Čo robiť, keď sa vám na notebook vyleje tekutina?

19.1.2022 15:21  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Mnohí z vás si určite pri práci na vašom notebooku radi vychutnávate kávu alebo len pijete vodu, a tak možno sa aj vám stalo, že ste si ho omylom obliali.

Čoraz viac ľudí využíva na pracovné účely práve notebook. Všetky svoje projekty a dokumenty si tak človek môže zobrať kamkoľvek so sebou a pracovať na ich vylepšení. Veľakrát si ani neuvedomujeme, že pri notebooku pijeme vodu alebo iný nápoj. Berieme to ako samozrejmosť. Možno ste však aj sami zažili alebo poznáte niekoho, kto mal poliaty notebook vodou, kávou, vínom alebo inou tekutinou. Ak sa vám táto nepríjemná nehoda stane, netreba panikáriť, zachovajte pokoj a môžete sa inšpirovať aj našimi radami.

Poliata klávesnica na notebooku

Keď sa vám na klávesnicu vyleje voda, určite vám hneď napadne, čo bude s vašimi dokumentami, ktoré ste v ňom mali, v lepšom prípade, uložené. Z viacerých dôvodov je v prvom rade dôležité, mať kópie tých najdôležitejších dokumentov uložené napríklad na webovom úložisku. Samozrejme, že chcete zistiť, či sa dostanete aj ku menej dôležitým dokumentom, no s tým chvíľu počkajte, lebo by ste mohli kvôli vašej unáhlenosti prísť o všetko.

Ako postupovať pri poliatom notebooku:


  • Uistite sa, že máte suché ruky – Najdôležitejším bodom je chrániť samého seba. Stále majte na pamäti, že sa dotýkate elektrického zariadenia, preto je potrebné, aby ste mali suché ruky.
  • Ihneď notebook vypnite – Ak dôjde ku kontaktu vody s notebookom, je najlepšie notebook okamžite vypnúť prostredníctvom hlavného tlačidla. Môžete tak ochrániť vnútorné komponenty notebooku pred ich poškodením.
  • Vytiahnite ho z elektriny – Niekedy pracujete na notebooku, aj keď ho máte zapojený do zásuvky, to však nemusí mať dobrý dopad na batériu. Druhý krok pri vodou poliatom notebooku je odpojiť ho z napájania, keďže aj po jeho vypnutí do neho stále ide elektrický prúd.
  • Vyberte batériu – Ak má váš notebook vymeniteľnú batériu určite ju vyberte a vysušte nejakou handričkou.
  • Vyčistiť poliatu klávesnicu – Pokúste sa váš notebook a klávesnicu, čo najviac poutierať. Nepoužívajte pri tom sušič, radšej si vezmite handričku, ktorá dostatočne absorbuje vodu.
  • Otočte notebook do tvaru “V“ – Pokiaľ sa vám vyliala voda na klávesnicu notebooku, môžete ho obrátiť a postaviť do tvaru “V“, aby voda z notebooku vytiekla von sama. Tým zabezpečíte, aby sa voda nedostala k citlivým komponentom.

Nedávajte notebook do ryže

Je potrebné si uvedomiť, že notebook nie je mobil. Aj keď si možno myslíte, že by to mohlo pomôcť, alebo urýchliť sušenie, mýlite sa. Malé čiastočky sa vám môžu dostať do chladiaceho systému alebo USB portov, čo môže spôsobiť oveľa väčšie škody. Preto si radšej ryžu nechajte ako prílohu k dobrému obedu.

Ďalšou radou pri poliatom notebooku je nepoužívať žiadny sušič. Môžete použiť napríklad ventilátor, avšak aj ten postavte do bezpečnej vzdialenosti.

Oprava poliateho notebooku

V prvom rade záleží na tom, čo sa vám na notebook vylialo. Pokiaľ to bola iba čistá voda, nemuselo by dôjsť k závažnému poškodeniu, samozrejme len v prípade, že nič neskratovalo. V danej situácii by v podstate mohlo stačiť nechať notebook poriadne vysušiť a poliaty notebook bude fungovať bez problémov ďalej. Ak sa vám však na notebook vylialo víno, pivo alebo iná lepkavá tekutina, vnútorné komponenty pravdepodobne budú potrebovať poriadne čistenie odborníkom. Pokiaľ nemáte s opravou poliateho notebooku skúsenosti, určite vyhľadajte odborníka, a to čo najskôr. Najlepšie je vyhľadať autorizovaný servis. Cena opravy sa pohybuje od 55 EUR v závislosti od typu notebooku a servisu.

Pokiaľ je váš notebook ešte v záruke využite ju a svoj poliaty notebook reklamujte. Je to najjednoduchšie riešenie a zväčša si za to ani nepriplatíte.

Ako sa vyhnúť poliatemu notebooku

Najlepšou radou, ako sa vyhnúť poliatej klávesnici na notebooku, je nemať v blízkosti žiadne jedlo a pitie. Ak však trávite pri notebooku celé dni, môžete vyskúšať špeciálny kryt na klávesnicu, ktorý môže ochrániť klávesnicu pred prípadným poliatím tekutinou. Ďalšou možnosťou je zaobstarať si podstavec pod notebook. Ten, vám navyše môže pomôcť aj pri správnom držaní tela. Predovšetkým keď pri notebooku trávite väčšinu svojho času.

Tieto rady sa dajú využiť v prípade, keď sa vám na notebook vyleje trochu vody prípadne menšie množstvo. Výrobcovia notebookov sa čoraz viac snažia zlepšiť ochranu proti poliatiu notebooku tekutinou alebo podobným nehodám.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378955

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254341

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220071

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147399

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144551

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140253

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130546

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122690

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98777

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

YoWindow 4 Build 63

Animovaný šetrič obrazovky s aktuálnym počasím.

31

Trial

Posel smrti 1.0

Skvelá česká hororová adventúra

31

Demo

ďalšie predávané »


logo

11412 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni