Server DNS neodpovedá? Poradíme vám, čo robiť!

20.8.2021 11:02  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Ste si istí, že vaše Wi-Fi 100% funguje, ale vám sa napriek tomu nedarí pripojiť sa k webovým stránkam? Na vine bude s najväčšou pravdepodobnosťou nezodpovedajúce server DNS. Čo je to DNS a čo robiť, keď server DNS neodpovedá?

Jedná sa zjednodušene povedané o funkcionalitu, ktorá zistí IP adresu daného internetového servera a tú následne upraví do podoby internetovej domény, ktorú možno pohodlne zadať do internetového prehliadača. Keď ale server DNS neodpovedá, tak spojenie nie je možné nadviazať, poťažmo sa vracia chybná Adresa DNS. Chceli by ste sa dozvedieť viac o tom, čo je DNS server a DNS protokol? Potom kliknite tu.

Ako diagnostikovať problém s nezodpovedajúcim DNS serverom?

Čo je DNS už viete, teraz sa vrhneme do jeho opravy. Pred tým, než ju ale zahájite, tak musíte identifikovať to, či je na vine skutočne nezodpovedajúce DNS server. O tom, že server DNS nie je k dispozícii sa môžete presvedčiť vo Windows pomocou Diagnostiky siete - stačí kliknúť na ikonku sieťového pripojenia v pravom dolnom rohu a zvoliť možnosť Odstrániť ťažkosti. Ak je chyba skutočne v DNS, obratom sa vám o tom zobrazí chybové hlásenie.

K analyzovanie problémov s DNS môžete využiť aj praktického pomocníka v podobe softvérového nástroja DNS Tool, ktorý vám umožní po spustení testu nájsť všetky DNS servery a adresy, a zistiť, kde presne je závada.

Posledným krokom, než sa pustíte do samotnej opravy DNS, by malo byť otvorenie príkazového riadku a vyskúšanie dopytu ping 8.8.8.8, ktorý by v prípade problému s DNS mal prebehnúť v poriadku. V opačnom prípade je problém v sieti, nie v DNS. So sledovaním prenosov paketov DNS vám môže pomôcť aj program DnsEye.


Vyriešiť problém by mala zmena DNS adresy

Najefektívnejším spôsobom, ako opraviť DNS je ručná zmena adresy DNS servera vo Windows. Ako na ručné nastavenie DNS Windows 10?

  • Otvorte Ovládací panel a následne vyberte možnosť Centrum sietí a zdieľanie.
  • Ďalším krokom nastavenia DNS je výber možnosti Zmeniť nastavenie adaptéra, kde následne nájdite vaše internetové pripojenie.
  • Kliknite na neho pravým tlačidlom, vyberte Vlastnosti a potom k DNS nastavenia zvoľte v záložke Siete - Protokol IP verzie 4 (TCP / IPv4) a pokračujte na Vlastnosti.
  • Zvoľte možnosť Použiť tieto adresy serverov DNS, kde ako primárne DNS vyplňte DNS 8.8.8.8 a ako alternatívny server potom 8.8.4.4. Všetko potvrďte tlačidlom OK.

Keby ste týmto postupom neboli úspešní v snahe, ako nastaviť DNS, aby opäť fungovalo, tak môžete v poslednom kroku namiesto Google DNS zadať adresy OpenDNS - tie sú 208.67.222.222 pre preferovaný server a 208.67.220.220 pre alternatívne DNS server. Prípadne môžete vyskúšať aj niektorú zo zoznamu verejných DNS adries.

Skúste reštartovať modem

Chyba DNS môže byť spôsobená aj problémy s modemom. Nesprávne môže byť ako nastavenie DHCP, tak pochybenia môže vzniknúť aj v snahe, ako nastaviť DNS na routeri - áno, DNS sa dá meniť aj v samotnom routeru , príkladom budiž Starnet nastavenia DNS, avšak ak vám nepomôže nastavenia DNS vo Windows, tak je malá šanca, že nastavenie DNS na routeri niečo zmení.

Každopádne za pokus stojí reštartovanie PC a modemu. Pri reštarte skúste modem odpojiť na chvíľu (cca 30 sekúnd) aj od elektriny. Menovite vám to môže pomôcť, keď neodpovedá:

  • O2 DNS server
  • Poda DNS server
  • Starnet DNS server
  • Vodafone DNS server

Aké ďalšie príčiny môžu spôsobovať, že DNS nezodpovedá?

Chyba DNS servera môže byť spôsobená celým radom ďalších príčin. Čo konkrétne sa môže zapríčiniť o to, že DNS nezodpovedá? Na vine môže byť napríklad antivírus, ktorý vám v rámci ochrany zablokuje prístup k webu. Rovnako tak obmedzenie prístupu k webovej stránke môže spôsobiť aj škodlivý malware.

Ďalej problém môže vznikať v dôsledku aktívneho pripojenie k VPN, ktoré má zlé DNS nastavenia , prípadne kvôli chybnému nastavenia prehliadača. Chyba môže byť aj v poškodenom ethernet kábli alebo za ňu môže poskytovateľ pripojenia. Avšak vo väčšine prípadov je nezodpovedajúce DNS server zapríčinený zlým nastavením buď vo Windows či v routeri a možno ho ľahko opraviť pomocou vyššie uvedeného postupu.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378956

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254343

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220073

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147400

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144551

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140254

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130547

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122691

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98784

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

Editácia MPEG a authoringu DVD.

31

Trial

YoWindow 4 Build 63

Animovaný šetrič obrazovky s aktuálnym počasím.

31

Trial

ďalšie predávané »


logo

11412 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni