Čo je PRÍKAZ PING? Ako urobiť PING TEST?

8.7.2020 17:20  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Ostatné

Stalo sa Vám, že ste hru prehrali len kvôli tomu, že Váš počítač reagoval príliš pomaly? Takáto vec dokáže človeka vytočiť. Zrejme ste z toho automaticky obviňovali internetové pripojenie. Čo ak bol ale problém niekde úplne inde?

Čo je to Ping?

Ping (Packet InterNet Groper) je metóda, pomocou ktorej môžete zistiť najkratší potrebný čas na odoslanie a prijatie malého množstva dát. V praxi to znamená dobu, za ktorú Váš počítač dostane odpoveď od serveru na druhej strane. Udáva sa v milisekundách (ms). Optimálna hodnota Pingu je do 50 ms. Čím je hodnota nižšia, tým je kvalita pripojenia lepšia. Informácia o hodnote Pingu je dôležitá hlavne pre hráčov multiplayerových počítačových hier, pre nich je ideálny Ping od 0, do tých 50 ms, prijateľné je však aj číslo od 50 do 100.

Vysoký Ping nemusí závisieť len od zlého internetového pripojenia. Aj keď latenciu (reakčný čas alebo spojenie) najviac ovplyvňuje poskytovateľ internetového pripojenia (pretože ten zabezpečuje rýchlosť internetu), problém môže byť často v hardvéri (nedostatočná kapacita RAM alebo výkon grafickej karty). Zastaraný router taktiež dokáže zvýšiť hodnotu Pingu a teda spomaliť reakčný čas. Negatívny vplyv na hodnotu Pingu môže mať aj malware alebo vírusy, preto by ste na svojom počítači mali vykonávať pravidelné kontroly antivírusom. Ak hrávate hry, platí, že čím ste od serveru ďalej, tým je Ping vyšší a naopak, ak sa pripojíte na bližší, hodnota Pingu by sa mala znížiť – preto je vždy lepšie pripojiť sa pri hraní na bližší server.

Ako zistiť Ping?

Ako zistíme hodnotu Pingu? Je to jednoduchšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Existuje dokonca viac Ping testerov – ak Vám vyhovuje jednoduché, laické riešenie, je tu Ping test online, ak sa však chcete naučiť ako si ho zistiť sami pomocou príkazov vo Windowse, dá sa tak spraviť cez príkazový riadok pomocou príkazu Ping. Aj tento spôsob si tu podrobne vysvetlíme.

Ping sa zisťuje pomocou Ping testu. Ak si chcete zjednodušiť život a mať výsledok hneď a zaraz, online test nájdete napríklad na tejto stránke. Jednoducho kliknete na tlačidlo „Go“ a táto stránka Vám vyberie vhodný server na diagnostiku a kontrolu stavu Vášho pripojenia. Veľmi jednoduché, však?


Existuje tiež softvér, pomocou ktorého sa vykonáva Ping test. Aplikácia Ping Monitor, ktorá môže monitorovať až päť lokálnych, alebo vzdialených serverov preveruje spojenie medzi dvoma sieťovými rozhraniami pomocou testovania Pingu v nastavených intervaloch. To môže byť pre Vás užitočné, keď potrebujete otestovať, či je váš server online, aké je jeho zaťaženie a podobne. Všetky informácie následne nájdete v prehľadnom grafe. Túto bezplatnú aplikáciu si môžete stiahnuť tu.

Ak sa ale chcete naučiť niečo nové a ísť viac do hĺbky problému, určite použite Ping tester, ku ktorému sa dostanete pomocou príkazového riadku vo Vašom počítači. Keďže väčšina počítačov používa Windows, vysvetlíme si príkaz Ping v tomto operačnom systéme.

  • 1. Najprv spusťte príkazový riadok tak, že stlačíte „štart“ a do vyhľadávania napíšete „cmd“. Po stlačení „enter“ sa nám objaví príkazový riadok.
  • 2. Zadajte príkaz Ping tak, že do príkazového riadku napíšete „ping + názov IP adresy“ alebo „ping + názov hostu“. Pre lepšie pochopenie – názov hostu je zvyčajne adresa nejakej stránky a IP adresa je umiestnenie počítača v miestnej sieti alebo internetovej. Náš príkaz teda môže vyzerať buď takto – „ping www.tahaj.sk“ (ak používame názov hostu), alebo takto – „ping 87.236.194.77“ (ak používame IP adresu). Čo sa týka IP adresy, existuje jednoduchá miniaplikácia, ktorá slúži na zistenie Vašej vnútornej aj vonkajšej IP adresy, užívatelia si dokonca môžu nastaviť zobrazenie vyťaženia siete, rýchlosť uploadu a downloadu. Na tejto stránke o nej môžete zistiť viac a rovno si ju tiež stiahnuť. Svoju IP adresu si taktiež môžete ľahko nájsť na stránke speedtest.net.

Vrátime sa však k príkazu Ping. V príkazovom riadku sa Vám teraz zobrazili výstupy príkazu Ping. V tomto riadku vidíme, čo príkaz vykonáva. Zobrazí adresu, ktorú ste zadali a vypíše tiež, koľko dát odosiela. Napríklad:

Pinging tahaj.sk [87.236.194.77] with 32 bytes of data:

V tele výstupu príkaz Ping vypíše, ako dlho trvalo, kým príslušná IP adresa odpovedala. Písmená TTL znamenajú počet hopov (zariadení na ceste), cez ktoré pakety počas prenosu museli prejsť. Čím je táto hodnota menšia, tým menej routermi paket prešiel. „Time“ zas v milisekundách zaznamenáva, koľko trvalo nadviazanie spojenia. Napríklad:

Reply from 87.236.194.77: bytes=32 time=38ms TTL=55

Ako posledný si môžete prečítať súhrn, ktorý sa na obrazovke vypíše po dokončení operácie. Lost packets znamená, že spojenie s danou IP adresou je nespoľahlivé a počas prenosu dochádza k strate dát. V súhrne tiež nájdete priemernú dobu trvania spojenia. Ak máte Apple Mac, Ping test robíte trochu inak. Prehľadný návod nájdete v tomto videu. Aj tu však platí, že Ping test si môžete urobiť jednoducho online.

Meranie Pingu

Teraz je načase naučiť sa niečo o týchto hodnotách Pingu. Čím je Ping menší, tým lepšie pre nás – spojenie je totiž rýchlejšie. Hodnota od 0 do 50 ms (milisekúnd) je ideálna pre všetkých používateľov internetu – dokonca aj pre hráčov hier, ktorí majú naozaj vysoké nároky. O niečo horšie je, keď je Ping 50 – 100 ms. Na hranie hier, ktoré nie sú veľmi náročné, je to ešte prijateľné, pri zložitejších tituloch by však vznikali problémy. Číslo 100 – 200 ms je už strašiakom pre hráčov, bez problémov však dokážete odosielať, prijímať súbory a surfovať na internete. Na videokonferencie a hranie to už ale nestačí. Hodnota 200 – 1000 ms je takmer neprijateľná pre všetkých užívateľov a prinesie Vám viac nervozity ako nejakého úžitku. Toto číslo Vás už prinúti bezodkladne riešiť, v čom by mohol byť problém.
Total Commander 10.0

Súborový manažér (správa súborov)

156

Shareware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

124

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

104

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

96

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdialené ovládanie PC a prístup

92

Freeware

7-zip 19.01

Kompresný program

68

Freeware

IrfanView 4.57

Prehliadanie a úprava mnohých grafických formátov

67

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

66

Freeware

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

66

Freeware

PowerPoint zdarma 2007

Prehliadanie prezentácií MS PowerPoint

60

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Wikipedia do mobilu

Encyklopédia do telefónu

Freeware

0 kB

Vánoční cukroví recepty 1.0

TOP recepty na vianočné pečivo

Freeware

0 kB

Můj Globus 1.9.3

Aplikácia Môj Globus

Freeware

0 kB

BeReal 0.54.1

Zdieľanie fotografií s priateľmi (aplikácia)

Freeware

0 kB

Shell ClubSmart 4.9.1

Tankovacia karta Shell

Freeware

0 kB

Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

Aplikácia - zvuky na stiahnutie

Freeware

0 kB

Pumpdroid 20220303

Cena benzínu a nafty - aplikácia

Freeware

0 kB

KB Klíč 3.2.0

Bezpečné prihlasovanie - internetové bankovníctvo

Freeware

0 kB

Spider Solitaire 6.2.1.4035

Obľúbená kartová hra do mobilu

Freeware

0 kB

World of tanks Blitz 9.3.0.973

Hra s tankami do mobilu

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Norton Security 20.2.0.19

Profesionálny antivírus - ochrana zariadenia

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Sťahovanie a streamovanie torrentov

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Najlepšia navigácia do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prezeranie, tlač a konverzia CAD súborov

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pre strojné inžinierstvo

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databázy - zhliadnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normovanie jedál

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázkov a fotiek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prehliadač od Apple

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »

logo

11490 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 7 dni