Ako prepnúť klávesnicu na anglickú / na slovenskú?

5.5.2020 13:29  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Prepnutie anglickej klávesnice na slovenskú (a opačne) nemusí byť zložitá vec, ktorou by ste strávili pri počítači hodiny. Ak viete ako na to môžete prepnutie klávesnice urobiť behom okamihu.

AKO UROBIŤ PREPNUTIE KLÁVESNICE

Ako sa prepína klávesnica? Ak aj vás trápi táto otázka tu nájdete na ňu odpoveď. Prepnutie klávesnice na PC je jednoduchá záležitosť ak viete ako na to. Mnohí z vás sadnú k počítaču a začnú na ňom pracovať, čo ale v prípade ak pri vašom PC bol niekto iný a prepol vám klávesnicu? Prípadne ak potrebujete zadávať rôzne symboly a znaky, ktoré v slovenskej klávesnici len tak ľahko nenájdete? Dôvodov na prepnutie klávesnice je niekoľko. Viete ale ako na to?

PREPNUTIE KLÁVESNICE NA PC

Prepnutie klávesnice na anglickú, alebo prepnutie klávesnice na slovenskú klávesnicu je možné niekoľkými spôsobmi. Záleží to od toho aký operačný systém používate a na akom zariadení chcete zmenu previesť (notebook, mobil, PC).

Zmeniť klávesnicu môžete v ikonke klávesnice (nájdete ju v dolnej časti obrazovky pri hodinách). Stačí na ňu kliknúť a vybrať si, klávesnicu o ktorú máte záujem. Môžete prepínať medzi slovenskou, alebo anglickou klávesnicou.

V závislosti od toho akú jazykovú sadu máte v PC inštalovanú môžete prepínať medzi viacerými klávesnicami. Ak potrebujete písať v azbuke môžete urobiť aj prepnutie na ruskú klávesnicu.


KLÁVESOVÁ SKRATKA – PREPNUTIE KLÁVESNICE

Ako prepnúť na anglickú klávesnicu? Skúste to pomocou klávesnice. Prepnutie klávesnice na notebooku, či počítači môžete urobiť aj prostredníctvom klávesových skratiek.

Jedným z častých problémov je numerická klávesnica. Notebooky nemajú túto klávesnicu osobitne, čísla ale na klávesnici nájdete. Aby ste miesto čísel nepísali písmená s diakritikou stačí ak stlačíte tlačidlo Shift. Takéto prepínanie klávesnice na čísla vám nevyhovuje? Prepnite si klávesnicu na anglickú verziu a tlačidlo Shift nemusíte vôbec stláčať.

PREPNUTIE KLÁVESNICE FN

Klávesy Fn (F1 až F12) – funkčné klávesy sa nachádzajú v hornej časti klávesnice., ... Ikonky pri každej klávese Fn znázorňujú ich ďalšiu funkciu.

Tieto klávesy toho ale dokážu viac, ak viete ako ich používať môžu vám ušetriť množstvo času, ktorý by ste strávili pri písaní dokumentov, prezentácií, vyplňuvaní tabuliek a pod. (F3 – vyhľadávanie, F5 – obnovenie stránky,...).

Odomknutie klávesnice a teda prístup k akcii, ktorú tieto klávesnice vykonajú urobíte prostredníctvom tlačidla Fn (v ľavom dolnom rohu klávesnice, vedľa tlačidla Ctrl). Stlačte Fn a jednu z klávesníc f1 až f12 (Fn + f3 – vyhľadávanie, Fn + f5 – obnovenie stránky,...).

PREPNUTIE KLÁVESNICE MAC

Aj užívatelia operačného systému Mac si kladú otázku „ako prepnúť anglickú klávesnicu?“ a nie len tú. Kliknite na ikonku štvorca (vľavo hore na obrazovke). Zvoľte kolónku „predvoľby systému“ a následne kliknite na „klávesnica“. Vyberte položku „vstupné zdroje“ . Z ponuky vyberte jazyky klávesnice, medzi ktorými chcete prepínať.

Prepínať medzi nastavenými klávesnicami môžete kliknutím na ikonu vlajky. Ak vám viac vyhovuje používanie klávesových skratiek na prepnutie klávesnice nájdete ju aj v tomto operačnom systéme. Skratka prepnutia klávesnice pre Mac je stlačenie tlačidiel Control + medzerník.

PREPNUTIE KLÁVESNICE WINDOWS 10

Prepínanie medzi klávesnicami v operačnom systéme Windows 10 nie je náročné. Ľavý Alt + Shift je klávesová skratka, ktorá funguje vo Windowse (aj v starších verziách). Akú klávesnicu práve používate zistíte podľa písmen, ktoré sa zobrazujú v dolnom rohu pri hodinách (EN – anglická, US- americká, SK – slovenská).0

Prepnutie klávesnice win 10 môžete ale vykonať aj praktickejšie. Stlačte Win a medzerník. Tento spôsob je vhodnejší pre užívateľov, ktorí prepínajú medzi viacerými klávesnicami.

Aj v tomto prípade môžete prepínať len medzi klávesnicami, ktoré ste si vybrali v nastaveniach Windowsu.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378886

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254263

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219992

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163470

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147374

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144497

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140087

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130501

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122614

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98708

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

YoWindow 4 Build 63

Animovaný šetrič obrazovky s aktuálnym počasím.

31

Trial

Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

Editácia MPEG a authoringu DVD.

31

Trial

ďalšie predávané »


logo

11408 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 1 hodinou