Ako jednoducho obnoviť systém Windows?

7.5.2022 10:19  | 
Dominika Ježová

Kategórie: Software

Máte problémy so svojím systémom Windows? Obnovenie systému môže vrátiť späť zmeny systému a opraviť vzniknuté problémy. V tomto článku si povieme, ako používať túto funkciu v systéme Windows.

Obnovenie systému Windows je funkcia, ktorú môžete použiť v nevyhnutných situáciách. Môže pomôcť opraviť určité chyby, vzniknuté zlyhania a iné problémy s počítačom. Prejdeme si postup, ktorý vám objasní, ako danú funkciu spustiť a používať, keď sa niečo pokazí. Obnovenie systému je bežnou funkciou, ktorá funguje takmer rovnako v každej verzii Windowsu. Tieto pokyny môžete použiť pri verzii Windows 7, 8, 9, 10 a 11. Vedzte ale, že proces sa môže líšiť minimálnymi rozdielmi v závislosti verzii Windows.

Ako obnoviť systém Windows?

Čo vlastne obnovenie systému predstavuje? Pokiaľ sa vo vašom počítači niečo pokazí v dôsledku zlého softvéru, napríklad aplikáciu alebo ovládač, ktorý ste nainštalovali, môže byť náročné opraviť vzniknuté chyby. Obnovenie systému vám umožňuje obnoviť systém Windows späť do skoršieho stavu a opraviť problém bez straty súborov. Funkcia je predvolene vypnutá, čo znamená, že je musíte povoliť, ak ju chcete používať.

Použitím funkcie „Obnovenie systému” môžete obnoviť vaše systémové súbory do pôvodného stavu a zbaviť sa vzniknutých problémov. Funkcia môže byť užitočná na odstránenie škôd spôsobených nesprávne fungujúcou aplikáciou alebo aktualizáciou systému Windows.

Čo sa stane, ak obnovíte systém Windows?

Obnovenie systému neodstráni ani nenahradí žiadne z vašich osobných súborov. Na druhej strane, nespoliehajte sa, že tento systém funguje ako záloha . Myslite na zálohovanie vašich osobných súborov, aby ste si poistili všetky vaše dáta.


Dôležitá informácia!

Obnovenie systému vám nezaručí odstránenie vírusu alebo iného škodlivého softvéru, nemôžete sa preto spoliehať, že táto funkcia vyrieši vzniknutý problém s napadnutým počítačom. Namiesto toho by ste sa mali spoľahnúť na iné formy ochrany, a tým je kvalitný antivírusový program.

Postup - krok za krokom

Prejdeme si postup, ktorý vám ukáže, ako jednoducho môžete povoliť obnovenie systému. V niektorých prípadoch je Obnovenie systému predvolené pre systémový disk (C:), avšak v iných prípadoch nie je funkcia povolená. Pokiaľ chcete byť chránený nástrojom Obnovenie systému, mali by ste ho zapnúť minimálne v súvislosti so systémovým diskom. Vo väčšine prípadov je to základ všetkého. Na systémovej jednotke sa nachádzajú všetky hlavné dáta, ktoré potrebujete chrániť. Ak chcete zapnúť ochranu Obnovenia systému pre hlavnú alebo iné jednotky pc, môžete postupovať nasledovne.


 • 1. Najprv sa uistite, že je zapnutá funkcia Obnovovanie systému, aby ste ju následne mohli povoliť pre konkrétne jednotky.
 • 2. Kliknite na „Štart” a do lupy napíšte „Vytvoriť bod obnovenia,” a následne položku otvorte. Týmto krokom otvoríte dialógové okno pod názvom: „Vlastnosti systému,” v ktorom nájdete rôzne možnosti slúžiace k obnoveniu systému.
 • 3. Na karte „Ochrana systému“ v časti „Nastavenia ochrany“ uvidíte dostupné jednotky na vašom pc a ich povolenie k vykonávaniu ochrany. Pokiaľ sú vypnuté a chcete zapnúť ochranu, označte jednu zo zoznamu a kliknite na tlačidlo „Konfigurovať.” Skontrolujte si disk C, ide o prvú jednotku, ktorú budete chcieť pravdepodobne povoliť.
 • 4. Po otvorení dialógového okna „Ochrana systému,” kliknite na možnosť „Zapnúť ochranu systému“ a nastavte posúvač na „Maximálne využitie,“ ktoré definuje množstvo miesta na pevnom disku, ktoré má nástroj Obnovovanie systému využívať a už len kliknite na povolenie: „OK.“
 • 5. Potom, ako ukončíte aktuálnu prácu, pripomeňme si, že ak systém Windows vytvorí bod obnovenia, tak systém vytvorí bod obnovenia na všetkých jednotkách, ktoré majú povolené ochranu systému.
 • Ako vytvoriť bod obnovenia?

  Obnovenie systému prebieha automaticky, a to vytváraním bodov obnovenia každý týždeň a pri každej významnej inštalácii aplikácie alebo ovládača. Môžete tento postup previesť aj sami. Prejdite opäť do pôvodného nastavenia.

 • 1. Otvorte „Štart,” a vyhľadajte v lupe slovné spojenie „Vytvoriť bod obnovenia.” Kliknite naň a na karte „Ochrana systému“ kliknite na tlačidlo „Vytvoriť…“
 • 2. Do príkazového riadku napíšte popis, ktorý vám pomôže zapamätať si, prečo ste sa rozhodli pristúpiť k tomuto kroku a už len potvrďte kliknutím na „Vytvoriť.” Proces prebehne hladko.
 • 3. Vytvorenie bodu obnovenia môže trvať približne pol minúty a proces obnovenie systému vás bude informovať o svojich zmenách. Následne môžete aplikáciu ukončiť, a to kliknutím na „Zavrieť.“
 • Ako zvrátiť zmeny a obnoviť váš systém do skoršieho bodu obnovenia?

  Nastala nejaká chyba a chceli by ste vrátiť a obnoviť skoršie nastavenia vo vašom počítači? Proces obnovy spustíte prostredníctvom rovnakej karty.

  Prejdite do: „Vlastnosti systému” → „Ochrana systému” → „Obnovenie systému.“

  Uvítacia stránka vám ponúkne stručný popis procesu. Postupujte kliknutím na tlačidlo „Ďalej.” Stránka vám ponúkne dostupné body obnovenia, ak chcete zobraziť všetky body, vyberte možnosť „Zobraziť ďalšie body obnovenia.“ Následne prejdite do „Vyhľadať ovplyvnené programy,” aby nástroj zistil všetky programy, ktoré budú odinštalované.

  Dôležité! Obnovenie systému vám ponúkne dva zoznamy. V hornom zozname sa zobrazia programy, ktoré sa odstránia, ak obnovíte systém Windows do pôvodného bodu obnovenia. Spodný zoznam zobrazuje programy a ovládače, ktoré môže proces obnoviť. Niekedy je potrebné vykonať úplne preinštalovanie, aby ovládače fungovali správne.

  Ak ste pripravený na obnovenie, kliknite na bod obnovenia a prejdite na tlačidlo „Ďalej.” Môžete preskočiť skenovanie, ale vždy je lepšie presvedčiť sa, ktoré aplikácie budú ovplyvnené. Program vás vyzve k tomu, aby ste potvrdili obnovenie, uistite sa, že všetko prebehlo správne a kliknite na „Dokončiť.“ Systém vás informuje o tom, že prebiehajúci proces nemožno prerušiť, kliknite preto na „Áno,” ak chcete pokračovať.

  Systém Windows reštartuje počítač a spustí proces obnovy. Proces trvá približne 15 minút, je dobré na to myslieť vopred. Teraz máte priestor na testovanie toho, či ste vyriešili všetky vzniknuté problémy.

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
  Dominika Ježová

  Dominika je kreatívna copywriterka a začínajúca blogerka, ktorú inšpirujú témy technológií a svet internetu. Zo všetkých programov jej je najbližší WordPress, pretože s tým si ako online pisateľka priam tyká. Miluje prírodu, kávu, knihy a čas, ktorý môže tráviť písaním textov, ktoré ľuďom uľahčujú život a rozširujú obzory. Na jej práci najviac zbožňuje práve možnosť neustále sa vzdelávať v rôznych témach. Jej zámerom je zjednodušiť text aj pri zložitejších témach a vystihnúť pointu tak, aby čitateľ našiel potrebnú informáciu a využil ju v praxi. V jej článkoch môžete nájsť rôzne témy, ktoré popisujú mobilné aplikácie, počítačové programy a rady, ktoré sa týkajú práce s počítačom.
  Ak by ste sa o nej chceli dozvedieť viac, môžete si pozrieť jej blog.

  Recuva 1.53.1087

  Obnova zmazaných súborov

  75

  Freeware

  Chatovacie aplikácie do mobilu

  59

  Freeware

  Audacity 3.0

  Úprava a nahrávanie audio súborov

  57

  Freeware

  Adobe Flash Player 32.0

  Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

  57

  Freeware

  51

  Freeware

  19.3.253

  Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

  50

  Freeware

  107.0.5304.63

  Internetový prehliadač od spoločnosti Google

  50

  Freeware

  Kaspersky Anti-Virus Free 20.0.14.1085

  Antivírus zadarmo na stiahnutie

  50

  Freeware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulácia virtuálnych mechaník

  49

  Freeware

  CCleaner 5.72

  Vyčistiť a zrýchliť PC

  48

  Freeware

  ďalšie programy »


  Nové programy

  Freeware

  0 kB

  Brain Trainer: Hlavolamy 1.80.1

  Logická mobilná hra

  Freeware

  0 kB

  Sonic Riders 1.0

  Závodná PC hra

  Demo

  0 kB

  ACTIVITY Original 2.0.1

  Obľúbená dosková hra na mobil

  Ad-supported

  0 kB

  iROZHLAS

  Spravodajstvo, mobilná aplikácia

  Freeware

  0 kB

  Freeware

  0 kB

  FileViewPro 2013

  Otváranie rôznych súborov

  Demo

  0 kB

  Color by Number 3.0.2

  Maľovanie podľa čísel (aplikácia)

  Freeware

  0 kB

  Money Well 5.0.5-MoneyWell

  Zarábanie hraním hier

  Freeware

  0 kB

  Free Studio 6.6.41.620

  Úprava videa, obrázkov, dokumentov

  Freeware

  0 kB

  FotoSketcher 3.90 64-bit

  Program na tvorbu skíc

  Freeware

  0 kB

  Freeware

  0 kB

  Profi Word 1.1

  Šablóna pre Word

  Freeware

  0 kB

  IObit Screen Recorder 1.3.0.331

  Záznam obrazovky PC

  Freeware

  0 kB

  HomeGuard Pro 8.9.3. 64 - bit

  Vzdialená správa PC a sledovanie aktivít na PC

  Demo

  0 kB

  MPEG Player 3.36

  Prehrávanie videí

  Shareware

  0 kB

  USB Dumper 1.0

  Automatické kopírovanie USB

  Freeware

  0 kB

  Cakewalk 2022.11 Uptade 1

  Hudobná produkcia

  Freeware

  0 kB

  3GP Player 1.1.7

  Program na prehrávanie .3gp a .3g2 súborov

  Shareware

  0 kB

  iMazing HEIC Converter 1.0.5

  Prevod súborov HEIC do JPG / PNG

  Freeware

  0 kB

  ďalšie nové programy »

  Nové aktualizácie

  Yawcam 0.8.0

  Práca a obsluha webkamery

  Freeware

  0 kB

  Notepad++ 8.4.6

  Poznámkový blok

  Freeware

  0 kB

  Subtitle Edit 4.0.3

  Editácia, prevod titulkov k filmom

  Freeware

  0 kB

  SeaMonkey 2.53.18

  Webový prohlížeč

  Freeware

  0 kB

  TESCO Clubcard - Aplikace 3.4.1

  Moja Clubcard TESCO do mobilu

  Freeware

  0 kB

  Lidl Plus 14.25.1

  Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

  Freeware

  0 kB

  COOP Jednota (aplikácie) 3.8.3

  Zľavy, akcie a letáky do mobilu

  Freeware

  0 kB

  Spotify

  Poslouchat hudbu online

  Ad-supported

  0 kB

  ZwCAD Professional 2008i

  CAD program kompatibilný so súbormi s AutoCAD

  Trial

  60 MB

  GeoGebra 6.0.560.0

  Výučbový program na matematiku a geometriu

  Freeware

  48,6 MB

  Krokomer (pedometer) do mobilu 1.1.2

  Aplikácia na počítanie krokov a monitorovanie kalórií

  Freeware

  0 kB

  Wattpad

  Sociálna sieť pre čitateľov a aj spisovateľov príbehov

  Freeware

  0 kB

  foodora SK 23.11.0

  Objednanie a donáška jedla (aplikácia)

  Freeware

  0 kB

  Zloženky 2.0

  Elektronické vypĺňanie poštových poukážok

  Freeware

  0 kB

  Nokia Suite 3.8

  Synchronizácia PC a mobilného telefónu

  Freeware

  0 kB

  Google mapy

  Aplikácia Google mapy pre Android

  Ad-supported

  0 kB

  3DMark 6

  Test výkonu PC - graficky náročné hry

  Freeware

  584,8 MB

  Detwinner 2.03.001

  Hľadanie duplicitných či podobných súborov

  Freeware

  0 kB

  4.5.0.9

  Úprava / Vylepšenia selfie fotky

  Ad-supported

  0 kB

  107.0.5304.63

  Internetový prehliadač od spoločnosti Google

  Freeware

  84,6 MB

  ďalšie aktualizácie »

  logo

  11840 programov na stiahnutie zadarmo

  Posledná aktualizácia pred 4 dni

  Košík

  Reklama | Kontakty |