Čo je PRÍKAZ PING? Ako urobiť PING TEST?

8.7.2020 17:20  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Ostatné

Stalo sa Vám, že ste hru prehrali len kvôli tomu, že Váš počítač reagoval príliš pomaly? Takáto vec dokáže človeka vytočiť. Zrejme ste z toho automaticky obviňovali internetové pripojenie. Čo ak bol ale problém niekde úplne inde?

Čo je to Ping?

Ping (Packet InterNet Groper) je metóda, pomocou ktorej môžete zistiť najkratší potrebný čas na odoslanie a prijatie malého množstva dát. V praxi to znamená dobu, za ktorú Váš počítač dostane odpoveď od serveru na druhej strane. Udáva sa v milisekundách (ms). Optimálna hodnota Pingu je do 50 ms. Čím je hodnota nižšia, tým je kvalita pripojenia lepšia. Informácia o hodnote Pingu je dôležitá hlavne pre hráčov multiplayerových počítačových hier, pre nich je ideálny Ping od 0, do tých 50 ms, prijateľné je však aj číslo od 50 do 100.

Vysoký Ping nemusí závisieť len od zlého internetového pripojenia. Aj keď latenciu (reakčný čas alebo spojenie) najviac ovplyvňuje poskytovateľ internetového pripojenia (pretože ten zabezpečuje rýchlosť internetu), problém môže byť často v hardvéri (nedostatočná kapacita RAM alebo výkon grafickej karty). Zastaraný router taktiež dokáže zvýšiť hodnotu Pingu a teda spomaliť reakčný čas. Negatívny vplyv na hodnotu Pingu môže mať aj malware alebo vírusy, preto by ste na svojom počítači mali vykonávať pravidelné kontroly antivírusom. Ak hrávate hry, platí, že čím ste od serveru ďalej, tým je Ping vyšší a naopak, ak sa pripojíte na bližší, hodnota Pingu by sa mala znížiť – preto je vždy lepšie pripojiť sa pri hraní na bližší server.

Ako zistiť Ping?

Ako zistíme hodnotu Pingu? Je to jednoduchšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Existuje dokonca viac Ping testerov – ak Vám vyhovuje jednoduché, laické riešenie, je tu Ping test online, ak sa však chcete naučiť ako si ho zistiť sami pomocou príkazov vo Windowse, dá sa tak spraviť cez príkazový riadok pomocou príkazu Ping. Aj tento spôsob si tu podrobne vysvetlíme.

Ping sa zisťuje pomocou Ping testu. Ak si chcete zjednodušiť život a mať výsledok hneď a zaraz, online test nájdete napríklad na tejto stránke. Jednoducho kliknete na tlačidlo „Go“ a táto stránka Vám vyberie vhodný server na diagnostiku a kontrolu stavu Vášho pripojenia. Veľmi jednoduché, však?


Existuje tiež softvér, pomocou ktorého sa vykonáva Ping test. Aplikácia Ping Monitor, ktorá môže monitorovať až päť lokálnych, alebo vzdialených serverov preveruje spojenie medzi dvoma sieťovými rozhraniami pomocou testovania Pingu v nastavených intervaloch. To môže byť pre Vás užitočné, keď potrebujete otestovať, či je váš server online, aké je jeho zaťaženie a podobne. Všetky informácie následne nájdete v prehľadnom grafe. Túto bezplatnú aplikáciu si môžete stiahnuť tu.

Ak sa ale chcete naučiť niečo nové a ísť viac do hĺbky problému, určite použite Ping tester, ku ktorému sa dostanete pomocou príkazového riadku vo Vašom počítači. Keďže väčšina počítačov používa Windows, vysvetlíme si príkaz Ping v tomto operačnom systéme.

  • 1. Najprv spusťte príkazový riadok tak, že stlačíte „štart“ a do vyhľadávania napíšete „cmd“. Po stlačení „enter“ sa nám objaví príkazový riadok.
  • 2. Zadajte príkaz Ping tak, že do príkazového riadku napíšete „ping + názov IP adresy“ alebo „ping + názov hostu“. Pre lepšie pochopenie – názov hostu je zvyčajne adresa nejakej stránky a IP adresa je umiestnenie počítača v miestnej sieti alebo internetovej. Náš príkaz teda môže vyzerať buď takto – „ping www.tahaj.sk“ (ak používame názov hostu), alebo takto – „ping 87.236.194.77“ (ak používame IP adresu). Čo sa týka IP adresy, existuje jednoduchá miniaplikácia, ktorá slúži na zistenie Vašej vnútornej aj vonkajšej IP adresy, užívatelia si dokonca môžu nastaviť zobrazenie vyťaženia siete, rýchlosť uploadu a downloadu. Na tejto stránke o nej môžete zistiť viac a rovno si ju tiež stiahnuť. Svoju IP adresu si taktiež môžete ľahko nájsť na stránke speedtest.net.

Vrátime sa však k príkazu Ping. V príkazovom riadku sa Vám teraz zobrazili výstupy príkazu Ping. V tomto riadku vidíme, čo príkaz vykonáva. Zobrazí adresu, ktorú ste zadali a vypíše tiež, koľko dát odosiela. Napríklad:

Pinging tahaj.sk [87.236.194.77] with 32 bytes of data:

V tele výstupu príkaz Ping vypíše, ako dlho trvalo, kým príslušná IP adresa odpovedala. Písmená TTL znamenajú počet hopov (zariadení na ceste), cez ktoré pakety počas prenosu museli prejsť. Čím je táto hodnota menšia, tým menej routermi paket prešiel. „Time“ zas v milisekundách zaznamenáva, koľko trvalo nadviazanie spojenia. Napríklad:

Reply from 87.236.194.77: bytes=32 time=38ms TTL=55

Ako posledný si môžete prečítať súhrn, ktorý sa na obrazovke vypíše po dokončení operácie. Lost packets znamená, že spojenie s danou IP adresou je nespoľahlivé a počas prenosu dochádza k strate dát. V súhrne tiež nájdete priemernú dobu trvania spojenia. Ak máte Apple Mac, Ping test robíte trochu inak. Prehľadný návod nájdete v tomto videu. Aj tu však platí, že Ping test si môžete urobiť jednoducho online.

Meranie Pingu

Teraz je načase naučiť sa niečo o týchto hodnotách Pingu. Čím je Ping menší, tým lepšie pre nás – spojenie je totiž rýchlejšie. Hodnota od 0 do 50 ms (milisekúnd) je ideálna pre všetkých používateľov internetu – dokonca aj pre hráčov hier, ktorí majú naozaj vysoké nároky. O niečo horšie je, keď je Ping 50 – 100 ms. Na hranie hier, ktoré nie sú veľmi náročné, je to ešte prijateľné, pri zložitejších tituloch by však vznikali problémy. Číslo 100 – 200 ms je už strašiakom pre hráčov, bez problémov však dokážete odosielať, prijímať súbory a surfovať na internete. Na videokonferencie a hranie to už ale nestačí. Hodnota 200 – 1000 ms je takmer neprijateľná pre všetkých užívateľov a prinesie Vám viac nervozity ako nejakého úžitku. Toto číslo Vás už prinúti bezodkladne riešiť, v čom by mohol byť problém.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378886

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254263

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219992

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163470

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147374

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144497

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140087

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130501

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122614

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98708

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Finale NotePad 2014.4.5030

Notačné program pre profesionálnu prácu.

31

Shareware

DVR Converter 3.0.11.404

Konvertovanie videa.

31

Trial

ďalšie predávané »


logo

11408 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 56 minútami