Ako zapnúť / vypnúť touchpad na notebooku?

22.12.2021 6:50  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Zaobstarali ste si k vášmu notebooku externú myš a touchpad tak pre vás stratil využitie? Máte myš k notebooku, ale občas sa vám stane, že omylom zavadíte o touchpad a kurzor si tým pádom posuniete inam, než ste zamýšľali? V oboch týchto prípadoch sa vám bude hodiť znalosť toho, ako vypnúť touchpad.

Avšak nastať môže aj opačná situácia - budete chcieť opäť začať používať touchpad u vášho notebooku. Aj na to sme samozrejme mysleli, a preto na ďalších riadkoch nájdete aj rady, ako zapnúť touchpad na notebooku. Rovnako sme sa zamerali na to, ako nastaviť citlivosť touchpadu, teda ako prepnúť touchpad do režimu, aby vám plne vyhovoval.

Ako vypnúť touchpad Windows 10?

Pri procese vypínania touchpadu nie je kľúčové, aký konkrétny model notebooku vlastníte, všetko totiž záleží na operačnom systéme a jeho verzii. Nižšie uvedený návod je teda univerzálnou radou na to, ako vypnúť touchpad na DELL notebookoch, ako vypnúť touchpad Lenovo a taktiež na vypnutie touchpadu HP. Prispôsobený je najrozšírenejšej verzii Windows, teda Windows 10, ale ide aj o návod, ako vypnúť touchpad Windows 8.

Deaktiváciu touchpadu je možné vykonať v Nastavenia notebooku. Konkrétne je na vypnutie touchpadu Win 10 vykonať nasledujúce kroky:

  • Kliknite na Štart az rozbaleného menu vyberte možnosť Nastavenia.
  • Zvoľte možnosť Zariadenia a následne Touchpad.
  • V hornej časti uvidíte nastavenie touchpadu, prepnite ho teda do stavu Vypnuté.
  • Ak chcete, aby sa touchpad vypínal iba keď je pripojená myš, tak zrušte začiarknutie voľby Pri pripojení myši nechať touchpad zapnutý.

Ako vypnúť touchpad Windows 7? Napríklad pomocou šikovného programu!

Obdobný proces, ako zrušiť touchpad funguje aj na starších notebookoch s Windows 7. Ak by sa vám to však nedarilo, tak nie je nič jednoduchšie ako si stiahnuť softvérový program, ktorý vám umožní pomocou pár kliknutí vypnúť touchpad. Menovite odporučiť môžeme napríklad Touchpad Blocker, ktorý robí presne to, čo je v jeho názve, tj. pomôže vám zablokovať touchpad, aby ste predišli komplikáciám s jeho neplánovaným zaobchádzaním.


Ako zapnúť touchpad na notebooku?

Výhodou zapínania touchpadu je opäť skutočnosť, že pri najnovších Windows funguje rovnako pre modely notebookov od všetkých výrobcov. Opäť sa teda bavíme o tom, že uvedený postup je univerzálny návod na zapnutie touchpadu Lenovo, zapnutie touchpadu ASUS, či ako zapnúť touchpad ACER alebo prípadne ako zapnúť touchpad LENOVO. V snahe zapnúť touchpad teda postupujte rovnako ako vo vyššie priloženom návode, ako vypnúť touchpad Windows 10, akurát s tým rozdielom, že Touchpad v Nastavenia prepnite do polohy Zapnuté.

Na notebookoch HP vám celý proces môže pomôcť urýchliť zapnutie touchpadu klávesová skratka HP. Stačí, keď do vyhľadávacieho poľa v Štarte zadáte “myš” a následne v okne Myš – vlastnosti (tu máte aj možnosť, ako zapnúť kurzor na notebooku) prejdete stlačením klávesovej skratky CTRL+TAB do ponuky Nastavenie zariadenia odkiaľ je možné touchpad aktivovať.

>

Ako si prispôsobiť touchpad?

Ako sa dostanete do Nastavenia touchpadu sme si už vysvetlili – odtiaľ môžete napríklad ovplyvniť citlivosť touchpadu. Avšak existujú aj programy, ktoré vám pomôžu s prispôsobením a sprevádzkovaním touchpadu. Jedným z nich je napríklad Synaptics Touchpad Driver, ktorý môže byť záchranou, keď ste síce touchpad zapli, avšak ten aj napriek tomu nereaguje.

V prípade, že ste zvyknutí používať, ako touchpad, tak aj myš, rozhodne zvážte inštaláciu softvérovej aplikácie X-Mouse Button Control, ktorá vám umožní si tlačidlá nakonfigurovať tak, aby vám plne vyhovovala - rôznym kombináciám stlačení tlačidiel je možné totiž nastaviť rôzne akcie, napríklad vypnutie monitora, spúšťanie aplikácie, minimalizáciu okna.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378955

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254341

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220071

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147399

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144551

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140253

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130546

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122690

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98777

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

Editácia MPEG a authoringu DVD.

31

Trial

Reaper 5.12

Editácia audio súborov.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11412 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni