Nefunguje zvuk na notebooku alebo počítači. Čo robiť?

21.2.2022 11:24  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Zvuk na počítači je naozaj dôležitý, predovšetkým pri hraní hier alebo pozeraní filmov, kde dotvára estetickú zložku. Pokiaľ však nefunguje správne, môže to kaziť celkový dojem.

Nefunkčnosť zvuku na vašom notebooku alebo počítači môže byť občas veľmi nepríjemná. Je však dôležité zistiť dôvod, prečo vám počítač neprehráva zvuk. Problémov môže byť niekoľko a navyše sa môžu od seba zásadne líšiť. Je rozdiel, či vám teda nefungujú reproduktory na počítači, alebo vám zvuk nejde napríklad do slúchadiel po ich pripojení do notebooku, či počítača. Najprv vyskúšajte všetky situácie, skúste pripojiť a odpojiť zvukové zariadenia, počítač reštartovať a zistite, kedy vám zvuk (ne)funguje.

Nefungujú reproduktory na notebooku

Najprv si priblížime, čo robiť v prípade, keď vám notebook neprehráva zvuk cez zabudované reproduktory.

  • Skontrolujte si hlasitosť – V prvom rade skontrolujte hlasitosť na notebooku. Na paneli úloh (spodná lišta na obrazovke) vpravo sa nachádza ikonka reproduktora, kliknite na ňu ľavým tlačidlom myši. Zobrazí sa vám malé okno, ktoré zobrazuje hlasitosť zvuku. Nastavte si hlasitosť tak, ako vám vyhovuje. Novšie notebooky už majú ovládanie hlasitosti pomocou funkčných klávesových skratiek (F1, F2,...), na ktorých sa nachádza symbol reproduktora a aj s nimi sa dá regulovať hlasitosť zvuku. Niekedy je však potrebné stlačiť na klávesnici pomocnú klávesu Fn a potom klávesu s reproduktorom.
  • Skontrolujte zmiešavač hlasitosti – Kliknite ľavým tlačidlom myši opäť na ikonku reproduktora na paneli úloh a zvoľte „Otvoriť zmiešavač hlasitosti“. Otvorí sa vám okno, kde vidíte všetky aplikácie, ktoré prehrávajú zvuk. Skontrolujte, či náhodou nie je pri nejakej aplikácii stíšený zvuk.
  • Skontrolujte výstup reproduktora – Otvorte „Nastavenia zvuku“, ku ktorým sa dostanete rovnakým postupom, ako pri predošlom bode. Zobrazí sa vám nové okno, kde môžete hneď vidieť sekciu „Výstup“. Skontrolujte pomocou výberu, či máte nastavené „Reproduktory/slúchadlá“.
  • Pomôžte si tlačidlom „Riešenie problémov – Pokiaľ ste skontrolovali všetky predošlé možnosti a napriek tomu vám nejde zvuk, môžete kliknúť na ikonku „Riešenie problémov“. Systém začne sám zisťovať, čo nefunguje správne. Po chvíli by ste mali dostať hlásenie, v čom môže byť potenciálny problém.
  • Aktualizujte Windows – Niekedy sa môže stať, že vám pri riešení problému s nefunkčným zvukom môže pomôcť práve aktualizácia zariadenia.
  • Reštartujte zvukové služby – Pokiaľ sa problém nevyriešil žiadnym z predošlých tipov, môžete skúsiť reštartovať zvukové služby. Do vyhľadávača na paneli úloh napíšte „Služby“ alebo „Services“ a kliknite na prvú možnosť. Otvorí sa vám nové okno, kde nájdete všetky služby, prejdite nižšie v zozname a nájdite „Windows audio“. Kliknite na túto možnosť pravým tlačidlom myši a zvoľte „Obnoviť“ alebo „Restart“. To isté spravte aj pri možnosti „Windows Audio Endpoint Builder“

Pokiaľ ste vyskúšali všetky možnosti a napriek tomu vám zvuk na notebooku nejde, môžete skúsiť obrátiť sa na nejakého odborníka alebo vyhľadať pomoc prostredníctvom autorizovaného servisu.

Nefunguje zvuk cez pripojené zariadenie

Niekedy sa môže stať, že vám nejde zvuk cez reproduktory alebo slúchadlá, ktoré máte pripojené k vášmu počítaču.


  • Skontrolujte konektor pripojenia – Dôležitý je pripojovací kábel skontrolujte ho, či nie je slabo zastrčený do portu alebo nejak uvoľnený. Ak ste si istý, že je kábel v poriadku, skontrolujte, či zapájate kábel do správneho portu. Väčšinou sa pri počítačoch používa samostatný konektor na mikrofón a na reproduktory alebo slúchadlá. Rozlíšiť ich môžete zväčša podľa farby (zelený – reproduktory alebo slúchadlá, ružový – mikrofón) alebo symbolu (mikrofón, reproduktor). Notebooky majú väčšinou len jeden konektor, preto je potrebné si zaobstarať redukciu.
  • Aktualizácia ovládačov zvuku – Aktualizácia ovládačov môže takisto niekedy pomôcť. Do vyhľadávača na paneli úloh napíšte „Správca zariadení“. Otvorí sa vám okno, kde rozbaľte možnosť „Ovládače zvuku, videa a hier“. Následne nájdite názov zariadenia, ktoré ste pripojili, kliknite na názov pravým tlačidlom myši a zvoľte „Aktualizovať ovládač“. Ďalej kliknite na možnosť „Automaticky vyhľadať ovládače“, pokiaľ nejaká aktualizácia existuje stiahne sa vám a nainštaluje sa.

Občas môžete naraziť na problém, že vám nejde zvuk z počítača na TV. V tomto prípade skontrolujte, či ste dobre pripojili notebook alebo počítač. Keď vám však nefunguje žiadna z vyššie uvedených možností, budete nútený dať váš notebook alebo počítač do opravy, alebo sa poradiť s technikom. Pokiaľ máte počítač alebo notebook v záruke, odporúčame prístroj reklamovať.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378955

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254341

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220071

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147399

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144551

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140253

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130546

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122689

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98777

Freeware

ďalšie programy »

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

Posel smrti 1.0

Skvelá česká hororová adventúra

31

Demo

Reaper 5.12

Editácia audio súborov.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11412 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni