TOP 5 najlepších CAD programov zadarmo

14.2.2022 15:21  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Software

V tomto článku vám prinášame najlepšie 2D a 3D kresliace programy úplne zadarmo, ktoré sa využívajú najmä v architektúre a strojárskom priemysle.

CAD softvér sa využíva najmä na projektovanie v strojárstve, architektúre, stavebníctve a ďalších priemyselných odvetviach. Ide o uľahčené modelovanie prostredníctvom počítača. Používatelia ho využívajú na rysovanie v 2D priestore a vytváranie rôznych výkresov. Taktiež sa využíva aj na výrobu 3D modelov, ktoré sa následne tlačia. V takmer všetkých CAD programoch sa vašej kreativite skutočne medze nekladú a môžete si naprojektovať akýkoľvek model od základov. Ak premýšľate nad tým, že by ste sa chceli naučiť pracovať v nejakom CAD programe, ponúkame vám 5 najlepších CAD programov na trhu, ktoré sú dostupné úplne zadarmo.

1. TinkerCAD

TinkerCAD je online program od spoločnosti Autodesk (tvorca AutoCADu), ktorý ponúka vytváranie modelov pre 3D tlač. Tento jednoduchý kresliaci program je určený pre úplných začiatočníkov, ktorí sa chcú naučiť modelovať 3D objekty. Softvér obsahuje niekoľko základných geometrických tvarov, ktoré môžete na seba akokoľvek umiestniť podľa vlastného uváženia. Pre používanie programu nie je potrebná žiadna inštalácia. Stačí sa prihlásiť pomocou platnej e-mailovej adresy a môžete začať pracovať. TinkerCAD obsahuje aj svoj vlastný cloud, teda ukladací priestor, takže sa nemusíte báť, že svoje vytvorené projekty nedopatrením stratíte. Program je schopný importovať tvary v troch formátoch: STL, OBJ – pre 3D tvary a SVG – pre 2D tvary. Program exportuje modely vo formáte STL a OBJ pripravené na 3D tlač. TinkerCAD umožňuje zdieľať vytváranie modelov v reálnom čase, čo je výhodou pre vzdelávací proces.

2. FreeCAD

Ďalším CAD programom je FreeCAD. Tento program je parametrický, čo znamená, že sa môžete vrátiť do akéhokoľvek bodu vo vašom návrhu a jednoducho ho upraviť alebo zmeniť jeho parametre, a tým vytvoriť iný model. FreeCAD umožňuje vytvorenie 2D modelov, ktoré neskôr môžete previesť do 3D a naopak. Program vám ponúka možnosť navrhovať reálne objekty akejkoľvek veľkosti. Keďže sa jedna o open-source softvér, používatelia si môžu prispôsobovať svoju prácu podľa seba a tiež pracovať na vylepšení softvéru. Program je dostupný pre všetky platformy (Windows, Mac, Linux). Aj keď je FreeCAD jedným z jednoduchších programov na kreslenie a je určený pre začiatočníkov, obľúbia si ho aj skúsenejší CAD používatelia. FreeCAD si môžete stiahnuť na svoj počítač podľa operačného systému na ich oficiálnej stránke. Pri tomto programe je potrebná inštalácia.

3. SketchUp

Program Sketchup je zameraný predovšetkým na modelovanie v 3D priestore, ale umožňuje aj kreslenie v 2D priestore. Využijú ho používatelia z rôznych priemyselných odvetví, ako napríklad inžinieri, architekti alebo dizajnéri videohier. Rozhranie tohto programu je jednoduché, preto si ho obľúbia aj začiatočníci, ktorí nemajú s modelovaním skúsenosti. Program ponúka bezplatnú verziu SketchUp Make vhodnú na osobné a vzdelávacie účely, v ktorej je open-source knižnica modelových zostáv a tiež 3D Warehouse – rozsiahla kolekcia 3D modelov od iných používateľov, čo uľahčuje prácu v Sketchupe. Pre skúsenejších dizajnérov je tu platená verzia PRO s rôznymi rozšíreniami, ktorá začína na sume približne 370 EUR/rok. Používatelia si ju môžu vyskúšať na 30 dní zadarmo. Softvér je dostupný pre operačný systém Windows a Mac.


4. OpenSCAD

OpenSCAD je bezplatný CAD softvér s otvoreným zdrojovým kódom zameraný na vytváranie pevných 3D modelov. Tento program je určený pre skúsenejších používateľov, ktorým viac vyhovuje programovanie. Jedna z kľúčových vlastností programu je, že ide o 3D modelár založený na skriptoch, ktorý používa svoj vlastný jazyk. To neumožňuje používateľom jednoducho interaktívne upravovať svoj model pomocou počítačovej myši. Keďže program vyžaduje väčšiu znalosť pohybovania sa v zdrojovom kóde, OpenSCAD sa neodporúča dizajnérom a architektom. Používatelia ho môžu využiť na modelovanie častí strojov alebo iných typov mechanických častí. Program je dostupný pre Windows, Mac aj Linux. OpenSCAD umožňuje importovať a exportovať formáty STL a OFF, ktoré sú určené pre 3D tlač.

5. LibreCAD

Kým vyššie uvádzané programy ponúkali modelovanie v 3D, LibreCAD túto možnosť neponúka. Ide o rysovací program, ktorý umožňuje kreslenie len v 2D priestore. Využívajú ho však aj niektorí grafici a architekti. Tento CAD program bol primárne určený pre Linux. Teraz však nájdete aj verziu pre Windows. Používatelia si ho obľúbili, pretože práca v ňom je veľmi jednoduchá aj pre začiatočníkov alebo takzvaných občasných užívateľov. LibreCAD, ako každý dobrý CAD program, podporuje vkladanie, úpravu, vytváranie a mazanie blokov. Takisto podporuje vkladanie obrázkov vo všetkých formátoch (jpg, gif, png, svg, tif, bmp a mnoho ďalších). Výhodou programu je, že ponúka aj český jazyk, takže sa nemusíte báť, že niečomu nebudete rozumieť.

Väčšina aktívnych používateľov využíva pri svojej tvorbe program AutoCAD, ktorý je najznámejším z prostredia CAD softvérov. Aj kvôli tomu je tento program spoplatnený a jeho cena začína na úrovni 550 EUR/rok. Študenti, ktorí študujú architektúru, dizajn a iné odvetvia, pri ktorých s projektovaním prichádzajú do kontaktu, majú počas svojho štúdia možnosť využívať práve AutoCAD bezplatne. Pre tých z vás, ktorí ste len fanúšikmi 3D modelovania a radi si niečo namodelujete alebo si to chcete len vyskúšať, odporúčame využiť jeden z vyššie uvedených programov, ktoré sú s AutoCADom veľmi podobné a uľahčujú prácu pri modelovaní.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378955

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254341

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220071

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147399

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144551

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140253

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130546

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122689

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98777

Freeware

ďalšie programy »

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

Posel smrti 1.0

Skvelá česká hororová adventúra

31

Demo

Reaper 5.12

Editácia audio súborov.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11412 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni