Návod, ako preinštalovať Windows 10

15.2.2022 10:56  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Software

Preinštalovanie operačného systému Windows sa stalo v posledných rokoch veľmi triviálnou záležitosťou a podľa jednoduchého návodu to zvládnu takmer všetci používatelia.

Windows je najrozšírenejším operačným systémom pre počítače a notebooky už niekoľko rokov. Existuje niekoľko verzií tohto systému a vývojári neustále pracujú na jeho vylepšeniach, aby spĺňal viacero požiadaviek zákazníkov. Niekedy sa však stane, že váš počítač nechce nabehnúť, alebo máte podozrenie, že máte v počítači škodlivý kód. V tomto prípade je možné vyskúšať preinštalovať Windows, resp. obnoviť továrenské nastavenia. Pokiaľ využívate jednu z najnovších verzií Windows 10, existuje viacero postupov, ako to urobiť. V každom prípade je potrebné si zálohovať vaše najdôležitejšie súbory a dokumenty. Môžete na to použiť napríklad externý disk alebo úložisko.

Obnovenie továrenských nastavení Windows 10

Pri obnovení továrenských nastavení ide v podstate o preinštalovanie operačného systému Windows 10. Tento krok môžete tiež využiť v prípade, keď chcete predať váš počítač alebo notebook. Po uskutočnení tohto variantu sa notebook dostane do stavu, ako hneď po nainštalovaní Windows 10. Laicky povedané, akoby ste si ho práve kúpili a prvýkrát spustili.

Používatelia Windows 10 nepotrebujú pri obnovení továrenských nastavení vytvárať žiadne inštalačné médium, pretože všetko podstatné je súčasťou systému.

Na spodnej lište úplne vľavo sa nachádza ikonka Windows. Po kliknutí na ňu prejdite v programoch nižšie a pod písmenom „N“ sa nachádzajú „Nastavenia“. Po kliknutí sa zobrazí nové okno. Môžete ho zapnúť aj pomocou kombinácie tlačidiel WIN + I. Prejdite do časti „Aktualizácia a zabezpečenie“. Ďalej kliknite na možnosť „Obnovenie“. Pod sekciou „Obnoviť výrobné nastavenia tohto PC“ sa nachádza tlačidlo „Začať“. Akonáhle na neho kliknete, spustí sa potrebný nástroj. Zobrazí sa nové okno, ktoré ponúka dve možnosti. Prvá možnosť je „Ponechať osobné súbory“ a druhá „Odstrániť všetko“. Je na vás, či chcete, aby sa urobila záloha vašich súborov automaticky, alebo aby sa všetky disky kompletne vyčistili. Akúkoľvek z možností si už vyberiete, aj tak sa systém preinštaluje. Pri zvolení „Ponechať osobné súbory“ sa uchovajú súbory zo všetkých diskov (C:/, D:/ a ostatných). Všetko potrebné neskôr nájdete v zložke C:/Windows.old. Zložka sa však uchováva len 10 dní, preto by ste si mali čo najskôr prekopírovať najdôležitejšie dokumenty. V ďalších krokoch vás notebook informuje, čo všetko sa udeje. Tiež si môžete pozrieť zoznam aplikácií, ktoré sa odstránia. Trvanie celého procesu je veľmi individuálne, ale určite si na to vyhraďte minimálne hodinu vášho času.


Preinštalovanie Windows 10

Preinštalovanie Windows 10 nie je zložité ale vyžaduje dostatok času. Pri tomto procese budete potrebovať prázdne USB vo veľkosti aspoň 8GB, keďže z neho vytvoríme inštalačné USB s Windows 10 a funkčný počítač s Windows 10. Najprv si stiahnite z webovej stránky Microsoftu potrebný nástroj pomocou tlačidla „Stiahnuť nástroj“. Začne sa sťahovať aplikácia Media Creation Tool. Následne vložte USB do počítača. Spustíte aplikáciu a preklikajte sa do bodu, kedy dostanete možnosť „Čo chcete urobiť?“ a kliknite na „Vytvoriť inštalačné médium pre iný počítač“. Ďalej vyberte vhodné možnosti v sekcii „Výber jazyka, architektúry a vydania“. S najväčšou pravdepodobnosťou je architektúra vášho počítača 64-bitová, pokiaľ si však nie ste istý môžete zvoliť možnosť „Obe“. V ďalšom kroku vám aplikácia ponúkne „Výber média, ktoré sa má použiť“, kde zvolíte „USB kľúč“. Pri ponuke „Výber USB kľúča“ si zvoľte ten, ktorý ste do počítača alebo notebooku vložili. Nakoniec sa spustí sťahovanie Windows 10.

Môžete pristúpiť k inštalácii Windows 10. Pripojte USB do počítača alebo notebooku, ktorý chcete preinštalovať a zapnite ho. Pri novších počítačoch sa inštalácia spustí automaticky. Ak sa však nepustí, je potrebné sa dostať do sekcie „Boot menu“ alebo BIOS-u. Do BIOS-u sa môžete dostať pomocou klávesy F10 alebo Del (delete). Avšak tieto tlačidlá je potrebné stlačiť hneď po zapnutí počítača, či notebooku. Klávesy môžete stláčať aj viackrát po sebe, aby ste mali istotu, že sa dostanete do systému. Pokiaľ sa dostanete do rozhrania „Boot menu“ stačí si z možností vybrať pripojené USB. V opačnom prípade sa dostanete do BIOS-u a tam musíte nájsť sekciu „Boot“ alebo „Save & Exit“. V jednej z nich sa nachádza možnosť „Boot Override“, v ktorej zvolíte pripojené USB.

Nasledujúci postup inštalácie je už jednoduchý. Na začiatku zvolíte slovenčinu ako jazyk, formát času a klávesnicu a pokračujete ďalej. Po kliknutí na „Inštalovať“ by sa nemala zobraziť výzva o zadanie licenčného kľúča a automaticky by sa mala rozpoznať verzia Windows 10. V prípade, že sa zobrazí je potrebné zadať produktový kľúč alebo, ak ho nemáte, kliknite „Nemám kód Product Key“ a zvoľte si verziu Windows 10 – Pro alebo Home. Keď sa dostanete do sekcie „O aký typ inštalácie máte záujem?“ kliknite na „Vlastná“. Ďalej si môžete vybrať, kam Windows 10 nainštalujete. Vyberte si tú možnosť, kde je nainštalovaný pôvodný Windows 10. Po kliknutí na „Ďalej“ sa zobrazí upozornenie, že ak disk obsahuje predošlú inštaláciu Windows 10, tak sa tá presunie do Windows.old. Je to rovnaká zložka, ako pri obnovení továrenských nastavení. Automaticky sa spustí inštalácia a už len počkáte, kým sa to dokončí.

Spoločnosť Microsoft už aktuálne pracuje na verzii Windows 11. Pokiaľ by ste chceli mať najnovšiu verziu operačného systému, môžete si otvoriť „Nastavenia“ a prejsť do kategórie „Aktualizácia a zabezpečenie“. Následne kliknite na „Windows update“ a zvoľte možnosť „Vyhľadať aktualizácie“. Pokiaľ máte novší notebook alebo počítač, budete si môcť aktualizovať Windows 10 na Windows 11 úplne zadarmo. Microsoft však upozorňuje, že Windows 11 sprístupňuje postupne, takže si možno budete musieť na aktualizáciu chvíľu počkať. Ak chcete zistiť, či váš počítač spĺňa požiadavky, môžete si stiahnuť aplikáciu, ktorú ponúka samotná spoločnosť Microsoft. Po spustení aplikácie PC Health Check tam nájdete návod, ako zapnúť TPM 2.0 (Trusted Platform Module) v BIOS-e. Stačí ho aktivovať a PC Health Check sa rozsvieti na zeleno, čo znamená, že váš počítač bude podporovať Windows 11. Pokiaľ sa tak nestane budete sa musieť uspokojiť so staršou verziou – Windows 10.
Total Commander 10.0

Súborový manažér (správa súborov)

163

Shareware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

127

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

126

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

101

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdialené ovládanie PC a prístup

100

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

66

Freeware

IrfanView 4.57

Prehliadanie a úprava mnohých grafických formátov

63

Freeware

7-zip 19.01

Kompresný program

60

Freeware

PowerPoint zdarma 2007

Prehliadanie prezentácií MS PowerPoint

57

Freeware

ESET NOD32 Antivirus

Antivírusový program

56

Trial

ďalšie programy »


Nové programy

Wikipedia do mobilu

Encyklopédia do telefónu

Freeware

0 kB

Vánoční cukroví recepty 1.0

TOP recepty na vianočné pečivo

Freeware

0 kB

Můj Globus 1.9.3

Aplikácia Môj Globus

Freeware

0 kB

BeReal 0.54.1

Zdieľanie fotografií s priateľmi (aplikácia)

Freeware

0 kB

Shell ClubSmart 4.9.1

Tankovacia karta Shell

Freeware

0 kB

Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

Aplikácia - zvuky na stiahnutie

Freeware

0 kB

Pumpdroid 20220303

Cena benzínu a nafty - aplikácia

Freeware

0 kB

KB Klíč 3.2.0

Bezpečné prihlasovanie - internetové bankovníctvo

Freeware

0 kB

Spider Solitaire 6.2.1.4035

Obľúbená kartová hra do mobilu

Freeware

0 kB

World of tanks Blitz 9.3.0.973

Hra s tankami do mobilu

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Norton Security 20.2.0.19

Profesionálny antivírus - ochrana zariadenia

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Sťahovanie a streamovanie torrentov

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Najlepšia navigácia do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prezeranie, tlač a konverzia CAD súborov

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pre strojné inžinierstvo

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databázy - zhliadnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normovanie jedál

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázkov a fotiek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prehliadač od Apple

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »

logo

11490 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 9 dni