Ako správne urobiť defragmentáciu disku počítača?

25.11.2020 14:25  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Trápite sa so spomaleným počítačom? Možno je zlepšenie výkonu vášho počítača jednoduchšie ako si myslíte. Niekedy stačí iba vykonať defragmentáciu disku. V tomto článku sa naučíte, ako si sami vyčistiť a defragmentovať disk, aby ste boli s jeho výkonom zas spokojní.

Čo je to defragmentácia disku?

Pre pochopenie tohto pojmu si najprv musíme vysvetliť, čo je to fragmentácia disku. Je to stav, keď súbory nie sú uložené na disku v celku, ale rozdelené na malé časti – fragmenty. Fragmentácia vzniká zvyčajne pri zmenách obsahu diskov, pri hromadnom presúvaní, kopírovaní alebo pri mazaní dát. Nové dáta sa po takýchto úpravách neukladajú na jedno miesto, ale do „dier“, ktoré ostanú po vymazaní dát. To potom znižuje výkonnosť diskového subsystému počítača. V podstate je to preto, lebo disku trvá dlhšie dostať sa k takýmto „roztriešteným“ častiam súborov. Na odstránenie fragmentácie sa používa proces nazvaný defragmentácia. Fyzickým reorganizovaním častí súborov za sebou sa takto zvýši rýchlosť spracovávania. Význam defragmentácie teda spočíva v tom, že sa urýchli prístup k disku a taktiež všetky diskové operácie.

Ako defragmentovať disk?

Defragmentácia sa vykonáva na klasických HDD diskoch. SSD disky neobsahujú žiadne pohyblivé časti, k dátam pristupujú rovnako rýchlo, či už sú uložené spoločne, alebo nie. Na rovnomerné ukladanie dát tu je nástroj TRIM, ktorý spomaľuje opotrebenie pamäťových buniek SSD. Defragmentácia SSD disku by teda bola úplne zbytočná, operačný systém by sa ňou neurýchlil, akurát by sa trochu znížila životnosť disku.

Na to, aby sme zaistili stálu výkonnosť diskových operácii (čítanie, zápis a prístupovú dobu) je potrebné defragmentovať pevný disk počítača pravidelne, hlavne po výraznom zásahu do obsahu disku. Pred defragmentáciou je vždy dobré vykonať čistenie disku, aby sme odstránili nepotrebné súbory a uvoľnili tak ďalšie miesto. Ako teda defragmentovať pevný disk?

Defragmentácia HDD disku sa môže vykonávať pomocou rôznych programov, napríklad pomocou softvéru Defraggler, ktorý je klasickým riešením pre defragmentáciu, umožňuje však aj kontrolu závažnejších problémov. Podporuje FAT32 a NTFS. Tento program na defragmentáciu disku je k dispozícii zdarma (free download) na tejto stránke.


Praktický je tiež softvér Ashampoo Magical Defrag, ktorý nahradí klasickú defragmentáciu. Tento program vykonáva defragmentáciu vždy v čase, keď s počítačom nepracujete, takže udržiava disky stále usporiadané.

Defragmentácia disku v operačnom systéme Windows

Defragmentáciu je potrebné vykonávať hlavne v súborových systémoch používaných v Microsoft Windows, ako je FAT, FAT32 a NTFS. V súborových systémoch, ktoré sú používané v unixových operačných systémoch (Linux) sa fragmentácia odstraňuje automaticky operačným systémom. To isté platí aj o operačnom systéme Apple. Dobrý článok na túto tému si môžete prečítať tu.

Potrebné je teda vysvetliť si len defragmentáciu disku vo Windowse 7, 8 a 10. Postup, ako defragmentovať disk PC je vo všetkých týchto operačných systémoch v podstate rovnaký.

Najprv je vždy dobré disk vyčistiť a potom defragmentovať:

  1. Kliknete na Štart a do okienka na vyhľadávanie napíšete „Čistenie disku“
  2. Keď kliknete na kartu „Čistenie disku“, ktorá sa vám objaví úplne hore, počítač vám zobrazí výpočet, koľko miesta sa čistením bude dať uvoľniť – sami môžete vybrať súbory, ktoré chcete natrvalo odstrániť.
  3. Kliknete už len na tlačidlo „OK“, počkáte, kým sa vykoná čistenie disku a môžete prejsť na defragmentáciu.
  4. Do vyhľadávacieho okienka na Štarte napíšete tentoraz „Defragmentácia“ a kliknete na kartu „Defragmentácia disku“, ktorú nájdete celkom hore v ponuke.
  4. Objaví sa vám okno, kde môžete kliknúť na možnosť „Vykonať analýzu“ – takto zistíte nakoľko je disk fragmentovaný.
  5. Ak je potrebné disk defragmentovať, kliknite na „Defragmentovať disk“ a už len počkajte, kým počítač defragmentáciu vykoná – môže to trvať zopár minút.

Defragmentácia mobilu

Keďže smartfóny a tablety používajú SSD disky a nie HDD disky, defragmentácia mobilov je prakticky zbytočná. Mohla by akurát skrátiť životnosť SSD disku, systém však nezrýchli. Keď máte pocit, že je váš smartfón pomalý, namiesto defragmentácie si zálohujte súbory a obnovte továrenské nastavenia, to je určite efektívnejšie ako zbytočná defragmentácia. Taktiež pomôže vyčistenie mobilu, odstránenie nepotrebných súborov a aplikácii – tipy, ako postupovať nájdete tu.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378886

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254263

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219992

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163470

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147374

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144497

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140087

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130500

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122614

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98708

Freeware

ďalšie programy »

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

Nature Illusion Studio 3.60

Editor obrázkov.

31

Trial

YoWindow 4 Build 63

Animovaný šetrič obrazovky s aktuálnym počasím.

31

Trial

ďalšie predávané »


logo

11408 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 21 minútami