Po zapnutí notebooku ČIERNA OBRAZOVKA? Návod, čo robiť?

7.3.2022 11:09  | 
Dominika Ježová

Kategórie: Počítače a hardware

Každý problém s počítačom je nepríjemný, ale na vrchole zoznamu je jednoznačne mať pred sebou čiernu obrazovku notebooku, s ktorou si neviete dať rady. Čo robiť v prípade, že vám na notebooku zostala čierna obrazovka?

Medzi najčastejšie prípady, kedy sa stretnete s čiernou obrazovkou pc, je v okamihu, keď počítač zapnete, ale monitor zostane kompletne čierny. Pokiaľ nie ste zrovna technický typ, táto situácia vás môže nepríjemne zaskočiť a určite ju chcete čo najskôr vyriešiť. Pre začiatok kúsok optimizmu, niekedy problém vyriešite naozaj rýchlo, ale inokedy ide o zdĺhavý proces.

Príčinou tohto javu môžu byť rôzne, ale skôr, ako si opíšeme zdĺhavejšie riešenia, pozrime sa na jednoduchý postup, ktorý môže byť vo vašom prípade dostačujúcim riešením.

Neprehliadnite!

Pre niekoho zrejme banalita, ale predtým, ako sa pustíte do našich tipov na opravu počítaču, uistite sa, že váš monitor funguje správne a nepridávate si zbytočnú robotu navyše.

  • 1. skontrolujte zapojenie kábla monitoru a uistite sa, že pevne sedí v slote,
  • 2. prebuďte svoj počítač jednoduchým pohybom myši, stlačením klávesy alebo tlačidla napájania (prípadne skratkou Windows + P alebo Ctrl + Alt + Del), môže sa stať, že je len v režime spánku,
  • 3. pokiaľ displej zobrazuje diagnostické informácie, je to znamenie, že je pripojený a schopný zobrazovať obsah.

Tip 1: Rýchla oprava bez zbytočných nervov

Veľmi jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť tehto nepríjemného problému je reštartovať počítač. Podržte tlačidlo štartu približne na 10 sekúnd, pokým sa počítač nevypne. Potom tlačidlo znovu stlačte, aby ste počítač reštartovali. Niektoré menšie problémy sa dajú vyriešiť týmto jednoduchým reštartom. Držíme palce, aby to bol aj váš prípad.


Tip 2: Užitočná skratka

Ďalšia rýchla oprava, ktorá vám môže pomôcť prebudiť čiernu obrazovku Windows 10. Skúste tento veľmi rýchly spôsob. Stlačte klávesu s logom Windows + Ctrl + Shift + B.

TIP 3: Vyskočila vám čierna obrazovka a kurzor myši?

Máme pre vás posledný rýchly typ, ktorý môžete otestovať, pokiaľ vám nevyšli predchádzajúce. Ak na čiernej obrazovke notebooku uvidíte kurzor, je to znamenie, že musíte reštartovať Windows Explorer. Spravíte to nasledovne. Stlačením kombinácie Ctrl + Alt + Delete alebo Ctrl + Shift + Esc.

Následne otvorte položku „Správcu úloh.” Na karte Procesy vyhľadajte „Prieskumníka systému Windows.” Kliknite naň pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť „Reštartovať.”

Ďalšie príčiny čiernej obrazovky počítaču

Pokiaľ ste skúsili prvý rýchle tipy a nevyšlo to, ešte nevešajte hlavu. Máme pre vás ďalšie rady, ako sa zbaviť čiernej obrazovky po zapnutí pc.

1. Externé zariadenie môžu niekedy spôsobovať čiernu obrazovku pc, preto odpojte všetky externé zariadenia a reštartujte systém. Pokiaľ sa obrazovka znovu rozžiari, skúste postupne pripojiť zariadenia naspäť, aby ste dokázali identifikovať chybný hardvér.mAk obrazovka zostane v režime spánku, hardvér vášho počítača je v poriadku.

2. Príčinou čiernej obrazovky môže byť antivírusový program tretích strán. Najlepšie spravíte, ak tieto inštalácie odstránite. Postupujte nasledovne a možno sa vám podarí odstrániť príčinu čiernej obrazovky. Skuste systém v núdzovom režime. Prejdite na Štart → Nastavenia → Aplikácie (alebo Systém v starších verziách) → Aplikácie a funkcie. Zobrazí sa vám zoznam aplikácií nainštalovaných vo vašom systéme. Odstráňte všetky voliteľné aplikácie tretích strán. Počítač reštartujte a zistite, či čierna obrazovka zmizla. Pokiaľ nenastali zmeny, prejdite na ďalší bod.

3. Príčinou môžu byť aj nedávne inštalácie! Spustite systém v núdzovom režime a odstráňte všetky nedávno pridané inštalácií. Obnovenie systému je predinštalované na každom pc so systémom Windows, týmto krokom napravíte stav vášho počítača a dáte ho do pôvodného a funkčného stavu. Ak sa rozhodnete pre tento krok, musíte vedieť, že sa vám odstránia z pc všetky aplikácie a osobné súbory (fotky, videá a podobne), preto je vhodné rozhodnúť sa pre túto radu až v krízovom stave.

4. Nová verzia Window! Áno, čítate správne, za čiernu obrazovku môže aj nová verzia Windows. Niektoré aktualizácie systému spôsobujú, že váš počítač zamrzne a systém Windows sa stane nekompatibilný s ovládačom grafickej karty. Nie je však možné odinštalovať povinné aktualizácie, preto musíte odstrániť voliteľné aktualizácie. Skúste to, pokiaľ žiadna z predchádzajúcich rád nevyšla. Postupujte podla nasledovných krokov: Spustite systém v núdzovom režime.

Prejdite cez toto: Štart → Nastavenia → Aktualizácia a zabezpečenie → Windows Update (potom Rozšírené možnosti pre staršie počítače) → Zobraziť históriu aktualizácií → Odinštalovať aktualizácie. Začnite s najnovšími aktualizáciami a zistite, či sa problém vyriešil.

Čo ďalej, ak čierna obrazovka stále nezmizla?

Pokiaľ však žiadna z rád nepomohla, zrejme bude potrebné obrátiť sa na technika, ktorý vám pomôže s identifikovaním a riešením problému. Napríklad mohol nastať vo vašom počítači elektrický skrat, ktorý bude potrebné opraviť alebo problémy s elektronickým napájaním. Môže ísť tiež o skrytý problém, ktorý je potrebné nájsť, preto neváhajte obrátiť sa na odborníka.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378955

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254341

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220071

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147399

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144551

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140253

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130546

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122689

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98777

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

Editácia MPEG a authoringu DVD.

31

Trial

Reaper 5.12

Editácia audio súborov.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11412 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni