Nastavenie routera TP-Link, ako na to?

18.3.2022 6:41  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Správne nastaviť router od spoločnosti TP-Link nie je vôbec zložité. V niekoľkých základných krokoch vám povieme, ako na to.

Wi-Fi router od spoločnosti TP-Link používajú viacerí poskytovatelia internetu na Slovensku. Pokiaľ ste využili ich služby s najväčšou pravdepodobnosťou vám technici nastavili router. Ak ste si Wi-Fi router zakúpili vy sami v obchode s elektrotechnikou alebo sa vám stalo, že ste si ho omylom zresetovali pomocou tlačidla, a tým sa router dostal do továrenských nastavení. Nastaviť router si viete aj vy sami a nemusíte čakať, kým vám to príde opraviť niekto z technickej podpory.

Postup ako nastaviť router

V prípade, že ste si kúpili nový Wi-Fi router, musíte ho správne pripojiť. Najprv musíte pripojiť kábel od poskytovateľa internetu do portu s názvom WAN. Ostatné porty sú číselne označené (1, 2, 3,... alebo LAN1, LAN2, LAN3,...). Pri prvotnej konfigurácii je potrebné sa pripojiť k routeru LAN káblom, ktorý pripojíte do jedného z číselne označených portov a do notebooku alebo počítača.

Domáce Wi-Fi routery sa nastavujú pomocou webového prehliadača. Otvorte prehliadač, ktorý zvyčajne využívate, a do poľa, kde píšete webovú stránku, zadajte IP adresu routera. Tú nájdete na spodnej alebo zadnej strane routera. Väčšinou ide o jednu z týchto troch možností: 192.168.1.1, 192.168.0.1 alebo 192.168.1.9. V momente, keď napíšete adresu do príslušného poľa, stlačíte ENTER a buď vám vyskočí prihlasovacie okno, alebo vás systém presmeruje na stránku, kde budete nútený zadať prihlasovacie údaje. Pokiaľ ste tieto údaje nikdy nemenili, prihlasovacie údaje sú dané od spoločnosti.

 • Meno: admin
 • Heslo: admin

 • Tieto údaje si budete môcť kedykoľvek zmeniť. Po prihlásení sa dostanete do nastavení Wi-Fi routera. Pre rýchle nastavenie Wi-Fi routera môžete na ľavej strane kliknúť „Quick Setup“. Je to rýchly spôsob nastavenia routera.


  Quick Setup

  Po kliknutí na túto možnosť musíte kliknúť na tlačidlo „Next“. Tým spustíte proces nastavenia routera TP-Link. V ďalšom kroku máte možnosť vybrať si spôsob, akým router zistí pripojenie na internet. Odporúčame zvoliť možnosť „Auto-Detect“, pri ktorej si router automaticky zistí všetky potrebné informácie. Po kliknutí na tlačidlo „Next“ chvíľu počkáte a zobrazí sa vám ponuka „MAC Clone“. V tejto sekcii máte možnosť naklonovať MAC adresu. Zvoľte si možnosť „No, I am connected by another computer“. Tlačidlom „Next“ prejdete do ďalšej sekcie, kde si môžete nastaviť viacero vecí. V prvom rade je to „Wireless Radio“. To nechajte na „Enable“, keďže chcete, aby vám router fungoval. Ďalšia možnosť je názov WI-FI siete, ktorý si môžete zmeniť napríklad podľa vášho priezviska. Ďalej si vyberte región podľa toho, kde sa nachádzate. V možnosti „Channel“ nechajte možnosť „Auto“. Taktiež nič nemeňte pri možnostiach „Mode“ a „Channel Width“. Nižšie máme ponuku „Wireless Security“, teda zabezpečenie Wi-Fi routera. Zvoľte možnosť „WPA/WPA2 – Personal“ a zadajte si vaše heslo na router, ktoré budete používať. Môžete si zvoliť akékoľvek heslo. Odporúčame si však dať, zložitejšie heslo, keďže čím je heslo dlhšie a náročnejšie, tým je menej dešifrovateľné. Pri zadávaní hesla môžete použiť ľubovoľné znaky, čísla, veľké a malé písmená. Odporúča sa dávať si minimálne 12-miestne heslo, aj keď systém od vás vyžaduje minimálne 8 znakov. Už len stačí kliknúť na tlačidlo „Next“ a potom na „Reboot“, čím sa router reštartuje a môžete ho plne využívať.

  Manuálne nastavenie

  Všetky nastavenia, ktoré ste si nastavili pomocou Quick Setup-u, môžete kedykoľvek a ľubovoľne zmeniť. Na ľavej strane máte viacero sekcií, v ktorých nájdete nejaké nastavenia routera. Avšak pokiaľ nie ste zdatnejší v tejto oblasti, neodporúčame to robiť.

  Zmena prihlasovacích údajov do konfigurácie routera

  Ako sme už vyššie v článku spomínali, základné prihlasovacie údaje sú od výroby nastavené na rovnaké meno aj heslo. Tieto údaje si môžete zmeniť. Na ľavej strane sa nachádza sekcia „System Tools“. Po kliknutí sa vám táto možnosť rozbalí a prejdite do sekcie „Password“. Zobrazí sa možnosť, kde stačí vyplniť „Old User Name“, meno, ktoré ste zadali pri prihlasovaní sa do systému, „Old Password“, heslo, ktorým ste sa prihlásili, „New User Name“, „New Passowrd“ a „Confrim New Password“, teda nové meno aj heslo. Toto heslo slúži k prihláseniu sa do nastavení routera. Ak chcete zmeniť heslo na WI-FI, robí sa to v sekcii Wireless → Wireless Security.

  Pokiaľ ste si kúpili router TP-Link M7200 môžete si pozrieť návod k obsluhe. Na viacero typov Wi-Fi routerov funguje práve vyššie uvedený postup.


  Internet Download Manager 6.36 build 5

  Hromadné sťahovanie súborov

  378955

  Shareware

  Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

  Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

  254341

  Freeware

  Opera Mini 8

  Mobilní verze známého internetového prohlížeče

  220071

  Freeware

  Microsoft Windows XP SP3 CZ

  Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

  163498

  Freeware

  Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

  Napaľovanie CD a DVD.

  147399

  Trial

  BitLord 2.4.1.297

  Bittorrent klient.

  144551

  Freeware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulácia virtuálnych mechaník

  140253

  Freeware

  Agama Web Buttons 3.1

  Tvorba webových tlačidiel.

  130546

  Shareware

  Cheat Engine 7.1

  Prezeranie a úprava dát procesov.

  122689

  Freeware

  Skype 8.65.0.78

  Volanie a chatovanie cez internet

  98777

  Freeware

  ďalšie programy »

  DVBViewer 5.3.1

  Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

  147

  Demo

  gSyncit 4.1.65

  Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

  147

  Trial

  Photomatix Pro 5.1.1

  Kúzlo s digitálnymi fotografiami

  115

  Trial

  Guitar PRO 6.1.9 R11686

  Vynikajúci program pre hudobníkov.

  105

  Trial

  GoodSync 9.9.5.8

  Synchronizácia súborov.

  84

  Trial

  Sandboxie 5.06

  Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

  63

  Shareware

  Spb Mobile Shell 3.5.5

  Užívateľské rozhranie pre PDA.

  52

  Trial

  BlueSoleil 8.0.376.0

  Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

  52

  Shareware

  Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

  Editácia MPEG a authoringu DVD.

  31

  Trial

  Reaper 5.12

  Editácia audio súborov.

  31

  Shareware

  ďalšie predávané »


  logo

  11412 programov na stiahnutie zadarmo

  Posledná aktualizácia pred 2 dni