Návod, ako preinštalovať Windows 10

15.2.2022 10:56  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Software

Preinštalovanie operačného systému Windows sa stalo v posledných rokoch veľmi triviálnou záležitosťou a podľa jednoduchého návodu to zvládnu takmer všetci používatelia.

Windows je najrozšírenejším operačným systémom pre počítače a notebooky už niekoľko rokov. Existuje niekoľko verzií tohto systému a vývojári neustále pracujú na jeho vylepšeniach, aby spĺňal viacero požiadaviek zákazníkov. Niekedy sa však stane, že váš počítač nechce nabehnúť, alebo máte podozrenie, že máte v počítači škodlivý kód. V tomto prípade je možné vyskúšať preinštalovať Windows, resp. obnoviť továrenské nastavenia. Pokiaľ využívate jednu z najnovších verzií Windows 10, existuje viacero postupov, ako to urobiť. V každom prípade je potrebné si zálohovať vaše najdôležitejšie súbory a dokumenty. Môžete na to použiť napríklad externý disk alebo úložisko.

Obnovenie továrenských nastavení Windows 10

Pri obnovení továrenských nastavení ide v podstate o preinštalovanie operačného systému Windows 10. Tento krok môžete tiež využiť v prípade, keď chcete predať váš počítač alebo notebook. Po uskutočnení tohto variantu sa notebook dostane do stavu, ako hneď po nainštalovaní Windows 10. Laicky povedané, akoby ste si ho práve kúpili a prvýkrát spustili.

Používatelia Windows 10 nepotrebujú pri obnovení továrenských nastavení vytvárať žiadne inštalačné médium, pretože všetko podstatné je súčasťou systému.

Na spodnej lište úplne vľavo sa nachádza ikonka Windows. Po kliknutí na ňu prejdite v programoch nižšie a pod písmenom „N“ sa nachádzajú „Nastavenia“. Po kliknutí sa zobrazí nové okno. Môžete ho zapnúť aj pomocou kombinácie tlačidiel WIN + I. Prejdite do časti „Aktualizácia a zabezpečenie“. Ďalej kliknite na možnosť „Obnovenie“. Pod sekciou „Obnoviť výrobné nastavenia tohto PC“ sa nachádza tlačidlo „Začať“. Akonáhle na neho kliknete, spustí sa potrebný nástroj. Zobrazí sa nové okno, ktoré ponúka dve možnosti. Prvá možnosť je „Ponechať osobné súbory“ a druhá „Odstrániť všetko“. Je na vás, či chcete, aby sa urobila záloha vašich súborov automaticky, alebo aby sa všetky disky kompletne vyčistili. Akúkoľvek z možností si už vyberiete, aj tak sa systém preinštaluje. Pri zvolení „Ponechať osobné súbory“ sa uchovajú súbory zo všetkých diskov (C:/, D:/ a ostatných). Všetko potrebné neskôr nájdete v zložke C:/Windows.old. Zložka sa však uchováva len 10 dní, preto by ste si mali čo najskôr prekopírovať najdôležitejšie dokumenty. V ďalších krokoch vás notebook informuje, čo všetko sa udeje. Tiež si môžete pozrieť zoznam aplikácií, ktoré sa odstránia. Trvanie celého procesu je veľmi individuálne, ale určite si na to vyhraďte minimálne hodinu vášho času.


Preinštalovanie Windows 10

Preinštalovanie Windows 10 nie je zložité ale vyžaduje dostatok času. Pri tomto procese budete potrebovať prázdne USB vo veľkosti aspoň 8GB, keďže z neho vytvoríme inštalačné USB s Windows 10 a funkčný počítač s Windows 10. Najprv si stiahnite z webovej stránky Microsoftu potrebný nástroj pomocou tlačidla „Stiahnuť nástroj“. Začne sa sťahovať aplikácia Media Creation Tool. Následne vložte USB do počítača. Spustíte aplikáciu a preklikajte sa do bodu, kedy dostanete možnosť „Čo chcete urobiť?“ a kliknite na „Vytvoriť inštalačné médium pre iný počítač“. Ďalej vyberte vhodné možnosti v sekcii „Výber jazyka, architektúry a vydania“. S najväčšou pravdepodobnosťou je architektúra vášho počítača 64-bitová, pokiaľ si však nie ste istý môžete zvoliť možnosť „Obe“. V ďalšom kroku vám aplikácia ponúkne „Výber média, ktoré sa má použiť“, kde zvolíte „USB kľúč“. Pri ponuke „Výber USB kľúča“ si zvoľte ten, ktorý ste do počítača alebo notebooku vložili. Nakoniec sa spustí sťahovanie Windows 10.

Môžete pristúpiť k inštalácii Windows 10. Pripojte USB do počítača alebo notebooku, ktorý chcete preinštalovať a zapnite ho. Pri novších počítačoch sa inštalácia spustí automaticky. Ak sa však nepustí, je potrebné sa dostať do sekcie „Boot menu“ alebo BIOS-u. Do BIOS-u sa môžete dostať pomocou klávesy F10 alebo Del (delete). Avšak tieto tlačidlá je potrebné stlačiť hneď po zapnutí počítača, či notebooku. Klávesy môžete stláčať aj viackrát po sebe, aby ste mali istotu, že sa dostanete do systému. Pokiaľ sa dostanete do rozhrania „Boot menu“ stačí si z možností vybrať pripojené USB. V opačnom prípade sa dostanete do BIOS-u a tam musíte nájsť sekciu „Boot“ alebo „Save & Exit“. V jednej z nich sa nachádza možnosť „Boot Override“, v ktorej zvolíte pripojené USB.

Nasledujúci postup inštalácie je už jednoduchý. Na začiatku zvolíte slovenčinu ako jazyk, formát času a klávesnicu a pokračujete ďalej. Po kliknutí na „Inštalovať“ by sa nemala zobraziť výzva o zadanie licenčného kľúča a automaticky by sa mala rozpoznať verzia Windows 10. V prípade, že sa zobrazí je potrebné zadať produktový kľúč alebo, ak ho nemáte, kliknite „Nemám kód Product Key“ a zvoľte si verziu Windows 10 – Pro alebo Home. Keď sa dostanete do sekcie „O aký typ inštalácie máte záujem?“ kliknite na „Vlastná“. Ďalej si môžete vybrať, kam Windows 10 nainštalujete. Vyberte si tú možnosť, kde je nainštalovaný pôvodný Windows 10. Po kliknutí na „Ďalej“ sa zobrazí upozornenie, že ak disk obsahuje predošlú inštaláciu Windows 10, tak sa tá presunie do Windows.old. Je to rovnaká zložka, ako pri obnovení továrenských nastavení. Automaticky sa spustí inštalácia a už len počkáte, kým sa to dokončí.

Spoločnosť Microsoft už aktuálne pracuje na verzii Windows 11. Pokiaľ by ste chceli mať najnovšiu verziu operačného systému, môžete si otvoriť „Nastavenia“ a prejsť do kategórie „Aktualizácia a zabezpečenie“. Následne kliknite na „Windows update“ a zvoľte možnosť „Vyhľadať aktualizácie“. Pokiaľ máte novší notebook alebo počítač, budete si môcť aktualizovať Windows 10 na Windows 11 úplne zadarmo. Microsoft však upozorňuje, že Windows 11 sprístupňuje postupne, takže si možno budete musieť na aktualizáciu chvíľu počkať. Ak chcete zistiť, či váš počítač spĺňa požiadavky, môžete si stiahnuť aplikáciu, ktorú ponúka samotná spoločnosť Microsoft. Po spustení aplikácie PC Health Check tam nájdete návod, ako zapnúť TPM 2.0 (Trusted Platform Module) v BIOS-e. Stačí ho aktivovať a PC Health Check sa rozsvieti na zeleno, čo znamená, že váš počítač bude podporovať Windows 11. Pokiaľ sa tak nestane budete sa musieť uspokojiť so staršou verziou – Windows 10.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Dominika Ježová

Dominika je kreatívna copywriterka a začínajúca blogerka, ktorú inšpirujú témy technológií a svet internetu. Zo všetkých programov jej je najbližší WordPress, pretože s tým si ako online pisateľka priam tyká. Miluje prírodu, kávu, knihy a čas, ktorý môže tráviť písaním textov, ktoré ľuďom uľahčujú život a rozširujú obzory. Na jej práci najviac zbožňuje práve možnosť neustále sa vzdelávať v rôznych témach. Jej zámerom je zjednodušiť text aj pri zložitejších témach a vystihnúť pointu tak, aby čitateľ našiel potrebnú informáciu a využil ju v praxi. V jej článkoch môžete nájsť rôzne témy, ktoré popisujú mobilné aplikácie, počítačové programy a rady, ktoré sa týkajú práce s počítačom.
Ak by ste sa o nej chceli dozvedieť viac, môžete si pozrieť jej blog.

Recuva 1.53.1087

Obnova zmazaných súborov

73

Freeware

Chatovacie aplikácie do mobilu

59

Freeware

Audacity 3.0

Úprava a nahrávanie audio súborov

57

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

57

Freeware

107.0.5304.63

Internetový prehliadač od spoločnosti Google

50

Freeware

19.3.253

Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

50

Freeware

Kaspersky Anti-Virus Free 20.0.14.1085

Antivírus zadarmo na stiahnutie

50

Freeware

49

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

48

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

47

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Freeware

0 kB

Brain Trainer: Hlavolamy 1.80.1

Logická mobilná hra

Freeware

0 kB

Sonic Riders 1.0

Závodná PC hra

Demo

0 kB

ACTIVITY Original 2.0.1

Obľúbená dosková hra na mobil

Ad-supported

0 kB

iROZHLAS

Spravodajstvo, mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

FileViewPro 2013

Otváranie rôznych súborov

Demo

0 kB

Color by Number 3.0.2

Maľovanie podľa čísel (aplikácia)

Freeware

0 kB

Money Well 5.0.5-MoneyWell

Zarábanie hraním hier

Freeware

0 kB

Free Studio 6.6.41.620

Úprava videa, obrázkov, dokumentov

Freeware

0 kB

FotoSketcher 3.90 64-bit

Program na tvorbu skíc

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Profi Word 1.1

Šablóna pre Word

Freeware

0 kB

IObit Screen Recorder 1.3.0.331

Záznam obrazovky PC

Freeware

0 kB

HomeGuard Pro 8.9.3. 64 - bit

Vzdialená správa PC a sledovanie aktivít na PC

Demo

0 kB

MPEG Player 3.36

Prehrávanie videí

Shareware

0 kB

USB Dumper 1.0

Automatické kopírovanie USB

Freeware

0 kB

Cakewalk 2022.11 Uptade 1

Hudobná produkcia

Freeware

0 kB

3GP Player 1.1.7

Program na prehrávanie .3gp a .3g2 súborov

Shareware

0 kB

iMazing HEIC Converter 1.0.5

Prevod súborov HEIC do JPG / PNG

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Yawcam 0.8.0

Práca a obsluha webkamery

Freeware

0 kB

Notepad++ 8.4.6

Poznámkový blok

Freeware

0 kB

Subtitle Edit 4.0.3

Editácia, prevod titulkov k filmom

Freeware

0 kB

SeaMonkey 2.53.18

Webový prohlížeč

Freeware

0 kB

TESCO Clubcard - Aplikace 3.4.1

Moja Clubcard TESCO do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

Freeware

0 kB

COOP Jednota (aplikácie) 3.8.3

Zľavy, akcie a letáky do mobilu

Freeware

0 kB

Spotify

Poslouchat hudbu online

Ad-supported

0 kB

ZwCAD Professional 2008i

CAD program kompatibilný so súbormi s AutoCAD

Trial

60 MB

GeoGebra 6.0.560.0

Výučbový program na matematiku a geometriu

Freeware

48,6 MB

Krokomer (pedometer) do mobilu 1.1.2

Aplikácia na počítanie krokov a monitorovanie kalórií

Freeware

0 kB

Wattpad

Sociálna sieť pre čitateľov a aj spisovateľov príbehov

Freeware

0 kB

foodora SK 23.11.0

Objednanie a donáška jedla (aplikácia)

Freeware

0 kB

Zloženky 2.0

Elektronické vypĺňanie poštových poukážok

Freeware

0 kB

Nokia Suite 3.8

Synchronizácia PC a mobilného telefónu

Freeware

0 kB

Google mapy

Aplikácia Google mapy pre Android

Ad-supported

0 kB

3DMark 6

Test výkonu PC - graficky náročné hry

Freeware

584,8 MB

Detwinner 2.03.001

Hľadanie duplicitných či podobných súborov

Freeware

0 kB

4.5.0.9

Úprava / Vylepšenia selfie fotky

Ad-supported

0 kB

107.0.5304.63

Internetový prehliadač od spoločnosti Google

Freeware

84,6 MB

ďalšie aktualizácie »

logo

11840 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 4 dni

Košík

Reklama | Kontakty |