Nefunguje zvuk na notebooku alebo počítači. Čo robiť?

21.2.2022 11:24  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Zvuk na počítači je naozaj dôležitý, predovšetkým pri hraní hier alebo pozeraní filmov, kde dotvára estetickú zložku. Pokiaľ však nefunguje správne, môže to kaziť celkový dojem.

Nefunkčnosť zvuku na vašom notebooku alebo počítači môže byť občas veľmi nepríjemná. Je však dôležité zistiť dôvod, prečo vám počítač neprehráva zvuk. Problémov môže byť niekoľko a navyše sa môžu od seba zásadne líšiť. Je rozdiel, či vám teda nefungujú reproduktory na počítači, alebo vám zvuk nejde napríklad do slúchadiel po ich pripojení do notebooku, či počítača. Najprv vyskúšajte všetky situácie, skúste pripojiť a odpojiť zvukové zariadenia, počítač reštartovať a zistite, kedy vám zvuk (ne)funguje.

Nefungujú reproduktory na notebooku

Najprv si priblížime, čo robiť v prípade, keď vám notebook neprehráva zvuk cez zabudované reproduktory.

  • Skontrolujte si hlasitosť – V prvom rade skontrolujte hlasitosť na notebooku. Na paneli úloh (spodná lišta na obrazovke) vpravo sa nachádza ikonka reproduktora, kliknite na ňu ľavým tlačidlom myši. Zobrazí sa vám malé okno, ktoré zobrazuje hlasitosť zvuku. Nastavte si hlasitosť tak, ako vám vyhovuje. Novšie notebooky už majú ovládanie hlasitosti pomocou funkčných klávesových skratiek (F1, F2,...), na ktorých sa nachádza symbol reproduktora a aj s nimi sa dá regulovať hlasitosť zvuku. Niekedy je však potrebné stlačiť na klávesnici pomocnú klávesu Fn a potom klávesu s reproduktorom.
  • Skontrolujte zmiešavač hlasitosti – Kliknite ľavým tlačidlom myši opäť na ikonku reproduktora na paneli úloh a zvoľte „Otvoriť zmiešavač hlasitosti“. Otvorí sa vám okno, kde vidíte všetky aplikácie, ktoré prehrávajú zvuk. Skontrolujte, či náhodou nie je pri nejakej aplikácii stíšený zvuk.
  • Skontrolujte výstup reproduktora – Otvorte „Nastavenia zvuku“, ku ktorým sa dostanete rovnakým postupom, ako pri predošlom bode. Zobrazí sa vám nové okno, kde môžete hneď vidieť sekciu „Výstup“. Skontrolujte pomocou výberu, či máte nastavené „Reproduktory/slúchadlá“.
  • Pomôžte si tlačidlom „Riešenie problémov – Pokiaľ ste skontrolovali všetky predošlé možnosti a napriek tomu vám nejde zvuk, môžete kliknúť na ikonku „Riešenie problémov“. Systém začne sám zisťovať, čo nefunguje správne. Po chvíli by ste mali dostať hlásenie, v čom môže byť potenciálny problém.
  • Aktualizujte Windows – Niekedy sa môže stať, že vám pri riešení problému s nefunkčným zvukom môže pomôcť práve aktualizácia zariadenia.
  • Reštartujte zvukové služby – Pokiaľ sa problém nevyriešil žiadnym z predošlých tipov, môžete skúsiť reštartovať zvukové služby. Do vyhľadávača na paneli úloh napíšte „Služby“ alebo „Services“ a kliknite na prvú možnosť. Otvorí sa vám nové okno, kde nájdete všetky služby, prejdite nižšie v zozname a nájdite „Windows audio“. Kliknite na túto možnosť pravým tlačidlom myši a zvoľte „Obnoviť“ alebo „Restart“. To isté spravte aj pri možnosti „Windows Audio Endpoint Builder“

Pokiaľ ste vyskúšali všetky možnosti a napriek tomu vám zvuk na notebooku nejde, môžete skúsiť obrátiť sa na nejakého odborníka alebo vyhľadať pomoc prostredníctvom autorizovaného servisu.

Nefunguje zvuk cez pripojené zariadenie

Niekedy sa môže stať, že vám nejde zvuk cez reproduktory alebo slúchadlá, ktoré máte pripojené k vášmu počítaču.


  • Skontrolujte konektor pripojenia – Dôležitý je pripojovací kábel skontrolujte ho, či nie je slabo zastrčený do portu alebo nejak uvoľnený. Ak ste si istý, že je kábel v poriadku, skontrolujte, či zapájate kábel do správneho portu. Väčšinou sa pri počítačoch používa samostatný konektor na mikrofón a na reproduktory alebo slúchadlá. Rozlíšiť ich môžete zväčša podľa farby (zelený – reproduktory alebo slúchadlá, ružový – mikrofón) alebo symbolu (mikrofón, reproduktor). Notebooky majú väčšinou len jeden konektor, preto je potrebné si zaobstarať redukciu.
  • Aktualizácia ovládačov zvuku – Aktualizácia ovládačov môže takisto niekedy pomôcť. Do vyhľadávača na paneli úloh napíšte „Správca zariadení“. Otvorí sa vám okno, kde rozbaľte možnosť „Ovládače zvuku, videa a hier“. Následne nájdite názov zariadenia, ktoré ste pripojili, kliknite na názov pravým tlačidlom myši a zvoľte „Aktualizovať ovládač“. Ďalej kliknite na možnosť „Automaticky vyhľadať ovládače“, pokiaľ nejaká aktualizácia existuje stiahne sa vám a nainštaluje sa.

Občas môžete naraziť na problém, že vám nejde zvuk z počítača na TV. V tomto prípade skontrolujte, či ste dobre pripojili notebook alebo počítač. Keď vám však nefunguje žiadna z vyššie uvedených možností, budete nútený dať váš notebook alebo počítač do opravy, alebo sa poradiť s technikom. Pokiaľ máte počítač alebo notebook v záruke, odporúčame prístroj reklamovať.
Total Commander 10.0

Súborový manažér (správa súborov)

163

Shareware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

127

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

126

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

101

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdialené ovládanie PC a prístup

100

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

66

Freeware

IrfanView 4.57

Prehliadanie a úprava mnohých grafických formátov

63

Freeware

7-zip 19.01

Kompresný program

60

Freeware

PowerPoint zdarma 2007

Prehliadanie prezentácií MS PowerPoint

57

Freeware

ESET NOD32 Antivirus

Antivírusový program

56

Trial

ďalšie programy »


Nové programy

Wikipedia do mobilu

Encyklopédia do telefónu

Freeware

0 kB

Vánoční cukroví recepty 1.0

TOP recepty na vianočné pečivo

Freeware

0 kB

Můj Globus 1.9.3

Aplikácia Môj Globus

Freeware

0 kB

BeReal 0.54.1

Zdieľanie fotografií s priateľmi (aplikácia)

Freeware

0 kB

Shell ClubSmart 4.9.1

Tankovacia karta Shell

Freeware

0 kB

Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

Aplikácia - zvuky na stiahnutie

Freeware

0 kB

Pumpdroid 20220303

Cena benzínu a nafty - aplikácia

Freeware

0 kB

KB Klíč 3.2.0

Bezpečné prihlasovanie - internetové bankovníctvo

Freeware

0 kB

Spider Solitaire 6.2.1.4035

Obľúbená kartová hra do mobilu

Freeware

0 kB

World of tanks Blitz 9.3.0.973

Hra s tankami do mobilu

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Norton Security 20.2.0.19

Profesionálny antivírus - ochrana zariadenia

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Sťahovanie a streamovanie torrentov

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Najlepšia navigácia do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prezeranie, tlač a konverzia CAD súborov

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pre strojné inžinierstvo

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databázy - zhliadnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normovanie jedál

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázkov a fotiek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prehliadač od Apple

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »

logo

11490 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 9 dni