5 najlepších antivírusov zdarma pre rok 2022

21.4.2022 12:05  | 
Dominika Ježová

Kategórie: Software

Dobrý antivírusový program je nevyhnutnou súčasťou počítaču, ako forma ochranného prvku, ktorý ho bráni pred napadnutím. Ponúkame vám zoznam 5 programov, ktoré si môžete bezplatne stiahnuť a použiť vo svojom počítači.

Všetky tieto programy vykonávajú aktualizácie automaticky. Sú vždy spustené na pozadí, aby sa zaistilo, že vaše súbory budú chránené pred škodlivým softvérom a vaše osobné informácie zostanú súkromné, taktiež môžu spustiť kontroly na požiadanie, kedykoľvek budete chcieť. Napriek viacerým podobným znakom, má každý z nich isté odlišnosti, ktoré si priblížime pri porovnávaní antivírusov. Pri rozhodovaní, ktorý z nich si vybrať, sa zamerajte práve na tie rozdiely, ktoré ich bližšie definujú a posúďte, ktorý z nich je pre vás najlepší antivírus.

Náš zoznam najlepších antivírusov

 • 1. Avast - Avast One Essential
 • 2. Avira
 • 3. AVG AntiVirus Free
 • 4. Kaspersky
 • 5. Panda Free Antivirus

 • 1. Avast

  Z hľadiska základnej ochrany je Avast jedným z najlepších dostupných antivírusových programov. Je žiadaný medzi množstvom používateľov, pretože sa vyznačuje jednoduchým prispôsobením a účinným systémom, ktorý je schopný efektívne blokovať nové hrozby.

  Charakterizuje ho intuitíve ovládanie, pričom postup na vykonanie jednotlivých krokov je sprevádzaný informačnými reklamami. Aktualizácie programov prebiehajú automaticky, ale v prípade potreby si môžete zvoliť aj manuálnu možnosť. Dokonca si môžete detailne nastaviť oznámenia o vydávaní zvukov pri detekcii hrozieb, a tiež to, ako dlho majú upozornenia zostať na obrazovke. Prípadne ich môžete úplne stlmiť, aby ste neboli pri práci alebo sledovaní filmu rušení.


  Má veľmi intuitívne, priateľské a ľahko ovládateľné rozhranie, ktoré možno použiť na všetkých zariadeniach podporujúcich Windows, macOS, Android, iOS. Okrem blokovania vírusov vás spoľahlivo upozorní na falošné webové stránky.

  Antivírus Avast, ktorý obsadil našu prvý priečku, nájde a zablokuje všetky druhy hrozieb vrátane vírusov, spywaru, ransomvéru a phishingu. Má aj ďalšie dve funkcie, a to: Wi-Fi Inspector a Smart Scan, ktoré vám pomôžu odhaliť nedostatky v zabezpečení.

  Pokiaľ si zabezpečíte túto bezplatnú verziu, stále musíte brať ohľad na to, že je zdarma, preto je normálne, že budete o niektoré funkcie ukrátený. Exkluzívny balík napríklad obsahuje schopnosť brániť až 10 zariadení súčasne a ochranu na diaľku pred hackermi. Pokiaľ vám bude systém vyhovovať, môžete sa neskôr rozhodnúť pre platenú verziu. Avast má okrem Avast Free Antivirus bohatšiu verziu Avast One Essential, ktorá ponúka viac možností ochrany a výkonu, pričom je stále bezplatná.

  Z hľadiska porovnania antivírusových programov je Avast Free Antivirus podobný Avire, ktorá sa umiestnila na našej druhej priečke. Doplnkové moduly zlepšujú ochranu pred vírusmi a poskytujú dodatočné služby súvisiace s bezpečnosťou a súkromím.

  plusy

 • spoľahlivá ochrana
 • ľahké ovládanie
 • prístupný na všetkých zariadeniach - Windows, macOS, Android, iOS

 • mínusy

 • niektoré aktualizácie si vyžadujú manuálny potvrdenie
 • ďalšie funkcie si vyžadujú zakúpenie
 • obmedzená ochrana pre Android a iOS

 • STIAHNUŤ AVAST ZADARMO

  2. Avira

  Avira je nemecká spoločnosť, ktorá ponúka bezplatný antivírusový softvér už dlhé roky, pričom si vyslúžil popredné miesto za svoje schopnosti. Bezplatná verzia programu používa identický nástroj na detekciu škodlivého softvéru. Jej veľkým plusom je, že súčasťou bezplatného balíku je funkcia Protection Cloud, ktorá umožňuje identifikovať a zastaviť hrozby skôr, ako spôsobia škody. Na druhej strane, jej veľkou nevýhodou je, že núti používateľov k inovovaniu na platenú verziu, pričom funkcie sú zdanlivo dostupné, ale keď na ne prejdete myšou, tak zistíte, že ide len o reklamu.

  Antivírus od vás nevyžaduje žiadne osobné údaje, ani e-mailovú adresu, čo je v dnešnej dobe veľmi prekvapivé. K dostaniu je verzia pre Mac, a zároveň verzia pre Android a iOS, čím pokryjete všetky svoje zariadenia. Systém sa aktualizuje automaticky, takže opäť veľmi prívetivý spôsob. Bezplatná verzia poskytuje ochranu systému a webu pre ransomvérom, trojskými koňmi, spywarem a inými druhmi malvéru. Avira dokáže skenovať a odstraňovať existujúce hrozby, a tiež automaticky zastaviť nové. Nachádzajú sa tu doplnkové služby, Bezpečnosť prehliadača a Bezpečné nakupovanie, ktoré prispievajú k bezpečnému prehliadaniu a nakupovaniu na internete.

  Avira je považovaná za jeden z najlepších antivírusov na trhu. Ide o spoľahlivý a rýchly program, ktorú má dokonalú mieru detekcie a je bezplatný. Funguje veľmi spoľahlivo a inovatívne. Po zaznamenaní podozrivého súboru, dochádza k vygenerovaniu tohto konkrétneho súboru a anonymnému odoslaniu do Aviry, kde dochádza k jeho posudzovaniu. Týmto postupom sa zistí, či ide o bezpečný alebo nebezpečný súbor, aby bol program schopný v čas podniknúť príslušné kroky.

  Avira ponúka viac ako len rozsiahlu antivírusovú aplikáciu. Obsahuje tiež niekoľko vrstiev zabezpečenia a programov navyše, ktoré sú dostupné v bezplatnej verzii. Napríklad správcu hesiel, skartovač súborov, nástroj na aktualizáciu softvéru, ktorý identifikuje zastarané programy. Je kompatibilná so systémov Windows, a tiež macOS.

  plusy

 • bezplatný balík plný programov navyše
 • kvalitné zabezpečenie
 • komplexný antivírus doplnený o funkcie zdarma

 • mínusy

 • presmerovania na platenú verziu
 • nutnosť priplatiť si za isté funkcie a nástroje

 • STIAHNUŤ AVIRA ZADARMO

  3. AVG

  Medzi najlepšie antivírusové programy radíme aj AVG. Patrí medzi jednoducho ovládateľné a používateľsky prívetivé programy. Umožňuje vám plánovať kontroly, kontrolovať hrozby v archívoch, skenovať USB a odstraňovať vírusy okamžite, ako ich program identifikuje. Program je prispôsobený k operačnému systému Windows a funguje tiež na Mac, Android, iOS.

  AVG AntiVirus Free je vysoko prispôsobiteľný, nastavenia si môžete upraviť alebo ich nechať prirodzene bežať. Môžete napríklad rozhodovať o spôsobe kontroly súborov, vybrať len určité súbory, ktoré sa javia ako hrozba, alebo sa rozhodnúť pre všetky bez ohľadu na typ obsahu a príponu súboru. Je možné tiež povoliť detekciu rootkitov, hardcore režim a technológiu CyberCapture, ktorá pomáha odhaliť hrozby v nerozpoznaných súboroch. Antivírus AVG spadá pod spoločnosť Avast.

  Antivírusový program AVG spoľahlivo ochraňuje proti ransomvéru, spyware a zastavuje formy malvéru. AVG AntiVirus Free ponúka šesť rôznych typov skenovania, vrátane Deep Scan, USB/DVD skenovania, skenovania jedného súboru alebo priečinka a skenovania pri spustení, ktoré sa spustí pred spustením systému Windows, čo predstavuje dokonalú ochranu. Antivírus sa spustí skôr, ako sa môže spustiť malvér vo vašom počítači. AVG je schopný varovať vás pred nebezpečnými webovými odkazmi a umožňuje blokovať nebezpečné e.mailové prílohy.

  V závislosti výsledkov a spoľahlivosti dosahuje veľmi dobré výsledky. Na rozdiel od Avast One Essential tu nie je žiadna sieť VPN. Pokiaľ premýšľate o danom antivíruse možno po označiť za slušný a solídny výber, avšak v súčasnosti je k dispozícii aj lepšia varianta. Je k dispozícii pre Windows, MacOS, Android a iOS.

  plusy

 • veľmi dobré výsledky pri testovacích hodnoteniach
 • okamžitá kontrola pc pri spustení
 • bonusové funkcie

 • mínusy

 • kontrola pri spustení môže byť pomalá
 • žiadna VPN
 • neustála propagácia platenej verzie programu

 • STIAHNUŤ AVG ZADARMO

  4. Kaspersky

  Kaspersky Free Antivirus je dobrou variantou pri výbere antivírusového programu pre váš pc. Ide o jednoducho ovládateľný program, ktorý obsahuje množstvo pokročilých funkcií. Zaujímavou súčasťou nastavení systému je Sebaobrana. Ide o funkciu, ktorá blokuje všetky pokusy o zmenu alebo vymazanie procesov. Medzi ďalšie schopnosti antivírusu patrí napríklad vyhľadávanie rootkitov, odstraňovanie škodlivých nástrojov, adware, podozrivých balíkov. Chráni program heslom, aby sa dokázal brániť pred zmenou prípadne inými úkonmi, ako odinštalovaniu alebo vypnutie. Kaspersky vám dovoľuje definovať, ako pokračovať pri detegovaní prípadnej hrozby - upozorniť, odstrániť, skenovať. Bezplatný antivírus Kaspersky je kompatibilný s Windows, pričom je k dispozícii aj pre aplikáciu Android a iOS.

  Antivírusový program je doplnený o ďalšie funkcie, ponúka napríklad skartovač súborov a skenovanie nastavení. V platenej verzii nájdete ešte viac doplnkov, prípadne niektoré vylepšené funkcie sú prístupné len v obmedzených limitovaných možnostiach, ktoré vás nabádajú k updatu.

  Veľkým lákadlom, pre ktorý sa Kaspersky umiestňuje v rebríčkoch najlepších free antivírusov, je brilantná základná antivírusová ochrana od spoločnosti Kaspersky. Vrátane zaznamenávania hrozieb zo súboru, e-mailu a webu, automatických aktualizácií, karantény a ďalších nastavení, z ktorých sme niektoré spomenuli vyššie. Čo je obzvlášť dobré vidieť, je účinná ochrana proti ransomvéru.

  plusy

 • používateľské rozhranie je veľmi ľahko pochopiteľné
 • dokonalé skóre pri testovaní antivírusu
 • desktopové a mobilné aplikácie

 • mínusy

 • bezplatnú licenciu je nutné obnoviť každý rok
 • pomalá inštalácia

 • STIAHNUŤ KASPERSKY ZADARMO

  5. Panda Free Antivirus

  Panda Free Antivirus pre Windows je užívateľsky prívetivý program, ktorý sa ľahko používa a má skvelé vlastnosti. Odhaľuje súbory adware, spyware, ransomware a účinne blokuje väčšinu škodlivých súborov, ktoré sa dostanú do systému. Panda tiež automaticky zastavuje upozornenia, pokiaľ hráte hry alebo pozeráte film. Ďalším plusom, ​​ktorý robí Pandu dobrou voľbou pre používateľov Windowsu, je funkcia Rescue Kit, ktorá vám umožňuje stiahnuť si bootovaciu verziu Pandy na USB disk a v prípade nevyhnutnosti, použiť USB disk na vyčistenie infikovaného počítača a jeho opätovné spustenie.

  Všetky prémiové verzie od spoločnosti Panda obdržíte s 30-dňovou zárukou vrátenia peňazí. Sú doplnené o ďalšie prémiové funkcie, ako je ochrana proti ransomvéru, pokročilé nástroje na ladenie systému a iné. Ide o spoľahlivú a dobrú voľbu z hľadiska porovnania antivírusov, ktorú sú dostupné zdarma. Ponúka 100 % ochranu proti malvérom pri používaní. Pokiaľ chcete od antivírusu neobmedzený prístup k sieti VPN, a ďalšie doplnky, ako napríklad bránu firewall, správcu hesiel, budete musieť investovať.

  plusy

 • minimalistický dizajn
 • bezpečné správy o narušení a hrozbách

 • mínusy

 • obsahuje reklamy
 • musíte si doplatiť viaceré funkcie

 • STIAHNUŤ PANDA FREE ANTIVIRUS ZADARMO

  Bonus: Norton AntiVirus

  Norton je radení medzi najlepší antivírusový program pre Windows v roku 2022. Poskytuje dokonalú detekciu malvéru, ochranu proti phishingu, inteligentným firewall, ochranu pri online bankovníctve a nakupovaní. Vyznačuje sa širokou škálou doplnkov: správca hesiel, rodičovská kontrola (filtruje nevhodný obsah), VPN, spolupracuje so streamovacími stránkami (Netflix), používa nástroje na optimalizáciu systému, monitorovanie temného webu. Veľmi ľahké využitie pre všetky operačné systémy s pokrytím až 5 zariadení.

  STIAHNUŤ NORTON ANTIVIRUS ZADARMO

  Avšak má to jeden veľký háčik, pre ktorý sme ho zaradili medzi bonusovú možnosť. Momentálne nemá bezplatnú verziu, ale ponúka 60-dňovú skúšobnú dobu na vyskúšanie a overenie programu, pri ktorom vám garantuje vrátenie peňazí. Na výber je niekoľko plánov, ktoré môžete preskúmať, pričom na všetky z nich sa vzťahuje 60-dňová záruka vrátenia peňazí.

  Ktorý antivírus je najlepší?

  Ponúkli sme vám zoznam niekoľkých najlepších bezplatných antivírusov, pričom sme uviedli ich najväčšia plusy a mínusy, ale to, aký je najlepší antivírusový program pre vás, si budete musieť zodpovedať sami. Skúste si niektoré odskúšať, prípadne si porovnajte jednotlivé výhody a rozhodnite sa.

  Bezplatné antivírusy sú naozaj zdarma, ale budete si musieť dávať pozor na to, s čím súhlasíte pri ich inštalovaní. Niektoré softvéry totiž môžu poskytnúť vaše údaje tretím stranám, ako sú napríklad inzerenti či iné spoločnosti.

  V závere treba len zmieniť, že bezplatný antivírus je dostatočne účinný, hoci žiadny antivírusový softvér neponúka 100% záruku pri zastavovaní malvérov. Je tu obzvlášť podstatná naša zodpovednosť, vyhýbať sa pochybným stránkam a sťahovaniu cracknutého softvéru.


  Internet Download Manager 6.36 build 5

  Hromadné sťahovanie súborov

  378955

  Shareware

  Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

  Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

  254341

  Freeware

  Opera Mini 8

  Mobilní verze známého internetového prohlížeče

  220071

  Freeware

  Microsoft Windows XP SP3 CZ

  Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

  163498

  Freeware

  Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

  Napaľovanie CD a DVD.

  147399

  Trial

  BitLord 2.4.1.297

  Bittorrent klient.

  144551

  Freeware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulácia virtuálnych mechaník

  140254

  Freeware

  Agama Web Buttons 3.1

  Tvorba webových tlačidiel.

  130546

  Shareware

  Cheat Engine 7.1

  Prezeranie a úprava dát procesov.

  122690

  Freeware

  Skype 8.65.0.78

  Volanie a chatovanie cez internet

  98777

  Freeware

  ďalšie programy »

  gSyncit 4.1.65

  Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

  147

  Trial

  DVBViewer 5.3.1

  Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

  147

  Demo

  Photomatix Pro 5.1.1

  Kúzlo s digitálnymi fotografiami

  115

  Trial

  Guitar PRO 6.1.9 R11686

  Vynikajúci program pre hudobníkov.

  105

  Trial

  GoodSync 9.9.5.8

  Synchronizácia súborov.

  84

  Trial

  Sandboxie 5.06

  Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

  63

  Shareware

  BlueSoleil 8.0.376.0

  Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

  52

  Shareware

  Spb Mobile Shell 3.5.5

  Užívateľské rozhranie pre PDA.

  52

  Trial

  Posel smrti 1.0

  Skvelá česká hororová adventúra

  31

  Demo

  Reaper 5.12

  Editácia audio súborov.

  31

  Shareware

  ďalšie predávané »


  logo

  11412 programov na stiahnutie zadarmo

  Posledná aktualizácia pred 2 dni