Nastavenie routera TP-Link, ako na to?

18.3.2022 6:41  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Správne nastaviť router od spoločnosti TP-Link nie je vôbec zložité. V niekoľkých základných krokoch vám povieme, ako na to.

Wi-Fi router od spoločnosti TP-Link používajú viacerí poskytovatelia internetu na Slovensku. Pokiaľ ste využili ich služby s najväčšou pravdepodobnosťou vám technici nastavili router. Ak ste si Wi-Fi router zakúpili vy sami v obchode s elektrotechnikou alebo sa vám stalo, že ste si ho omylom zresetovali pomocou tlačidla, a tým sa router dostal do továrenských nastavení. Nastaviť router si viete aj vy sami a nemusíte čakať, kým vám to príde opraviť niekto z technickej podpory.

Postup ako nastaviť router

V prípade, že ste si kúpili nový Wi-Fi router, musíte ho správne pripojiť. Najprv musíte pripojiť kábel od poskytovateľa internetu do portu s názvom WAN. Ostatné porty sú číselne označené (1, 2, 3,... alebo LAN1, LAN2, LAN3,...). Pri prvotnej konfigurácii je potrebné sa pripojiť k routeru LAN káblom, ktorý pripojíte do jedného z číselne označených portov a do notebooku alebo počítača.

Domáce Wi-Fi routery sa nastavujú pomocou webového prehliadača. Otvorte prehliadač, ktorý zvyčajne využívate, a do poľa, kde píšete webovú stránku, zadajte IP adresu routera. Tú nájdete na spodnej alebo zadnej strane routera. Väčšinou ide o jednu z týchto troch možností: 192.168.1.1, 192.168.0.1 alebo 192.168.1.9. V momente, keď napíšete adresu do príslušného poľa, stlačíte ENTER a buď vám vyskočí prihlasovacie okno, alebo vás systém presmeruje na stránku, kde budete nútený zadať prihlasovacie údaje. Pokiaľ ste tieto údaje nikdy nemenili, prihlasovacie údaje sú dané od spoločnosti.

 • Meno: admin
 • Heslo: admin

 • Tieto údaje si budete môcť kedykoľvek zmeniť. Po prihlásení sa dostanete do nastavení Wi-Fi routera. Pre rýchle nastavenie Wi-Fi routera môžete na ľavej strane kliknúť „Quick Setup“. Je to rýchly spôsob nastavenia routera.


  Quick Setup

  Po kliknutí na túto možnosť musíte kliknúť na tlačidlo „Next“. Tým spustíte proces nastavenia routera TP-Link. V ďalšom kroku máte možnosť vybrať si spôsob, akým router zistí pripojenie na internet. Odporúčame zvoliť možnosť „Auto-Detect“, pri ktorej si router automaticky zistí všetky potrebné informácie. Po kliknutí na tlačidlo „Next“ chvíľu počkáte a zobrazí sa vám ponuka „MAC Clone“. V tejto sekcii máte možnosť naklonovať MAC adresu. Zvoľte si možnosť „No, I am connected by another computer“. Tlačidlom „Next“ prejdete do ďalšej sekcie, kde si môžete nastaviť viacero vecí. V prvom rade je to „Wireless Radio“. To nechajte na „Enable“, keďže chcete, aby vám router fungoval. Ďalšia možnosť je názov WI-FI siete, ktorý si môžete zmeniť napríklad podľa vášho priezviska. Ďalej si vyberte región podľa toho, kde sa nachádzate. V možnosti „Channel“ nechajte možnosť „Auto“. Taktiež nič nemeňte pri možnostiach „Mode“ a „Channel Width“. Nižšie máme ponuku „Wireless Security“, teda zabezpečenie Wi-Fi routera. Zvoľte možnosť „WPA/WPA2 – Personal“ a zadajte si vaše heslo na router, ktoré budete používať. Môžete si zvoliť akékoľvek heslo. Odporúčame si však dať, zložitejšie heslo, keďže čím je heslo dlhšie a náročnejšie, tým je menej dešifrovateľné. Pri zadávaní hesla môžete použiť ľubovoľné znaky, čísla, veľké a malé písmená. Odporúča sa dávať si minimálne 12-miestne heslo, aj keď systém od vás vyžaduje minimálne 8 znakov. Už len stačí kliknúť na tlačidlo „Next“ a potom na „Reboot“, čím sa router reštartuje a môžete ho plne využívať.

  Manuálne nastavenie

  Všetky nastavenia, ktoré ste si nastavili pomocou Quick Setup-u, môžete kedykoľvek a ľubovoľne zmeniť. Na ľavej strane máte viacero sekcií, v ktorých nájdete nejaké nastavenia routera. Avšak pokiaľ nie ste zdatnejší v tejto oblasti, neodporúčame to robiť.

  Zmena prihlasovacích údajov do konfigurácie routera

  Ako sme už vyššie v článku spomínali, základné prihlasovacie údaje sú od výroby nastavené na rovnaké meno aj heslo. Tieto údaje si môžete zmeniť. Na ľavej strane sa nachádza sekcia „System Tools“. Po kliknutí sa vám táto možnosť rozbalí a prejdite do sekcie „Password“. Zobrazí sa možnosť, kde stačí vyplniť „Old User Name“, meno, ktoré ste zadali pri prihlasovaní sa do systému, „Old Password“, heslo, ktorým ste sa prihlásili, „New User Name“, „New Passowrd“ a „Confrim New Password“, teda nové meno aj heslo. Toto heslo slúži k prihláseniu sa do nastavení routera. Ak chcete zmeniť heslo na WI-FI, robí sa to v sekcii Wireless → Wireless Security.

  Pokiaľ ste si kúpili router TP-Link M7200 môžete si pozrieť návod k obsluhe. Na viacero typov Wi-Fi routerov funguje práve vyššie uvedený postup.
  Total Commander 10.0

  Súborový manažér (správa súborov)

  163

  Shareware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulácia virtuálnych mechaník

  127

  Freeware

  CCleaner 5.72

  Vyčistiť a zrýchliť PC

  126

  Freeware

  Adobe Flash Player 32.0

  Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

  101

  Freeware

  TeamViewer 15.17.7

  Vzdialené ovládanie PC a prístup

  100

  Freeware

  SketchUp 19.3.253

  Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

  66

  Freeware

  IrfanView 4.57

  Prehliadanie a úprava mnohých grafických formátov

  63

  Freeware

  7-zip 19.01

  Kompresný program

  60

  Freeware

  PowerPoint zdarma 2007

  Prehliadanie prezentácií MS PowerPoint

  57

  Freeware

  ESET NOD32 Antivirus

  Antivírusový program

  56

  Trial

  ďalšie programy »


  Nové programy

  Wikipedia do mobilu

  Encyklopédia do telefónu

  Freeware

  0 kB

  Vánoční cukroví recepty 1.0

  TOP recepty na vianočné pečivo

  Freeware

  0 kB

  Můj Globus 1.9.3

  Aplikácia Môj Globus

  Freeware

  0 kB

  BeReal 0.54.1

  Zdieľanie fotografií s priateľmi (aplikácia)

  Freeware

  0 kB

  Shell ClubSmart 4.9.1

  Tankovacia karta Shell

  Freeware

  0 kB

  Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

  Aplikácia - zvuky na stiahnutie

  Freeware

  0 kB

  Pumpdroid 20220303

  Cena benzínu a nafty - aplikácia

  Freeware

  0 kB

  KB Klíč 3.2.0

  Bezpečné prihlasovanie - internetové bankovníctvo

  Freeware

  0 kB

  Spider Solitaire 6.2.1.4035

  Obľúbená kartová hra do mobilu

  Freeware

  0 kB

  World of tanks Blitz 9.3.0.973

  Hra s tankami do mobilu

  Freeware

  0 kB

  ďalšie nové programy »

  Nové aktualizácie

  Norton Security 20.2.0.19

  Profesionálny antivírus - ochrana zariadenia

  Trial

  0 kB

  BitLord 2.4.6-355

  Sťahovanie a streamovanie torrentov

  Freeware

  0 kB

  Waze 4.86.0.6

  Najlepšia navigácia do mobilu

  Freeware

  0 kB

  Lidl Plus 14.25.1

  Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

  Freeware

  0 kB

  VariCAD Viewer 2022-2.0

  Prezeranie, tlač a konverzia CAD súborov

  Freeware

  0 kB

  VariCAD 2022-2.0

  CAD systém pre strojné inžinierstvo

  Trial

  0 kB

  Seznam filmů 1706080

  Tvorba databázy - zhliadnuté filmy

  Freeware

  0 kB

  NoRec Extra 4.1.0.9

  Normovanie jedál

  Shareware

  0 kB

  Adobe Photoshop CS5 12.0.4

  Editor obrázkov a fotiek

  Trial

  0 kB

  Safari 5.1.7

  Webový prehliadač od Apple

  Freeware

  0 kB

  ďalšie aktualizácie »

  logo

  11490 programov na stiahnutie zadarmo

  Posledná aktualizácia pred 9 dni