Ako jednoducho obnoviť systém Windows?

7.5.2022 10:19  | 
Dominika Ježová

Kategórie: Software

Máte problémy so svojím systémom Windows? Obnovenie systému môže vrátiť späť zmeny systému a opraviť vzniknuté problémy. V tomto článku si povieme, ako používať túto funkciu v systéme Windows.

Obnovenie systému Windows je funkcia, ktorú môžete použiť v nevyhnutných situáciách. Môže pomôcť opraviť určité chyby, vzniknuté zlyhania a iné problémy s počítačom. Prejdeme si postup, ktorý vám objasní, ako danú funkciu spustiť a používať, keď sa niečo pokazí. Obnovenie systému je bežnou funkciou, ktorá funguje takmer rovnako v každej verzii Windowsu. Tieto pokyny môžete použiť pri verzii Windows 7, 8, 9, 10 a 11. Vedzte ale, že proces sa môže líšiť minimálnymi rozdielmi v závislosti verzii Windows.

Ako obnoviť systém Windows?

Čo vlastne obnovenie systému predstavuje? Pokiaľ sa vo vašom počítači niečo pokazí v dôsledku zlého softvéru, napríklad aplikáciu alebo ovládač, ktorý ste nainštalovali, môže byť náročné opraviť vzniknuté chyby. Obnovenie systému vám umožňuje obnoviť systém Windows späť do skoršieho stavu a opraviť problém bez straty súborov. Funkcia je predvolene vypnutá, čo znamená, že je musíte povoliť, ak ju chcete používať.

Použitím funkcie „Obnovenie systému” môžete obnoviť vaše systémové súbory do pôvodného stavu a zbaviť sa vzniknutých problémov. Funkcia môže byť užitočná na odstránenie škôd spôsobených nesprávne fungujúcou aplikáciou alebo aktualizáciou systému Windows.

Čo sa stane, ak obnovíte systém Windows?

Obnovenie systému neodstráni ani nenahradí žiadne z vašich osobných súborov. Na druhej strane, nespoliehajte sa, že tento systém funguje ako záloha . Myslite na zálohovanie vašich osobných súborov, aby ste si poistili všetky vaše dáta.


Dôležitá informácia!

Obnovenie systému vám nezaručí odstránenie vírusu alebo iného škodlivého softvéru, nemôžete sa preto spoliehať, že táto funkcia vyrieši vzniknutý problém s napadnutým počítačom. Namiesto toho by ste sa mali spoľahnúť na iné formy ochrany, a tým je kvalitný antivírusový program.

Postup - krok za krokom

Prejdeme si postup, ktorý vám ukáže, ako jednoducho môžete povoliť obnovenie systému. V niektorých prípadoch je Obnovenie systému predvolené pre systémový disk (C:), avšak v iných prípadoch nie je funkcia povolená. Pokiaľ chcete byť chránený nástrojom Obnovenie systému, mali by ste ho zapnúť minimálne v súvislosti so systémovým diskom. Vo väčšine prípadov je to základ všetkého. Na systémovej jednotke sa nachádzajú všetky hlavné dáta, ktoré potrebujete chrániť. Ak chcete zapnúť ochranu Obnovenia systému pre hlavnú alebo iné jednotky pc, môžete postupovať nasledovne.


 • 1. Najprv sa uistite, že je zapnutá funkcia Obnovovanie systému, aby ste ju následne mohli povoliť pre konkrétne jednotky.
 • 2. Kliknite na „Štart” a do lupy napíšte „Vytvoriť bod obnovenia,” a následne položku otvorte. Týmto krokom otvoríte dialógové okno pod názvom: „Vlastnosti systému,” v ktorom nájdete rôzne možnosti slúžiace k obnoveniu systému.
 • 3. Na karte „Ochrana systému“ v časti „Nastavenia ochrany“ uvidíte dostupné jednotky na vašom pc a ich povolenie k vykonávaniu ochrany. Pokiaľ sú vypnuté a chcete zapnúť ochranu, označte jednu zo zoznamu a kliknite na tlačidlo „Konfigurovať.” Skontrolujte si disk C, ide o prvú jednotku, ktorú budete chcieť pravdepodobne povoliť.
 • 4. Po otvorení dialógového okna „Ochrana systému,” kliknite na možnosť „Zapnúť ochranu systému“ a nastavte posúvač na „Maximálne využitie,“ ktoré definuje množstvo miesta na pevnom disku, ktoré má nástroj Obnovovanie systému využívať a už len kliknite na povolenie: „OK.“
 • 5. Potom, ako ukončíte aktuálnu prácu, pripomeňme si, že ak systém Windows vytvorí bod obnovenia, tak systém vytvorí bod obnovenia na všetkých jednotkách, ktoré majú povolené ochranu systému.
 • Ako vytvoriť bod obnovenia?

  Obnovenie systému prebieha automaticky, a to vytváraním bodov obnovenia každý týždeň a pri každej významnej inštalácii aplikácie alebo ovládača. Môžete tento postup previesť aj sami. Prejdite opäť do pôvodného nastavenia.

 • 1. Otvorte „Štart,” a vyhľadajte v lupe slovné spojenie „Vytvoriť bod obnovenia.” Kliknite naň a na karte „Ochrana systému“ kliknite na tlačidlo „Vytvoriť…“
 • 2. Do príkazového riadku napíšte popis, ktorý vám pomôže zapamätať si, prečo ste sa rozhodli pristúpiť k tomuto kroku a už len potvrďte kliknutím na „Vytvoriť.” Proces prebehne hladko.
 • 3. Vytvorenie bodu obnovenia môže trvať približne pol minúty a proces obnovenie systému vás bude informovať o svojich zmenách. Následne môžete aplikáciu ukončiť, a to kliknutím na „Zavrieť.“
 • Ako zvrátiť zmeny a obnoviť váš systém do skoršieho bodu obnovenia?

  Nastala nejaká chyba a chceli by ste vrátiť a obnoviť skoršie nastavenia vo vašom počítači? Proces obnovy spustíte prostredníctvom rovnakej karty.

  Prejdite do: „Vlastnosti systému” → „Ochrana systému” → „Obnovenie systému.“

  Uvítacia stránka vám ponúkne stručný popis procesu. Postupujte kliknutím na tlačidlo „Ďalej.” Stránka vám ponúkne dostupné body obnovenia, ak chcete zobraziť všetky body, vyberte možnosť „Zobraziť ďalšie body obnovenia.“ Následne prejdite do „Vyhľadať ovplyvnené programy,” aby nástroj zistil všetky programy, ktoré budú odinštalované.

  Dôležité! Obnovenie systému vám ponúkne dva zoznamy. V hornom zozname sa zobrazia programy, ktoré sa odstránia, ak obnovíte systém Windows do pôvodného bodu obnovenia. Spodný zoznam zobrazuje programy a ovládače, ktoré môže proces obnoviť. Niekedy je potrebné vykonať úplne preinštalovanie, aby ovládače fungovali správne.

  Ak ste pripravený na obnovenie, kliknite na bod obnovenia a prejdite na tlačidlo „Ďalej.” Môžete preskočiť skenovanie, ale vždy je lepšie presvedčiť sa, ktoré aplikácie budú ovplyvnené. Program vás vyzve k tomu, aby ste potvrdili obnovenie, uistite sa, že všetko prebehlo správne a kliknite na „Dokončiť.“ Systém vás informuje o tom, že prebiehajúci proces nemožno prerušiť, kliknite preto na „Áno,” ak chcete pokračovať.

  Systém Windows reštartuje počítač a spustí proces obnovy. Proces trvá približne 15 minút, je dobré na to myslieť vopred. Teraz máte priestor na testovanie toho, či ste vyriešili všetky vzniknuté problémy.


  Internet Download Manager 6.36 build 5

  Hromadné sťahovanie súborov

  378955

  Shareware

  Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

  Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

  254341

  Freeware

  Opera Mini 8

  Mobilní verze známého internetového prohlížeče

  220071

  Freeware

  Microsoft Windows XP SP3 CZ

  Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

  163498

  Freeware

  Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

  Napaľovanie CD a DVD.

  147399

  Trial

  BitLord 2.4.1.297

  Bittorrent klient.

  144551

  Freeware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulácia virtuálnych mechaník

  140253

  Freeware

  Agama Web Buttons 3.1

  Tvorba webových tlačidiel.

  130546

  Shareware

  Cheat Engine 7.1

  Prezeranie a úprava dát procesov.

  122690

  Freeware

  Skype 8.65.0.78

  Volanie a chatovanie cez internet

  98777

  Freeware

  ďalšie programy »

  DVBViewer 5.3.1

  Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

  147

  Demo

  gSyncit 4.1.65

  Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

  147

  Trial

  Photomatix Pro 5.1.1

  Kúzlo s digitálnymi fotografiami

  115

  Trial

  Guitar PRO 6.1.9 R11686

  Vynikajúci program pre hudobníkov.

  105

  Trial

  GoodSync 9.9.5.8

  Synchronizácia súborov.

  84

  Trial

  Sandboxie 5.06

  Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

  63

  Shareware

  Spb Mobile Shell 3.5.5

  Užívateľské rozhranie pre PDA.

  52

  Trial

  BlueSoleil 8.0.376.0

  Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

  52

  Shareware

  Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

  Editácia MPEG a authoringu DVD.

  31

  Trial

  Reaper 5.12

  Editácia audio súborov.

  31

  Shareware

  ďalšie predávané »


  logo

  11412 programov na stiahnutie zadarmo

  Posledná aktualizácia pred 2 dni