TOP 5 najlepších CAD programov zadarmo

14.2.2022 15:21  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Software

V tomto článku vám prinášame najlepšie 2D a 3D kresliace programy úplne zadarmo, ktoré sa využívajú najmä v architektúre a strojárskom priemysle.

CAD softvér sa využíva najmä na projektovanie v strojárstve, architektúre, stavebníctve a ďalších priemyselných odvetviach. Ide o uľahčené modelovanie prostredníctvom počítača. Používatelia ho využívajú na rysovanie v 2D priestore a vytváranie rôznych výkresov. Taktiež sa využíva aj na výrobu 3D modelov, ktoré sa následne tlačia. V takmer všetkých CAD programoch sa vašej kreativite skutočne medze nekladú a môžete si naprojektovať akýkoľvek model od základov. Ak premýšľate nad tým, že by ste sa chceli naučiť pracovať v nejakom CAD programe, ponúkame vám 5 najlepších CAD programov na trhu, ktoré sú dostupné úplne zadarmo.

1. TinkerCAD

TinkerCAD je online program od spoločnosti Autodesk (tvorca AutoCADu), ktorý ponúka vytváranie modelov pre 3D tlač. Tento jednoduchý kresliaci program je určený pre úplných začiatočníkov, ktorí sa chcú naučiť modelovať 3D objekty. Softvér obsahuje niekoľko základných geometrických tvarov, ktoré môžete na seba akokoľvek umiestniť podľa vlastného uváženia. Pre používanie programu nie je potrebná žiadna inštalácia. Stačí sa prihlásiť pomocou platnej e-mailovej adresy a môžete začať pracovať. TinkerCAD obsahuje aj svoj vlastný cloud, teda ukladací priestor, takže sa nemusíte báť, že svoje vytvorené projekty nedopatrením stratíte. Program je schopný importovať tvary v troch formátoch: STL, OBJ – pre 3D tvary a SVG – pre 2D tvary. Program exportuje modely vo formáte STL a OBJ pripravené na 3D tlač. TinkerCAD umožňuje zdieľať vytváranie modelov v reálnom čase, čo je výhodou pre vzdelávací proces.

2. FreeCAD

Ďalším CAD programom je FreeCAD. Tento program je parametrický, čo znamená, že sa môžete vrátiť do akéhokoľvek bodu vo vašom návrhu a jednoducho ho upraviť alebo zmeniť jeho parametre, a tým vytvoriť iný model. FreeCAD umožňuje vytvorenie 2D modelov, ktoré neskôr môžete previesť do 3D a naopak. Program vám ponúka možnosť navrhovať reálne objekty akejkoľvek veľkosti. Keďže sa jedna o open-source softvér, používatelia si môžu prispôsobovať svoju prácu podľa seba a tiež pracovať na vylepšení softvéru. Program je dostupný pre všetky platformy (Windows, Mac, Linux). Aj keď je FreeCAD jedným z jednoduchších programov na kreslenie a je určený pre začiatočníkov, obľúbia si ho aj skúsenejší CAD používatelia. FreeCAD si môžete stiahnuť na svoj počítač podľa operačného systému na ich oficiálnej stránke. Pri tomto programe je potrebná inštalácia.

3. SketchUp

Program Sketchup je zameraný predovšetkým na modelovanie v 3D priestore, ale umožňuje aj kreslenie v 2D priestore. Využijú ho používatelia z rôznych priemyselných odvetví, ako napríklad inžinieri, architekti alebo dizajnéri videohier. Rozhranie tohto programu je jednoduché, preto si ho obľúbia aj začiatočníci, ktorí nemajú s modelovaním skúsenosti. Program ponúka bezplatnú verziu SketchUp Make vhodnú na osobné a vzdelávacie účely, v ktorej je open-source knižnica modelových zostáv a tiež 3D Warehouse – rozsiahla kolekcia 3D modelov od iných používateľov, čo uľahčuje prácu v Sketchupe. Pre skúsenejších dizajnérov je tu platená verzia PRO s rôznymi rozšíreniami, ktorá začína na sume približne 370 EUR/rok. Používatelia si ju môžu vyskúšať na 30 dní zadarmo. Softvér je dostupný pre operačný systém Windows a Mac.


4. OpenSCAD

OpenSCAD je bezplatný CAD softvér s otvoreným zdrojovým kódom zameraný na vytváranie pevných 3D modelov. Tento program je určený pre skúsenejších používateľov, ktorým viac vyhovuje programovanie. Jedna z kľúčových vlastností programu je, že ide o 3D modelár založený na skriptoch, ktorý používa svoj vlastný jazyk. To neumožňuje používateľom jednoducho interaktívne upravovať svoj model pomocou počítačovej myši. Keďže program vyžaduje väčšiu znalosť pohybovania sa v zdrojovom kóde, OpenSCAD sa neodporúča dizajnérom a architektom. Používatelia ho môžu využiť na modelovanie častí strojov alebo iných typov mechanických častí. Program je dostupný pre Windows, Mac aj Linux. OpenSCAD umožňuje importovať a exportovať formáty STL a OFF, ktoré sú určené pre 3D tlač.

5. LibreCAD

Kým vyššie uvádzané programy ponúkali modelovanie v 3D, LibreCAD túto možnosť neponúka. Ide o rysovací program, ktorý umožňuje kreslenie len v 2D priestore. Využívajú ho však aj niektorí grafici a architekti. Tento CAD program bol primárne určený pre Linux. Teraz však nájdete aj verziu pre Windows. Používatelia si ho obľúbili, pretože práca v ňom je veľmi jednoduchá aj pre začiatočníkov alebo takzvaných občasných užívateľov. LibreCAD, ako každý dobrý CAD program, podporuje vkladanie, úpravu, vytváranie a mazanie blokov. Takisto podporuje vkladanie obrázkov vo všetkých formátoch (jpg, gif, png, svg, tif, bmp a mnoho ďalších). Výhodou programu je, že ponúka aj český jazyk, takže sa nemusíte báť, že niečomu nebudete rozumieť.

Väčšina aktívnych používateľov využíva pri svojej tvorbe program AutoCAD, ktorý je najznámejším z prostredia CAD softvérov. Aj kvôli tomu je tento program spoplatnený a jeho cena začína na úrovni 550 EUR/rok. Študenti, ktorí študujú architektúru, dizajn a iné odvetvia, pri ktorých s projektovaním prichádzajú do kontaktu, majú počas svojho štúdia možnosť využívať práve AutoCAD bezplatne. Pre tých z vás, ktorí ste len fanúšikmi 3D modelovania a radi si niečo namodelujete alebo si to chcete len vyskúšať, odporúčame využiť jeden z vyššie uvedených programov, ktoré sú s AutoCADom veľmi podobné a uľahčujú prácu pri modelovaní.
Total Commander 10.0

Súborový manažér (správa súborov)

163

Shareware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

127

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

126

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

101

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdialené ovládanie PC a prístup

100

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

66

Freeware

IrfanView 4.57

Prehliadanie a úprava mnohých grafických formátov

63

Freeware

7-zip 19.01

Kompresný program

60

Freeware

PowerPoint zdarma 2007

Prehliadanie prezentácií MS PowerPoint

57

Freeware

ESET NOD32 Antivirus

Antivírusový program

56

Trial

ďalšie programy »


Nové programy

Wikipedia do mobilu

Encyklopédia do telefónu

Freeware

0 kB

Vánoční cukroví recepty 1.0

TOP recepty na vianočné pečivo

Freeware

0 kB

Můj Globus 1.9.3

Aplikácia Môj Globus

Freeware

0 kB

BeReal 0.54.1

Zdieľanie fotografií s priateľmi (aplikácia)

Freeware

0 kB

Shell ClubSmart 4.9.1

Tankovacia karta Shell

Freeware

0 kB

Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

Aplikácia - zvuky na stiahnutie

Freeware

0 kB

Pumpdroid 20220303

Cena benzínu a nafty - aplikácia

Freeware

0 kB

KB Klíč 3.2.0

Bezpečné prihlasovanie - internetové bankovníctvo

Freeware

0 kB

Spider Solitaire 6.2.1.4035

Obľúbená kartová hra do mobilu

Freeware

0 kB

World of tanks Blitz 9.3.0.973

Hra s tankami do mobilu

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Norton Security 20.2.0.19

Profesionálny antivírus - ochrana zariadenia

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Sťahovanie a streamovanie torrentov

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Najlepšia navigácia do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prezeranie, tlač a konverzia CAD súborov

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pre strojné inžinierstvo

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databázy - zhliadnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normovanie jedál

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázkov a fotiek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prehliadač od Apple

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »

logo

11490 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 9 dni