Ako zaheslovať zložku v PC?

13.12.2021 14:02  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Ak si vo svojom počítači ukladáte súbory s citlivými informáciami, tak je určite vhodné sa porozhliadnuť po nejakom ich zabezpečení.

Najbezpečnejšie bude vašim dátam bezpochyby v zložke, ktorá bude zaheslovaná. A práve nasledujúci článok je návodom, ako zaheslovať zložku v PC. V tomto tutoriáli, ako zaheslovať zložku v počítači je pritom myslené ako na majiteľov Windows, tak aj vlastníkov počítačov MAC. Teda nielen na nich, dokonca vám prezradíme aj to, ako zaheslovať zložku v mobile!

Ako zaheslovať zložku v PC Windows 7?

Ako zaheslovať zložku v starších, no stále obľúbených Windows 7? Najprv otvorte Prieskumník Windows a vyberte si zložku, ktorú budete chcieť ochrániť heslom, a následne kliknite pravým tlačidlom myši na tento priečinok. Potom z ponuky vyberte Vlastnosti, pričom v dialógovom okne, ktoré sa vám na to konto zobrazí, kliknite na kartu Všeobecné.

Ďalej ešte zvoľte možnosť Spresniť, kde kliknite na Šifrovať obsah pre zabezpečenie dát, a svoju voľbu potom potvrďte tlačidlom OK. Odvtedy bude pre prístup do danej zložky požadované vaše užívateľské meno a heslo pre Windows. Toto je teda spôsob, ako zamknúť zložku vo Windows 7.

Ako zaheslovať zložku vo Windows 10?

Na rozdiel od starších Windows, tak v novej generácii tohto operačného systému nemožno tak jednoducho zamykať systémové zložky. Avšak napriek tomu existujú dve elegantné a rýchle riešenia, ako zaheslovať zložku vo Windows 10. Prvým z nich je vytvorenie ZIP súboru z vašej zložky - to urobíte ľahko kliknutím pravým tlačidlom na zložku a následnou voľbou Odoslať do → Zložka ZIP (komprimovaná). Ako zaheslovať ZIP WIN 10?


Dvakrát kliknite na tento novo komprimovaný súbor a potom vyberte Súbor a Pridať heslo. Potom už len vyplňte požadované informácie a kliknite na Použiť, a zašifrovaná zložka je na svete. Ide teda o spôsob, ako zaheslovať ZIP, a zároveň na podobnej báze funguje aj princíp toho, ako zaheslovať súbor RAR.

Programy na zaheslovanie zložky Windows 10 a zaheslovanie súboru WIN 10

Druhým riešením zaheslovania zložky vo WIN 10 je využitie programov, ktoré vám pomôžu so zabezpečením súborov uložených v zložkách. Konkrétne v snahe, ako zazipovať a zaheslovať zložku, sa vám bude hodiťTotal Commander,ktorého jednou z funkcií je práve možnosť zaheslovania zložky. Výhodou tohto riešenia je aj to, že pomocou tohto známeho softvérového programu je možné zaheslovať viac zložiek naraz.

Niekedy vám ale bude postačiť iba zaheslovanie jedného súboru - ako zaheslovať súbor, respektíve, ako zašifrovať dáta, aby sa k nim nedostal niekto nepovolaný? Na šifrovanie a dešifrovanie dát je možné použiť napríklad šikovný program EncryptOnClick.

Niektoré aplikácie už navyše majú možnosť zaheslovania súboru priamo integrovanú, typicky napríklad kancelárske aplikácie. Preto odpoveď na to, ako zaheslovať PDF, ako zaheslovať súbor v Exceli či ako zaheslovať súbor Word, nájdete priamo v aplikácii obvykle pri ukladaní súboru.

Ako zaheslovať zložku v MAC?

Zašifrovanie zložky na počítačoch MAC sa vykonáva v systémovom nastavení cez FileVault.Kde ho nájdete? Cesta k nemu je cez Predvoľby systému a Zabezpečenie a súkromie. Zaheslovanie zložky tak nemusíte príliš riešiť, pretože vďaka šifrovaniu sú vaše dáta v bezpečí. Avšak ak by ste chceli nejakú "supertajnú" zložku predsa len ochrániť heslom, tak ju pridajte do Disk Utility, kde stačí iba zvoliť typ šifrovania (128-bitové alebo 256-bitové šifrovanie AES) a pridať k zložke heslo. A samozrejme všetko potvrdiť.

Ako zaheslovať zložku v mobile?

Trikom na to, ako zaheslovať zložku v iPhone je na tento účel použiť funkciu Čas pri obrazovke. Tá je k nájdeniu v Nastavenia. Aby sa vybraná zložka zaheslovala, tak je potrebné ju pridať do aplikácií s obmedzeným časom pre prístup bez hesla (Limity pre aplikácie). Limit nastavte na 1 minútu, čo znamená, že už po 60 sekundách bude zložka/aplikácia bezpodmienečne požadovať heslo.

Užívatelia Androidu majú v tomto oveľa viac možností - skvelým spôsobom, ako zaheslovať zložku Android, je napríklad k tomu využiť appkuFiles od Googlu.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378955

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254341

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220071

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147399

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144551

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140253

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130546

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122689

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98777

Freeware

ďalšie programy »

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

Posel smrti 1.0

Skvelá česká hororová adventúra

31

Demo

Reaper 5.12

Editácia audio súborov.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11412 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni