SPRÁVCA ÚLOH na PC: Ako spustiť a pracovať s ním.

17.3.2022 6:25  | 
Dominika Ježová

Kategórie: Počítače a hardware

Na prvý pohľad Správca úloh vyzerá, akoby len spájal všetky programy na jednom mieste, ale v skutočnosti je jeho funkcia oveľa viac podstatná. Čo všetko je potrebné o danom nástroji vedieť, a kde nájdete Správcu úloh vo svojom počítači?

Správca úloh je výkonným nástrojom nabitý množstvo užitočných informácií. Umožňuje monitorovať systémy, zisťovať a riešiť problémy, a zachádza až do podrobných štatistík o každom procese odohrávajúcom sa v pc. Z uvedených dôvodov je užitočné, aby ste s nim vedeli pracovať a hlavne chápali, čo je to Správca úloh.

Ako spustiť Správcu úloh?

Najdôležitejší krok k tomu, aby ste mohli preskúmať Správcu úloh, je logicky, otvoriť príslušnú funkciu na vašom počítači. Systém Windows ponúka mnoho spôsobov, ako otvoriť Správcu úloh. Vybrali sme niekoľko najrýchlejších spôsob, ktoré vám pomôžu spustiť daný nástroj.

 • 1. Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako otvoriť Správcu úloh, je použiť klávesovú skratku Ctrl+Shift+Esc.
 • 2. Alternatívou je aj skratka Ctrl+Alt+Delete, pri ktorej vám na obrazovke vybehne niekoľko možností, z ktorých si vyberiete > Správcu úloh.
 • 3. Ďalšou možnosťou je kliknúť na Štart, buď priamo na klávesnici alebo nabehnutím myšou na ikonu na obrazovke. Následne si v lupe vyhľadáte Správcu úloh.
 • Funkcie správcu úloh

  Pokiaľ ste zvládli prvý krok, malo by sa vám zobraziť malé jednoduché okienko, ktoré vyskočí na obrazovke. Správca úloh vás bude informovať o viditeľných aplikáciách spustených na vašej pracovnej ploche, ale aj o tých, ktoré prebiehajú na pozadí. Poskytne vám zoznam aplikácií, s ktorými môžete pracovať. Kurzorom prejdite na vybranú aplikáciu a pravým tlačidlom myši rozbalte možnosti, ktoré vám dovoľujú rýchlo „Ukončiť úlohu“ a aplikáciu zavrieť.

  Pokiaľ kliknete pravým tlačidlom myši na aplikáciu, získate prehľad o ďalších možnostiach, ktoré vám systém pri práci s danou aplikáciou ponúka.


 • „Prepnúť na” - aplikácia sa presunie na prednú časť pracovnej plochy a bude stále v popredí. Tento krok je užitočná, pokiaľ máte zapnutých viacero aplikácii a nie ste si istý, ktoré okno je pridelené k aplikácii.
 • „Ukončiť úlohu” - povoľuje vám aplikáciu zavrieť. Tento postup je užitočný najmä v prípadoch, keď aplikácia neodpovedá a je nemožné zatvoriť ju obvyklým spôsobom.
 • „Spustiť novú úlohu” - pri tomto kroku vám vybehne nové okno, kde môžete priamo písať a vytvoriť novú úlohu, konkrétne tu môžete zadať názov programu, priečinka, dokumentu alebo internetového prostriedku a systém Windows ho otvorí.
 • „Vždy navrchu” - touto možnosťou povolíte, aby bol Správca úloh navrchu ostatných okien na pracovnej ploche.
 • „Otvoriť umiestnenie súboru” - otvorte okno Prieskumníka s umiestnením súboru.
 • „Vyhľadať online” - zistite prostredníctvom prehliadaču presné informácie o vašom programe, aká je jeho funkcia, zámer a zmysel.
 • „Vlastnosti” - pri danej položke môžete upravovať možnosti kompatibility a zobraziť podrobnosti o programe.

 • Ak je otvorený Správca úloh na spodnej lište počítača, dostanete sa k nemu po rozkliknutí šípky, nájdete tu ikonu Správcu úloh. Keď na ňu prejdete myšou, získate prehľadné údaje o tom, koľko prostriedkov CPU (centrálna procesorová jednotka) sa momentálne používa vo vašom systéme. Konkrétne sú tu rozpísané údaje o využití pamäte, disku a siete. Týmto získate jednoduchý prehľad o využití procesora počítača. Informácie zobrazené tu, vás okamžite informujú, či proces alebo aplikácia spotrebováva všetky prostriedky CPU alebo pamäte, čo je váš prvý kľúč na riešenie problému.

  Ak chcete zobraziť pokročilejšie nástroje Správcu úloh, kliknite na „Viac podrobnosti,“ ktoré nájdete v spodnej časti okna. Zobrazí sa vám plné rozhranie Správcu úloh s podrobnými informáciami o aplikáciách a procesoch prebiehajúcich na pozadí. Ak sa chcete vrátiť späť, kliknite na „Menej podrobností.“ Pokiaľ ste rozklikli Správcu úloh, nájdete tu viacero možností. Teraz si prejdeme jednotlivé nastavenia, ktoré program manažuje.

 • „Procesy” - prvým oknom, ktoré sa vám zobrazí po rozkliknutí možnosti „Viac podrobnosti.“ Tu nájdete zoznam spustených aplikácií a procesov, ktoré prebiehajú na pozadí vášho pc. Nájdete tu tiež podrobnosti o výkone danej aplikácie, informácie spojené s procesorom, pamäťou, diskom, sieťou, GPU (informácie o graficko procesore), ale aj spotrebu energie danej aplikácie a ďalšie informácie o využitý zdrojov.
 • „Výkon” - tu nájdete grafy, ktoré v reálnom čase zobrazujú celkové využitie centrálnej procesorovej jednotky, pamäte, disku, wi-fi sieť a GPU pre váš systém. Nájdete tu aj mnoho ďalších podrobností o daných nastaveniach. Poskytuje vám prehľad o tom, ako hardvér využíva systém Windows a akýkoľvek používaný softvér.
 • „História aplikácia” - informuje vám o tom, koľko CPU a sieťových zdrojov aplikácie použili pre váš aktuálny používateľský účet, avšak netýka sa to tradičných desktopových aplikácií, ale nových aplikácii z ponuky Store.
 • „Spustenie” - tu nájdete zoznam aplikácií, ktoré systém Windows automaticky spustí, keď sa prihlásite do svojho používateľského účtu. Pri tomto kroku môžete zakázať spúšťacie programy.
 • „Používatelia” - tu sa zobrazujú účty, ktoré sú aktuálne prihlásené do vášho pc, a tiež podrobnosti o tom, koľko zdrojov využívajú
 • „Podrobnosti” - sú tu zaznamenaná podrobnejšie informácie o spustených procesoch v pc.
 • „Služby” - správa systémových služieb a ich momentálna stav.
 • Identifikácia problémov v Správcovi úloh

  Vyššie uvedené funkcie sú doplnené o ďalšie informácie, my si však bližšie popíšeme tie, ktoré priamo súvisia s odstraňovaním problémov vo vašom zariadení.

  Výkon - PROCESOR

  Na danej karte sa zobrazuje graf znázorňujúci využitie procesa v reálnom čase spolu s podrobnosťami týkajúcimi sa pamäte alebo času, kedy bol pc v prevádzke. Celkové využitie procesora môžete vidieť v spodnej časti Správcu úloh. Na základe grafov môžete zistiť či sa vyskytol problém s konkrétnymi jadrami v procesore. Zistíte to nasledovne, ak na jednom jadro procesora prebieha značná aktivita, zatiaľ čo druhé je ploché, zrejme máte chybný procesor.

  Vytváranie sietí

  Táto karta zobrazuje využitie aktívnych sieťových pripojení v reálnom čase vo vašom pc. Nájdete tu podrobné informácie ohľadom kapacity siete, maximálnej rýchlosti a aktuálneho stavu. Pomocou tejto karty môžete zistiť, či prebieha nejaká podozrivá aktivita, ako je napríklad vysoká spotreba šírky pásma siete, keď aktívne nesťahujete súbor alebo neprehrávate film, alebo sieťová aktivita na adaptéroch, ktoré aktívne nepoužívate, napríklad Bluetooth. Ktorýkoľvek z týchto príznakov môže znamenať, že máte na svojom počítači malvér, alebo že nejaký narušiteľ získal prístup. V tejto situácii je ťažké presne identifikovať, aká je príčina. Najlepšie spravíte, ak spustíte kontrolu malvéru vo vašom počítači alebo sa pokúsite zistiť, ktorý proces môže byť za to zodpovedný.

  Používatelia

  V tejto položke by sa vám mal zväčša zobraziť len skutočný vlastník alebo primárny používateľ pc/notebooku. V systémoch, ktoré umožňujú externé pripojenie alebo má zdieľané prostriedky, je možné, že karta zobrazí aj iných používateľov. Uistite sa, že týchto „nevítaných hostí” odpojíte. Zlou správou je, že týmto spôsobom môže do vášho pc vniknúť aj narušiteľ, preto je nevyhnutné tento škodlivý softvér zamedziť.

  Veríme, že sme vám priblížili Správcu úloh a obohatili vás o základné informácie, ktoré by ste mali poznať, pokiaľ chcete identifikovať a riešiť správne fungovanie vášho počítaču, prípadne sa presvedčiť, že všetko funguje správne.
  Excel Password Recovery 1.2

  Obnova zabudnutého hesla do Excel dokumentov.

  342

  Demo

  Total Commander 10.0

  Súborový manažér (správa súborov)

  180

  Shareware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulácia virtuálnych mechaník

  140

  Freeware

  CCleaner 5.72

  Vyčistiť a zrýchliť PC

  129

  Freeware

  Adobe Flash Player 32.0

  Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

  119

  Freeware

  TeamViewer 15.17.7

  Vzdialené ovládanie PC a prístup

  110

  Freeware

  SketchUp 19.3.253

  Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

  75

  Freeware

  IrfanView 4.57

  Prehliadanie a úprava mnohých grafických formátov

  71

  Freeware

  ESET NOD32 Antivirus

  Antivírusový program

  65

  Trial

  Lidl Plus 14.25.1

  Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

  64

  Freeware

  ďalšie programy »


  Nové programy

  Dopravní situace - silnice a dálnice aktuálně 1.5.8

  Doprava na českých cestách - aplikácia

  Freeware

  0 kB

  Wikipedia do mobilu

  Encyklopédia do telefónu

  Freeware

  0 kB

  Vánoční cukroví recepty 1.0

  TOP recepty na vianočné pečivo

  Freeware

  0 kB

  Můj Globus 1.9.3

  Aplikácia Môj Globus

  Freeware

  0 kB

  BeReal 0.54.1

  Zdieľanie fotografií s priateľmi (aplikácia)

  Freeware

  0 kB

  Shell ClubSmart 4.9.1

  Tankovacia karta Shell

  Freeware

  0 kB

  Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

  Aplikácia - zvuky na stiahnutie

  Freeware

  0 kB

  Pumpdroid 20220303

  Cena benzínu a nafty - aplikácia

  Freeware

  0 kB

  KB Klíč 3.2.0

  Bezpečné prihlasovanie - internetové bankovníctvo

  Freeware

  0 kB

  Spider Solitaire 6.2.1.4035

  Obľúbená kartová hra do mobilu

  Freeware

  0 kB

  ďalšie nové programy »

  Nové aktualizácie

  Norton Security 20.2.0.19

  Profesionálny antivírus - ochrana zariadenia

  Trial

  0 kB

  BitLord 2.4.6-355

  Sťahovanie a streamovanie torrentov

  Freeware

  0 kB

  Waze 4.86.0.6

  Najlepšia navigácia do mobilu

  Freeware

  0 kB

  Lidl Plus 14.25.1

  Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

  Freeware

  0 kB

  VariCAD Viewer 2022-2.0

  Prezeranie, tlač a konverzia CAD súborov

  Freeware

  0 kB

  VariCAD 2022-2.0

  CAD systém pre strojné inžinierstvo

  Trial

  0 kB

  Seznam filmů 1706080

  Tvorba databázy - zhliadnuté filmy

  Freeware

  0 kB

  NoRec Extra 4.1.0.9

  Normovanie jedál

  Shareware

  0 kB

  Adobe Photoshop CS5 12.0.4

  Editor obrázkov a fotiek

  Trial

  0 kB

  Safari 5.1.7

  Webový prehliadač od Apple

  Freeware

  0 kB

  ďalšie aktualizácie »

  logo

  11491 programov na stiahnutie zadarmo

  Posledná aktualizácia pred 1 dnom