Čo robiť, keď sa vám na notebook vyleje tekutina?

19.1.2022 15:21  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Mnohí z vás si určite pri práci na vašom notebooku radi vychutnávate kávu alebo len pijete vodu, a tak možno sa aj vám stalo, že ste si ho omylom obliali.

Čoraz viac ľudí využíva na pracovné účely práve notebook. Všetky svoje projekty a dokumenty si tak človek môže zobrať kamkoľvek so sebou a pracovať na ich vylepšení. Veľakrát si ani neuvedomujeme, že pri notebooku pijeme vodu alebo iný nápoj. Berieme to ako samozrejmosť. Možno ste však aj sami zažili alebo poznáte niekoho, kto mal poliaty notebook vodou, kávou, vínom alebo inou tekutinou. Ak sa vám táto nepríjemná nehoda stane, netreba panikáriť, zachovajte pokoj a môžete sa inšpirovať aj našimi radami.

Poliata klávesnica na notebooku

Keď sa vám na klávesnicu vyleje voda, určite vám hneď napadne, čo bude s vašimi dokumentami, ktoré ste v ňom mali, v lepšom prípade, uložené. Z viacerých dôvodov je v prvom rade dôležité, mať kópie tých najdôležitejších dokumentov uložené napríklad na webovom úložisku. Samozrejme, že chcete zistiť, či sa dostanete aj ku menej dôležitým dokumentom, no s tým chvíľu počkajte, lebo by ste mohli kvôli vašej unáhlenosti prísť o všetko.

Ako postupovať pri poliatom notebooku:


  • Uistite sa, že máte suché ruky – Najdôležitejším bodom je chrániť samého seba. Stále majte na pamäti, že sa dotýkate elektrického zariadenia, preto je potrebné, aby ste mali suché ruky.
  • Ihneď notebook vypnite – Ak dôjde ku kontaktu vody s notebookom, je najlepšie notebook okamžite vypnúť prostredníctvom hlavného tlačidla. Môžete tak ochrániť vnútorné komponenty notebooku pred ich poškodením.
  • Vytiahnite ho z elektriny – Niekedy pracujete na notebooku, aj keď ho máte zapojený do zásuvky, to však nemusí mať dobrý dopad na batériu. Druhý krok pri vodou poliatom notebooku je odpojiť ho z napájania, keďže aj po jeho vypnutí do neho stále ide elektrický prúd.
  • Vyberte batériu – Ak má váš notebook vymeniteľnú batériu určite ju vyberte a vysušte nejakou handričkou.
  • Vyčistiť poliatu klávesnicu – Pokúste sa váš notebook a klávesnicu, čo najviac poutierať. Nepoužívajte pri tom sušič, radšej si vezmite handričku, ktorá dostatočne absorbuje vodu.
  • Otočte notebook do tvaru “V“ – Pokiaľ sa vám vyliala voda na klávesnicu notebooku, môžete ho obrátiť a postaviť do tvaru “V“, aby voda z notebooku vytiekla von sama. Tým zabezpečíte, aby sa voda nedostala k citlivým komponentom.

Nedávajte notebook do ryže

Je potrebné si uvedomiť, že notebook nie je mobil. Aj keď si možno myslíte, že by to mohlo pomôcť, alebo urýchliť sušenie, mýlite sa. Malé čiastočky sa vám môžu dostať do chladiaceho systému alebo USB portov, čo môže spôsobiť oveľa väčšie škody. Preto si radšej ryžu nechajte ako prílohu k dobrému obedu.

Ďalšou radou pri poliatom notebooku je nepoužívať žiadny sušič. Môžete použiť napríklad ventilátor, avšak aj ten postavte do bezpečnej vzdialenosti.

Oprava poliateho notebooku

V prvom rade záleží na tom, čo sa vám na notebook vylialo. Pokiaľ to bola iba čistá voda, nemuselo by dôjsť k závažnému poškodeniu, samozrejme len v prípade, že nič neskratovalo. V danej situácii by v podstate mohlo stačiť nechať notebook poriadne vysušiť a poliaty notebook bude fungovať bez problémov ďalej. Ak sa vám však na notebook vylialo víno, pivo alebo iná lepkavá tekutina, vnútorné komponenty pravdepodobne budú potrebovať poriadne čistenie odborníkom. Pokiaľ nemáte s opravou poliateho notebooku skúsenosti, určite vyhľadajte odborníka, a to čo najskôr. Najlepšie je vyhľadať autorizovaný servis. Cena opravy sa pohybuje od 55 EUR v závislosti od typu notebooku a servisu.

Pokiaľ je váš notebook ešte v záruke využite ju a svoj poliaty notebook reklamujte. Je to najjednoduchšie riešenie a zväčša si za to ani nepriplatíte.

Ako sa vyhnúť poliatemu notebooku

Najlepšou radou, ako sa vyhnúť poliatej klávesnici na notebooku, je nemať v blízkosti žiadne jedlo a pitie. Ak však trávite pri notebooku celé dni, môžete vyskúšať špeciálny kryt na klávesnicu, ktorý môže ochrániť klávesnicu pred prípadným poliatím tekutinou. Ďalšou možnosťou je zaobstarať si podstavec pod notebook. Ten, vám navyše môže pomôcť aj pri správnom držaní tela. Predovšetkým keď pri notebooku trávite väčšinu svojho času.

Tieto rady sa dajú využiť v prípade, keď sa vám na notebook vyleje trochu vody prípadne menšie množstvo. Výrobcovia notebookov sa čoraz viac snažia zlepšiť ochranu proti poliatiu notebooku tekutinou alebo podobným nehodám.
Total Commander 10.0

Súborový manažér (správa súborov)

163

Shareware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

127

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

126

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

101

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdialené ovládanie PC a prístup

100

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

66

Freeware

IrfanView 4.57

Prehliadanie a úprava mnohých grafických formátov

63

Freeware

7-zip 19.01

Kompresný program

60

Freeware

PowerPoint zdarma 2007

Prehliadanie prezentácií MS PowerPoint

57

Freeware

ESET NOD32 Antivirus

Antivírusový program

56

Trial

ďalšie programy »


Nové programy

Wikipedia do mobilu

Encyklopédia do telefónu

Freeware

0 kB

Vánoční cukroví recepty 1.0

TOP recepty na vianočné pečivo

Freeware

0 kB

Můj Globus 1.9.3

Aplikácia Môj Globus

Freeware

0 kB

BeReal 0.54.1

Zdieľanie fotografií s priateľmi (aplikácia)

Freeware

0 kB

Shell ClubSmart 4.9.1

Tankovacia karta Shell

Freeware

0 kB

Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

Aplikácia - zvuky na stiahnutie

Freeware

0 kB

Pumpdroid 20220303

Cena benzínu a nafty - aplikácia

Freeware

0 kB

KB Klíč 3.2.0

Bezpečné prihlasovanie - internetové bankovníctvo

Freeware

0 kB

Spider Solitaire 6.2.1.4035

Obľúbená kartová hra do mobilu

Freeware

0 kB

World of tanks Blitz 9.3.0.973

Hra s tankami do mobilu

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Norton Security 20.2.0.19

Profesionálny antivírus - ochrana zariadenia

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Sťahovanie a streamovanie torrentov

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Najlepšia navigácia do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prezeranie, tlač a konverzia CAD súborov

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pre strojné inžinierstvo

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databázy - zhliadnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normovanie jedál

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázkov a fotiek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prehliadač od Apple

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »

logo

11490 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 9 dni