Ako zmeniť heslo na wifi?

29.1.2022 5:35  | 
Dominika Ježová

Kategórie: Počítače a hardware

Máte nový router a premýšľate o zmene hesla, ktoré by vám sedelo? Vygenerované heslo, ktoré má zväčša podobu niekoľko za sebou idúcich písmen a čísel, môže byť únavné pri prihlasovaní nových zariadení do siete.

Zmena hesla na wifi je dôležitá nielen z praktického hľadiska, kvôli jednoduchosti zapamätania, ale aj pre bezpečnosť vašej siete, ktorú si takto môžete poistiť. Poďme sa pozrieť na to, ako zmeniť heslo na wifi.

Ako zmeniť heslo na wifi a názov wifi siete?

Pokiaľ ste obdržali nový router od vášho operátora, zrejme sa okamžite strácate v zhluku písmen, ktoré tvoria vaše nové heslo. Ponúkať ho návšteve nie je vždy najzábavnejšie a pripájať si nové zariadenia taktiež nie je výhrou. Zmena názvu wifi siete je možná. Pokojne si ju môžete pomenovať podľa seba, ale pri hesla buďte opatrnejší.

Postup, ako nastaviť heslo na wifi a názov siete, sa môže mierne líšiť v závislosti toho, akého poskytovateľa internetu máte, a tiež od značky vášho routeru, avšak v samej podstate ide o rovnaký princíp. Zo začiatku si definujeme postup a neskôr si špecifikujeme pripojenia do rôznych sietí.

Na začiatok je nevyhnutne dôležité pripojiť sa k vašej domácej sieti. Prvým krokom je pripojenie k wifi routeru. Cez internetový prehliadač zadajte IP adresu vášho zariadenia. Zväčša sa nachádza na nálepke zo spodnej strany routeru, kde zároveň nájdete aj prihlasovacie údaje do systému.


V niektorých prípadoch sú údaje veľmi jednoduché a na prihlásenie vám stačí iba jediné slovíčko „admin,” ktoré použije v oboch políčkach, ako používateľské meno aj heslo, ale nie vždy to platí. Pre lepšie zabezpečenie sietí ich poskytovatelia chránia a v prípade hesla používajú vygenerovaný náhodný sled písmen a čísel. Tieto údaje obdržíte spolu s routerom. Najčastejšie sa nachádzajú priamo na nálepke routeru, ako aj IP adresa. Vyplníte údaje a následne v rozhraní systému môžete zmeniť heslo.

Zmena hesla wifi - Telekom

Spolu s novým routerom od Telekomu obdržíte prihlasovacie údaje - vygenerované heslo aj používateľské meno. Aby ste mohli zmeniť heslo na wifi, musíte sa prihlásiť do administratívneho rozhrania routeru, kde môžete vykonať všetky potrebné úkony. Prostredníctvom IP adresy (192.168.1.1) a ostatných údajov, ktoré nájdete na nálepke vášho routeru „používateľské meno a heslo” sa prihláste do rozhrania.

Zmeniť wifi heslo a meno je možné cez webové rozhranie po prihlásení. Zadajte do svojho prehliadača IP adresu. Zobrazí sa vám prihlasovacia obrazovka, zadajte meno „admin” a heslo zo zadnej strany zariadenia označené ako „Password.” Po prihlásení prejdite na položku „Home Network.” Na ľavej strane obrazovky nájdete možnosti, vyberte si „Basic WLAN settings.” Tu môžete zmeniť heslo wifi a názov wifi jednoduchým prepísaním, ktoré následne uložíte.

Zmena hesla wifi - Orange

Po úspešnom zapojení modemu a pripojení na wifi, si zrejme kladiete otázku, ako zmeniť heslo na wifi Orange? Je to jednoduché alebo príliš náročné? Postup si prejdeme krok za krokom. Prihláste sa do webového prehliadača a zadajte URL adresu, a to konkrétne adresu TP LINK-u: 192.168.1.1 Následne vás systém požiada o prihlásenie. Vyplňte prihlasovacie meno „admin” a heslo „admin.” Prejdete takzvaným rýchlym štartom siete a podrobné nastavenia do siete nájdete v kolónke „Interface Setup.” V karte “Internet” môžete zmeniť heslo a názov siete. Zmena hesla wifi tp-link by mala prebehnúť úspešne.

Zmena wifi hesla - O2

Prvoradé je pripojiť router k sieti prostredníctvom kábla. Po úspešnom spustení, môžete rozmýšľať o tom, ako zmeniť heslo na wifi O2. Pripojte sa prostredníctvom internetového prehliadača k IP adrese O2. Potrebné informácie ste museli obdržať spolu so zariadením v dokumentácií alebo priamo na nálepke od routeru. Ak ste na správnej IP adrese, prihláste sa do systému pomocou mena a hesla, ktoré by malo znieť „admin,” pokiaľ na routery nie sú iné údaje. Po prihlásení máte prístup k potrebným úkonom. Zvoľte si položky „Wireless” a „Basic.” Máte prístup k zmene názvu svojej siete.

Teraz pristúpte k zabezpečeniu siete. V ľavom menu vyberte „Security” a na pravej strane sa zobrazí konfiguračná stránka zabezpečenia. V spodnej časti okna v riadku Network Authentication zvoľte WPA-PSK. Napíšte svoje nové heslo do riadku prístupovej frázy WPA/WAPI. Ostatné riadky nevypĺňajte. Uložte svoje nastavenia jednoduchým kliknutím na tlačidlo „Uložiť”. Stránka sa v priebehu niekoľkých sekúnd aktualizuje a vaše údaje sa zmenia.

Inštrukcie na záver

Po zmene wifi hesla a názvu siete bude potrebné opätovne pripojiť všetky zariadenia pomocou nových prihlasovacích údajov. Ak ste napríklad na svojom notebooku pripojení k rovnakej wifi sieti, na ktorej meníte heslo, budete odpojení od internetu, pokiaľ sa neprihlásite nanovo. Z toho dôvodu môže zvážiť zmenu hesla hneď, ako si zakúpite alebo obdržíte nový router. Týmto jednoduchým krokom si zabezpečíte svoju wifi pred nezbednými pokusmi o prihlásenie cudzích zariadení. Prípadne môžete rozmýšľať aj o jednoduchom update hesiel, najmä z dôvodu ochrany vašej wifi siete.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378955

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254341

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220071

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147399

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144551

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140253

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130546

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122689

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98777

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

Editácia MPEG a authoringu DVD.

31

Trial

Reaper 5.12

Editácia audio súborov.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11412 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni