľby. Tie slovenské sa označujú ako +421. Tuzemské číslo za predvoľbou má štandardne formát deviatich číslic. Telefónne číslo v inom tvare naznačuje možný zahraničný telefonát.


Pokiaľ chcete zistiť, kto volal a z ktorej krajiny konkrétne, môžete sa pozrieť priamo na web https://telefonny.zoznam.sk/medzinarodne-predvolby/. Prípadne vám zoznam poskytne aj Wikipédia alebo sa nájsť číslo dá napríklad taktiež na webových stránkach spoločnosti T-Mobile. Čie je číslo vám odpovie celý rad špecializovaných webov.

Pozor na „osemstovky“ a „deväťstovky“

Najmä seniori by si mali uvedomiť, že nie je dôležité spozornieť len vtedy, keď volá neznáme číslo vám. Obozretní by sme mali byť aj vtedy, keď voláme my sami.

Tzv. osemstovková linka, teda pokiaľ voláme na číslo 800, je zadarmo. Pri kódoch 810 až 819 a 830 až 839 a 843 až 846 sa však na platbe podieľa aj volajúci. Linky 900, 906 a 909 sú potom spoplatnené sadzbou za minútu.

Ako zistiť neznáme číslo, kde vyhľadať telefónne číslo?

Zistiť číslo je v dnešnej dobe veľmi jednoduché. Dohľadať možno, kto mi volal z pevnej linky aj z mobilu. Dalo by sa však povedať, že pevná linka je menej riziková. Nedá sa totiž tak ľahko zmeniť, volať vám z nej tak pravdepodobne bude človek so serióznymi úmyslami.

Najjednoduchším spôsobom, ako zistiť, kto volal je použiť internetový vyhľadávač. Do neho číslo v presnom tvare opíšte. Vyskúšajte viac možností zadania, s medzerami medzi číslicami aj bez nich. Je vysoká šanca, že vám Google prezradí priamo majiteľa kontaktu.

V prípade, že číslo patrí k nevyžiadanému marketingu, obvykle sa vám na popredných priečkach internetového vyhľadávača zobrazia práve weby, ktoré čísla zhromažďujú, a to s možnosťou rovno hovor ohodnotiť a dopísať komentár.

Identifikátor telefónnych čísel

Webov, ktoré vám dokážu pomôcť odhaliť cudzie čísla, existuje v súčasnej dobe na slovenskom internete veľa.

Je tak možné naučiť sa s ich databázami pracovať aj priamo. Na portáloch ako https://www.ktomivolal.eu/, www.neznamecislo.sk prípadne www.overcislo.sk nájdete obsiahlu databázu stoviek tisíc telefónnych čísel. Máte tak veľmi vysokú šancu, že hľadané číslo skutočne odhalíte. Zistenie, kto volal, je dielom okamihu.

A samozrejmosťou sú užívateľské hodnotenia. V prípade, že sa jedná o hovory nevyžiadané, sú samozrejme väčšinou negatívne, pretože vo väčšine prípadov ide o marketingové ponuky rôzneho razenia, mnohokrát navyše silne nevýhodné pre spotrebiteľov.

Voči neznámemu telefónnemu číslu sa tak používatelia naučili pomerne aktívne brániť a tieto užívateľské databázy sa úspešne rozrastajú.

Aplikácia Kto mi volal

Jednoduchým spôsobom, ako zistiť, kto volal z čísla, ktoré pre vás nie je známe, je aj aplikácia s príhodným názvom Kto mi volal.

Tiež v nej je možné jednoducho vyhľadať číslo. Obsahuje databázu neznámych telefónnych čísel, funguje prepojená s vyhľadávačom KdoMiVolal.eu. Aplikácia je určená pre operačný systém Android a je zadarmo dostupná v Google Play.

Aplikáciu si stačí jednoducho stiahnuť a nainštalovať. Odpovie vám nielen na otázku, kto to volal, ale dokáže rovno automaticky telefónne číslo, ktoré má v databáze so záporným hodnotením, zablokovať. Blokovanie telefónnych čísel na Kto mi volal je možné tiež podľa potreby variabilne nastavovať. Ak chcete ostatným pomôcť zistiť, čie je to číslo, ktoré volá, môžete vkladať samozrejme aj vlastný komentár.

Ako zistiť, kto mi volal podľa čísla, keď po ruke práve nemáte internet? Aplikácia má veľkú výhodu v tom, že funguje aj offline. Samozrejmosťou aplikácie Kto mi volal je SK rozhranie.

Ako inak zistiť, komu patrí telefónne číslo

Telemarketing je aktivitou často nepríjemnou, ale v zásade neškodnou. Čo robiť, ak vás ale neznáme číslo terorizuje dokonca opakovane a volá napríklad v noci? Môžete si samozrejme vytrvalého volajúceho zablokovať a kto volá z neznámeho čísla neriešiť.

V niektorých prípadoch sa však nežiaduci kontakt vystupňuje až do tzv. stalkingu a celá situácia nadobudne vážnejšie rozmery a je potrebné sa začať brániť. Stalking je v tuzemsku kvalifikovaný ako trestný čin.

V takom prípade vám nájsť telefónne číslo a identifikovať jeho majiteľa pomôže priamo váš operátor. Povinnosť mu ukladá konkrétne § 67 ods. 1 zákona o elektronických komunikáciách. Za identifikáciu obťažujúceho čísla je oprávnený si naúčtovať poplatok.

Pokiaľ sa vám nedarí získať odpoveď z verejne dostupných zdrojov, vyriešiť hádanku, kto to volá, je stále možné veľmi jednoducho. Na internetovej stránke tel-zoznam.sk môžete zadať telefónne číslo, ktoré vám volá a do 3 minút zistíte meno majiteľa. Služba je spoplatnená sumou 3,40 euro.

Kto mi volal z mobilu zo skrytého čísla

Zistenie majiteľa konkrétneho telefónneho čísla je teda relatívne jednoduché. Snaží sa vás opakovane kontaktovať skryté číslo?

Zistiť majiteľa telefónneho čísla možno tiež. Pomôže vám mobilný operátor, ktorý za poplatok zistí, čo je to za číslo. Prípadne sa môžete rovno obrátiť na políciu, ktorá si od operátora vyžiada tú istú informáciu. Platiť však nebudete v takom prípade musieť nič. Pripravte si presný dátum a čas, kedy vás neznámy volajúci kontaktoval.

Hoci v mnohých prípadoch môže ísť o pubertálnu zábavu, odborníci varujú nepodceňovať otázku, kto volal. Vždy je možné zistiť, komu patrí telefónne číslo. Za anonymom sa môže skrývať duševne nevyrovnaný a nebezpečný človek, ktorý si so svojou obeťou mieni „vybaviť účty“. Zistiť, kto mi volal podľa čísla, tak v konečnom dôsledku môže ušetriť nielen pár nepríjemných momentov na telefóne, ale predísť vážnym problémom.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378955

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254341

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220071

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147399

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144551

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140253

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130546

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122690

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98777

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Nature Illusion Studio 3.60

Editor obrázkov.

31

Trial

Finale NotePad 2014.4.5030

Notačné program pre profesionálnu prácu.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11412 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni