TOP 5 najlepších CAD programov zadarmo

14.2.2022 15:21  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Software

V tomto článku vám prinášame najlepšie 2D a 3D kresliace programy úplne zadarmo, ktoré sa využívajú najmä v architektúre a strojárskom priemysle.

CAD softvér sa využíva najmä na projektovanie v strojárstve, architektúre, stavebníctve a ďalších priemyselných odvetviach. Ide o uľahčené modelovanie prostredníctvom počítača. Používatelia ho využívajú na rysovanie v 2D priestore a vytváranie rôznych výkresov. Taktiež sa využíva aj na výrobu 3D modelov, ktoré sa následne tlačia. V takmer všetkých CAD programoch sa vašej kreativite skutočne medze nekladú a môžete si naprojektovať akýkoľvek model od základov. Ak premýšľate nad tým, že by ste sa chceli naučiť pracovať v nejakom CAD programe, ponúkame vám 5 najlepších CAD programov na trhu, ktoré sú dostupné úplne zadarmo.

1. TinkerCAD

TinkerCAD je online program od spoločnosti Autodesk (tvorca AutoCADu), ktorý ponúka vytváranie modelov pre 3D tlač. Tento jednoduchý kresliaci program je určený pre úplných začiatočníkov, ktorí sa chcú naučiť modelovať 3D objekty. Softvér obsahuje niekoľko základných geometrických tvarov, ktoré môžete na seba akokoľvek umiestniť podľa vlastného uváženia. Pre používanie programu nie je potrebná žiadna inštalácia. Stačí sa prihlásiť pomocou platnej e-mailovej adresy a môžete začať pracovať. TinkerCAD obsahuje aj svoj vlastný cloud, teda ukladací priestor, takže sa nemusíte báť, že svoje vytvorené projekty nedopatrením stratíte. Program je schopný importovať tvary v troch formátoch: STL, OBJ – pre 3D tvary a SVG – pre 2D tvary. Program exportuje modely vo formáte STL a OBJ pripravené na 3D tlač. TinkerCAD umožňuje zdieľať vytváranie modelov v reálnom čase, čo je výhodou pre vzdelávací proces.

2. FreeCAD

Ďalším CAD programom je FreeCAD. Tento program je parametrický, čo znamená, že sa môžete vrátiť do akéhokoľvek bodu vo vašom návrhu a jednoducho ho upraviť alebo zmeniť jeho parametre, a tým vytvoriť iný model. FreeCAD umožňuje vytvorenie 2D modelov, ktoré neskôr môžete previesť do 3D a naopak. Program vám ponúka možnosť navrhovať reálne objekty akejkoľvek veľkosti. Keďže sa jedna o open-source softvér, používatelia si môžu prispôsobovať svoju prácu podľa seba a tiež pracovať na vylepšení softvéru. Program je dostupný pre všetky platformy (Windows, Mac, Linux). Aj keď je FreeCAD jedným z jednoduchších programov na kreslenie a je určený pre začiatočníkov, obľúbia si ho aj skúsenejší CAD používatelia. FreeCAD si môžete stiahnuť na svoj počítač podľa operačného systému na ich oficiálnej stránke. Pri tomto programe je potrebná inštalácia.

3. SketchUp

Program Sketchup je zameraný predovšetkým na modelovanie v 3D priestore, ale umožňuje aj kreslenie v 2D priestore. Využijú ho používatelia z rôznych priemyselných odvetví, ako napríklad inžinieri, architekti alebo dizajnéri videohier. Rozhranie tohto programu je jednoduché, preto si ho obľúbia aj začiatočníci, ktorí nemajú s modelovaním skúsenosti. Program ponúka bezplatnú verziu SketchUp Make vhodnú na osobné a vzdelávacie účely, v ktorej je open-source knižnica modelových zostáv a tiež 3D Warehouse – rozsiahla kolekcia 3D modelov od iných používateľov, čo uľahčuje prácu v Sketchupe. Pre skúsenejších dizajnérov je tu platená verzia PRO s rôznymi rozšíreniami, ktorá začína na sume približne 370 EUR/rok. Používatelia si ju môžu vyskúšať na 30 dní zadarmo. Softvér je dostupný pre operačný systém Windows a Mac.


4. OpenSCAD

OpenSCAD je bezplatný CAD softvér s otvoreným zdrojovým kódom zameraný na vytváranie pevných 3D modelov. Tento program je určený pre skúsenejších používateľov, ktorým viac vyhovuje programovanie. Jedna z kľúčových vlastností programu je, že ide o 3D modelár založený na skriptoch, ktorý používa svoj vlastný jazyk. To neumožňuje používateľom jednoducho interaktívne upravovať svoj model pomocou počítačovej myši. Keďže program vyžaduje väčšiu znalosť pohybovania sa v zdrojovom kóde, OpenSCAD sa neodporúča dizajnérom a architektom. Používatelia ho môžu využiť na modelovanie častí strojov alebo iných typov mechanických častí. Program je dostupný pre Windows, Mac aj Linux. OpenSCAD umožňuje importovať a exportovať formáty STL a OFF, ktoré sú určené pre 3D tlač.

5. LibreCAD

Kým vyššie uvádzané programy ponúkali modelovanie v 3D, LibreCAD túto možnosť neponúka. Ide o rysovací program, ktorý umožňuje kreslenie len v 2D priestore. Využívajú ho však aj niektorí grafici a architekti. Tento CAD program bol primárne určený pre Linux. Teraz však nájdete aj verziu pre Windows. Používatelia si ho obľúbili, pretože práca v ňom je veľmi jednoduchá aj pre začiatočníkov alebo takzvaných občasných užívateľov. LibreCAD, ako každý dobrý CAD program, podporuje vkladanie, úpravu, vytváranie a mazanie blokov. Takisto podporuje vkladanie obrázkov vo všetkých formátoch (jpg, gif, png, svg, tif, bmp a mnoho ďalších). Výhodou programu je, že ponúka aj český jazyk, takže sa nemusíte báť, že niečomu nebudete rozumieť.

Väčšina aktívnych používateľov využíva pri svojej tvorbe program AutoCAD, ktorý je najznámejším z prostredia CAD softvérov. Aj kvôli tomu je tento program spoplatnený a jeho cena začína na úrovni 550 EUR/rok. Študenti, ktorí študujú architektúru, dizajn a iné odvetvia, pri ktorých s projektovaním prichádzajú do kontaktu, majú počas svojho štúdia možnosť využívať práve AutoCAD bezplatne. Pre tých z vás, ktorí ste len fanúšikmi 3D modelovania a radi si niečo namodelujete alebo si to chcete len vyskúšať, odporúčame využiť jeden z vyššie uvedených programov, ktoré sú s AutoCADom veľmi podobné a uľahčujú prácu pri modelovaní.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Dominika Ježová

Dominika je kreatívna copywriterka a začínajúca blogerka, ktorú inšpirujú témy technológií a svet internetu. Zo všetkých programov jej je najbližší WordPress, pretože s tým si ako online pisateľka priam tyká. Miluje prírodu, kávu, knihy a čas, ktorý môže tráviť písaním textov, ktoré ľuďom uľahčujú život a rozširujú obzory. Na jej práci najviac zbožňuje práve možnosť neustále sa vzdelávať v rôznych témach. Jej zámerom je zjednodušiť text aj pri zložitejších témach a vystihnúť pointu tak, aby čitateľ našiel potrebnú informáciu a využil ju v praxi. V jej článkoch môžete nájsť rôzne témy, ktoré popisujú mobilné aplikácie, počítačové programy a rady, ktoré sa týkajú práce s počítačom.
Ak by ste sa o nej chceli dozvedieť viac, môžete si pozrieť jej blog.

Recuva 1.53.1087

Obnova zmazaných súborov

73

Freeware

Chatovacie aplikácie do mobilu

59

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

57

Freeware

Audacity 3.0

Úprava a nahrávanie audio súborov

57

Freeware

19.3.253

Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

50

Freeware

Kaspersky Anti-Virus Free 20.0.14.1085

Antivírus zadarmo na stiahnutie

50

Freeware

107.0.5304.63

Internetový prehliadač od spoločnosti Google

50

Freeware

49

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

48

Freeware

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

47

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Freeware

0 kB

Brain Trainer: Hlavolamy 1.80.1

Logická mobilná hra

Freeware

0 kB

Sonic Riders 1.0

Závodná PC hra

Demo

0 kB

ACTIVITY Original 2.0.1

Obľúbená dosková hra na mobil

Ad-supported

0 kB

iROZHLAS

Spravodajstvo, mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

FileViewPro 2013

Otváranie rôznych súborov

Demo

0 kB

Color by Number 3.0.2

Maľovanie podľa čísel (aplikácia)

Freeware

0 kB

Money Well 5.0.5-MoneyWell

Zarábanie hraním hier

Freeware

0 kB

Free Studio 6.6.41.620

Úprava videa, obrázkov, dokumentov

Freeware

0 kB

FotoSketcher 3.90 64-bit

Program na tvorbu skíc

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Profi Word 1.1

Šablóna pre Word

Freeware

0 kB

IObit Screen Recorder 1.3.0.331

Záznam obrazovky PC

Freeware

0 kB

HomeGuard Pro 8.9.3. 64 - bit

Vzdialená správa PC a sledovanie aktivít na PC

Demo

0 kB

MPEG Player 3.36

Prehrávanie videí

Shareware

0 kB

USB Dumper 1.0

Automatické kopírovanie USB

Freeware

0 kB

Cakewalk 2022.11 Uptade 1

Hudobná produkcia

Freeware

0 kB

3GP Player 1.1.7

Program na prehrávanie .3gp a .3g2 súborov

Shareware

0 kB

iMazing HEIC Converter 1.0.5

Prevod súborov HEIC do JPG / PNG

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Yawcam 0.8.0

Práca a obsluha webkamery

Freeware

0 kB

Notepad++ 8.4.6

Poznámkový blok

Freeware

0 kB

Subtitle Edit 4.0.3

Editácia, prevod titulkov k filmom

Freeware

0 kB

SeaMonkey 2.53.18

Webový prohlížeč

Freeware

0 kB

TESCO Clubcard - Aplikace 3.4.1

Moja Clubcard TESCO do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

Freeware

0 kB

COOP Jednota (aplikácie) 3.8.3

Zľavy, akcie a letáky do mobilu

Freeware

0 kB

Spotify

Poslouchat hudbu online

Ad-supported

0 kB

ZwCAD Professional 2008i

CAD program kompatibilný so súbormi s AutoCAD

Trial

60 MB

GeoGebra 6.0.560.0

Výučbový program na matematiku a geometriu

Freeware

48,6 MB

Krokomer (pedometer) do mobilu 1.1.2

Aplikácia na počítanie krokov a monitorovanie kalórií

Freeware

0 kB

Wattpad

Sociálna sieť pre čitateľov a aj spisovateľov príbehov

Freeware

0 kB

foodora SK 23.11.0

Objednanie a donáška jedla (aplikácia)

Freeware

0 kB

Zloženky 2.0

Elektronické vypĺňanie poštových poukážok

Freeware

0 kB

Nokia Suite 3.8

Synchronizácia PC a mobilného telefónu

Freeware

0 kB

Google mapy

Aplikácia Google mapy pre Android

Ad-supported

0 kB

3DMark 6

Test výkonu PC - graficky náročné hry

Freeware

584,8 MB

Detwinner 2.03.001

Hľadanie duplicitných či podobných súborov

Freeware

0 kB

4.5.0.9

Úprava / Vylepšenia selfie fotky

Ad-supported

0 kB

107.0.5304.63

Internetový prehliadač od spoločnosti Google

Freeware

84,6 MB

ďalšie aktualizácie »

logo

11840 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 4 dni

Košík

Reklama | Kontakty |