10 TIPOV: Ako zrýchliť pomalý počítač? Zistite, čo vám pomôže!

25.8.2021 11:26  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Používaním stráca každý počítač na výkone, po čase bude teda potreba nájsť funkčný spôsob, ako zrýchliť počítač. A práve tipy na zrýchlenie počítača budú obsahom nasledujúceho článku, kde vám poradíme, ako zrýchliť PC či ako na zrýchlenie notebooku zdarma.

Pozrieme sa ako na bezplatné tipy na zrýchlenie PC, ktoré vám pomôžu v snahe, ako zrýchliť počítač zadarmo, tak aj na to, ako zrýchliť notebook alebo PC pomocou výmeny dôležitých komponentov.

Na overenie aktuálneho výkonu vášho PC môžete využiť náš súbor miniaplikácií pre monitorovanie výkonu.

Ako bezplatne zrýchliť pomalý počítač?

Nastavte si najvyšší výkon vo Windows

Najľahší spôsob, ako zvýšiť výkon PC v priebehu pár sekúnd, je zmena plánu napájania na maximálny výkon. Tú urobíte tak, že si vo Windows zapnete Ovládací panel, kde vyberiete Systém a zabezpečenie a následne Možnosti napájania. Posledným krokom je v ponuke Výber zaškrtnúť plán nazvaný Vysoký výkon a všetko potvrdiť. Samozrejme sa ale jedná o zrýchlenie notebooku Windows 10, ktoré bude mať za následok zníženie výdrže batérie - to je daň za vyšší výkon.


Vypnite automatické spúšťanie programov po štarte

Problém s pomalým PC môže pomôcť vyriešiť zakázanie programom náročných na výkon sa spúšťať po zapnutí počítača. Ide aj o spôsob, ako zrýchliť štart Windows 10. Ako na ich vypnutie, aby mohlo dôjsť na zrýchlenie počítača Windows 10? Stačí vám len spustiť Správcu úloh a tam zvoliť kartu Po spustení a následne vybrať program, ktorý nechcete nechať automaticky spúšťať. Všetko potvrdíte kliknutím na Zakázať.

Vyčistite PC od zbytočných súborov

Zaplníte Ak váš pevný disk, tak môžete čakať výraznejší pokles výkonnosti PC, a to aj z dôvodu, že sa nemajú kam ukladať dočasné súbory. Skvelým spôsobom, ako vyčistiť a zrýchliť notebook a ako vyčistiť a zrýchliť počítač, je použitie niektorého k tomu určených programov - rozhodne teda nemusíte tráviť dlhé hodiny tým, že by ste mazali súbor po súbore. Známy je predovšetkým CC Cleaner, ktorý vám pomôže sa zbavením sa nevyužívaných súborov a s optimalizáciou výkonu. Za vyskúšanie stojí však aj zrýchlenie počítača program Duplicate Cleaner.

Vráťte PC do továrenského nastavenia

Novšie Windows umožňujú vrátiť počítač do továrenského nastavenia, bez toho aby ste pri tom prišli o vaše dôležité súbory. V snahe, ako zrýchliť notebook Windows 10 a ako zrýchliť počítač Windows 10 uvedením do továrenského nastavenia vám bude stačiť vykonať nasledujúce kroky:

  • Kliknite na Štart a vyberte Nastavenia.
  • Z ponuky vyberte Aktualizácia & zabezpečenia a následne zvoľte Obnovenie.
  • V sekcii Čiastočné obnovenie počítača, ktoré neovplyvnia súbory kliknite, kliknite na Spustiť.

Aktualizujte Windows

Vývojári operačných systémov prichádzajú neustále s aktualizáciami a vylepšeniami, ako zrýchliť pomalý počítač. Príčinou pomalšieho chodu vášho PC či notebooku teda môže byť to, že v ňom máte zastaraný systém. Nainštalovanie najnovšie aktualizácie Windows vám teda pomôže zvýšiť výkon notebooku.

Vypnite indexáciu súborov

Počítač vo voľnej chvíľke, kedy nie je vyťažovanie, si triedi súbory v pamäti - vykonáva takzvanú indexáciu súborov. To však kladie veľký dôraz na disk i operačnú pamäť, preto sa pre zrýchlenie počítača free oplatí túto indexáciu vypnúť. Zvýšiť výkon notebooku pomocou vypnutia indexácia súborov možno vo Vlastnostiach disku na karte Všeobecné. K zrýchleniu PC Windows 7 sa najľahšie k vlastnostiam disku dostanete cez Tento počítač.

Vypnite animácie a efekty

Rovnako ako bez indexovania súborov, tak sa pri bežnom používaní počítača zaobídete aj bez všetkých animácií a efektov, ktoré sú defaultne aktivované a spúšťajú sa napríklad pri každom prepnutí sa medzi oknami - to ale zbytočne znižuje výkon PC. K ich vypnutie prejdite do Upraviť vzhľad a výkon systému Windows a následne vyberte možnosť Nastaviť s cieľom dosiahnutia najlepšieho výkonu.

Čo si zaobstarať pre zrýchlenie pomalého počítača?

Kúpte si rýchlejší procesor

Vplyv na rýchlosť počítača má predovšetkým procesor, ktorý sa z najväčšej časti podieľa na výpočtovej rýchlosti celého PC a zároveň sa stará o riadenie ďalších častí počítača - zjednodušene povedané ho môžeme označiť za mozog celého PC. Ak vás teda zaujíma, ako si zrýchliť PC kúpi nové komponenty, tak najlepšou voľbou je určite obstaranie rýchlejší procesora. Pri výbere sa riaďte najmä frekvenciou procesora - čím je vyššia, tým procesor dokáže spracovať viac výpočtov za sekundu. Tí skúsenejší z vás sa dokonca môžu vrhnúť do pretaktovania procesora- ide o spôsob, ako zrýchliť procesor.

Investujte do RAM pamäte

S navýšením výkonu pomalého počítača vám rozhodne pomôže, keď si do neho zaobstaráte RAM pamäť s väčšou kapacitou. Väčšia kapacita RAM pamäte sa totiž postará o rýchlejší zapisovanie a čítanie dát a svižnejšie spúšťanie programov, čo zákonite povedie k zrýchleniu PC Windows 10.

Nová grafická karta vám pomôže so zrýchlením PC hier

Ak patríte medzi fanúšikov hier a nedostatok výkonu pociťujete predovšetkým počas hrania, tak vás určite bude zaujímať, ako zrýchliť PC na hry. Najefektívnejším spôsobom, ako zrýchliť hry na PC je obstaranie novej grafickej karty. Obzvlášť v situácii, keď má vaše PC či notebook iba integrovanú grafickú kartu - tá často neponúka dostatočný výkon na hranie najnovších titulov. Investovať do lepšej grafickej karty sa oplatí aj v situácii, kedy sa vám sekajú videa vo vyššom rozlíšení.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378956

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254343

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220073

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147400

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144551

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140254

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130547

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122692

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98784

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Nature Illusion Studio 3.60

Editor obrázkov.

31

Trial

Finale NotePad 2014.4.5030

Notačné program pre profesionálnu prácu.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11412 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni