SPRÁVCA ÚLOH na PC: Ako spustiť a pracovať s ním.

17.3.2022 6:25  | 
Dominika Ježová

Kategórie: Počítače a hardware

Na prvý pohľad Správca úloh vyzerá, akoby len spájal všetky programy na jednom mieste, ale v skutočnosti je jeho funkcia oveľa viac podstatná. Čo všetko je potrebné o danom nástroji vedieť, a kde nájdete Správcu úloh vo svojom počítači?

Správca úloh je výkonným nástrojom nabitý množstvo užitočných informácií. Umožňuje monitorovať systémy, zisťovať a riešiť problémy, a zachádza až do podrobných štatistík o každom procese odohrávajúcom sa v pc. Z uvedených dôvodov je užitočné, aby ste s nim vedeli pracovať a hlavne chápali, čo je to Správca úloh.

Ako spustiť Správcu úloh?

Najdôležitejší krok k tomu, aby ste mohli preskúmať Správcu úloh, je logicky, otvoriť príslušnú funkciu na vašom počítači. Systém Windows ponúka mnoho spôsobov, ako otvoriť Správcu úloh. Vybrali sme niekoľko najrýchlejších spôsob, ktoré vám pomôžu spustiť daný nástroj.

 • 1. Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako otvoriť Správcu úloh, je použiť klávesovú skratku Ctrl+Shift+Esc.
 • 2. Alternatívou je aj skratka Ctrl+Alt+Delete, pri ktorej vám na obrazovke vybehne niekoľko možností, z ktorých si vyberiete > Správcu úloh.
 • 3. Ďalšou možnosťou je kliknúť na Štart, buď priamo na klávesnici alebo nabehnutím myšou na ikonu na obrazovke. Následne si v lupe vyhľadáte Správcu úloh.
 • Funkcie správcu úloh

  Pokiaľ ste zvládli prvý krok, malo by sa vám zobraziť malé jednoduché okienko, ktoré vyskočí na obrazovke. Správca úloh vás bude informovať o viditeľných aplikáciách spustených na vašej pracovnej ploche, ale aj o tých, ktoré prebiehajú na pozadí. Poskytne vám zoznam aplikácií, s ktorými môžete pracovať. Kurzorom prejdite na vybranú aplikáciu a pravým tlačidlom myši rozbalte možnosti, ktoré vám dovoľujú rýchlo „Ukončiť úlohu“ a aplikáciu zavrieť.

  Pokiaľ kliknete pravým tlačidlom myši na aplikáciu, získate prehľad o ďalších možnostiach, ktoré vám systém pri práci s danou aplikáciou ponúka.


 • „Prepnúť na” - aplikácia sa presunie na prednú časť pracovnej plochy a bude stále v popredí. Tento krok je užitočná, pokiaľ máte zapnutých viacero aplikácii a nie ste si istý, ktoré okno je pridelené k aplikácii.
 • „Ukončiť úlohu” - povoľuje vám aplikáciu zavrieť. Tento postup je užitočný najmä v prípadoch, keď aplikácia neodpovedá a je nemožné zatvoriť ju obvyklým spôsobom.
 • „Spustiť novú úlohu” - pri tomto kroku vám vybehne nové okno, kde môžete priamo písať a vytvoriť novú úlohu, konkrétne tu môžete zadať názov programu, priečinka, dokumentu alebo internetového prostriedku a systém Windows ho otvorí.
 • „Vždy navrchu” - touto možnosťou povolíte, aby bol Správca úloh navrchu ostatných okien na pracovnej ploche.
 • „Otvoriť umiestnenie súboru” - otvorte okno Prieskumníka s umiestnením súboru.
 • „Vyhľadať online” - zistite prostredníctvom prehliadaču presné informácie o vašom programe, aká je jeho funkcia, zámer a zmysel.
 • „Vlastnosti” - pri danej položke môžete upravovať možnosti kompatibility a zobraziť podrobnosti o programe.

 • Ak je otvorený Správca úloh na spodnej lište počítača, dostanete sa k nemu po rozkliknutí šípky, nájdete tu ikonu Správcu úloh. Keď na ňu prejdete myšou, získate prehľadné údaje o tom, koľko prostriedkov CPU (centrálna procesorová jednotka) sa momentálne používa vo vašom systéme. Konkrétne sú tu rozpísané údaje o využití pamäte, disku a siete. Týmto získate jednoduchý prehľad o využití procesora počítača. Informácie zobrazené tu, vás okamžite informujú, či proces alebo aplikácia spotrebováva všetky prostriedky CPU alebo pamäte, čo je váš prvý kľúč na riešenie problému.

  Ak chcete zobraziť pokročilejšie nástroje Správcu úloh, kliknite na „Viac podrobnosti,“ ktoré nájdete v spodnej časti okna. Zobrazí sa vám plné rozhranie Správcu úloh s podrobnými informáciami o aplikáciách a procesoch prebiehajúcich na pozadí. Ak sa chcete vrátiť späť, kliknite na „Menej podrobností.“ Pokiaľ ste rozklikli Správcu úloh, nájdete tu viacero možností. Teraz si prejdeme jednotlivé nastavenia, ktoré program manažuje.

 • „Procesy” - prvým oknom, ktoré sa vám zobrazí po rozkliknutí možnosti „Viac podrobnosti.“ Tu nájdete zoznam spustených aplikácií a procesov, ktoré prebiehajú na pozadí vášho pc. Nájdete tu tiež podrobnosti o výkone danej aplikácie, informácie spojené s procesorom, pamäťou, diskom, sieťou, GPU (informácie o graficko procesore), ale aj spotrebu energie danej aplikácie a ďalšie informácie o využitý zdrojov.
 • „Výkon” - tu nájdete grafy, ktoré v reálnom čase zobrazujú celkové využitie centrálnej procesorovej jednotky, pamäte, disku, wi-fi sieť a GPU pre váš systém. Nájdete tu aj mnoho ďalších podrobností o daných nastaveniach. Poskytuje vám prehľad o tom, ako hardvér využíva systém Windows a akýkoľvek používaný softvér.
 • „História aplikácia” - informuje vám o tom, koľko CPU a sieťových zdrojov aplikácie použili pre váš aktuálny používateľský účet, avšak netýka sa to tradičných desktopových aplikácií, ale nových aplikácii z ponuky Store.
 • „Spustenie” - tu nájdete zoznam aplikácií, ktoré systém Windows automaticky spustí, keď sa prihlásite do svojho používateľského účtu. Pri tomto kroku môžete zakázať spúšťacie programy.
 • „Používatelia” - tu sa zobrazujú účty, ktoré sú aktuálne prihlásené do vášho pc, a tiež podrobnosti o tom, koľko zdrojov využívajú
 • „Podrobnosti” - sú tu zaznamenaná podrobnejšie informácie o spustených procesoch v pc.
 • „Služby” - správa systémových služieb a ich momentálna stav.
 • Identifikácia problémov v Správcovi úloh

  Vyššie uvedené funkcie sú doplnené o ďalšie informácie, my si však bližšie popíšeme tie, ktoré priamo súvisia s odstraňovaním problémov vo vašom zariadení.

  Výkon - PROCESOR

  Na danej karte sa zobrazuje graf znázorňujúci využitie procesa v reálnom čase spolu s podrobnosťami týkajúcimi sa pamäte alebo času, kedy bol pc v prevádzke. Celkové využitie procesora môžete vidieť v spodnej časti Správcu úloh. Na základe grafov môžete zistiť či sa vyskytol problém s konkrétnymi jadrami v procesore. Zistíte to nasledovne, ak na jednom jadro procesora prebieha značná aktivita, zatiaľ čo druhé je ploché, zrejme máte chybný procesor.

  Vytváranie sietí

  Táto karta zobrazuje využitie aktívnych sieťových pripojení v reálnom čase vo vašom pc. Nájdete tu podrobné informácie ohľadom kapacity siete, maximálnej rýchlosti a aktuálneho stavu. Pomocou tejto karty môžete zistiť, či prebieha nejaká podozrivá aktivita, ako je napríklad vysoká spotreba šírky pásma siete, keď aktívne nesťahujete súbor alebo neprehrávate film, alebo sieťová aktivita na adaptéroch, ktoré aktívne nepoužívate, napríklad Bluetooth. Ktorýkoľvek z týchto príznakov môže znamenať, že máte na svojom počítači malvér, alebo že nejaký narušiteľ získal prístup. V tejto situácii je ťažké presne identifikovať, aká je príčina. Najlepšie spravíte, ak spustíte kontrolu malvéru vo vašom počítači alebo sa pokúsite zistiť, ktorý proces môže byť za to zodpovedný.

  Používatelia

  V tejto položke by sa vám mal zväčša zobraziť len skutočný vlastník alebo primárny používateľ pc/notebooku. V systémoch, ktoré umožňujú externé pripojenie alebo má zdieľané prostriedky, je možné, že karta zobrazí aj iných používateľov. Uistite sa, že týchto „nevítaných hostí” odpojíte. Zlou správou je, že týmto spôsobom môže do vášho pc vniknúť aj narušiteľ, preto je nevyhnutné tento škodlivý softvér zamedziť.

  Veríme, že sme vám priblížili Správcu úloh a obohatili vás o základné informácie, ktoré by ste mali poznať, pokiaľ chcete identifikovať a riešiť správne fungovanie vášho počítaču, prípadne sa presvedčiť, že všetko funguje správne.

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
  Dominika Ježová

  Dominika je kreatívna copywriterka a začínajúca blogerka, ktorú inšpirujú témy technológií a svet internetu. Zo všetkých programov jej je najbližší WordPress, pretože s tým si ako online pisateľka priam tyká. Miluje prírodu, kávu, knihy a čas, ktorý môže tráviť písaním textov, ktoré ľuďom uľahčujú život a rozširujú obzory. Na jej práci najviac zbožňuje práve možnosť neustále sa vzdelávať v rôznych témach. Jej zámerom je zjednodušiť text aj pri zložitejších témach a vystihnúť pointu tak, aby čitateľ našiel potrebnú informáciu a využil ju v praxi. V jej článkoch môžete nájsť rôzne témy, ktoré popisujú mobilné aplikácie, počítačové programy a rady, ktoré sa týkajú práce s počítačom.
  Ak by ste sa o nej chceli dozvedieť viac, môžete si pozrieť jej blog.

  Recuva 1.53.1087

  Obnova zmazaných súborov

  75

  Freeware

  Chatovacie aplikácie do mobilu

  59

  Freeware

  Adobe Flash Player 32.0

  Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

  57

  Freeware

  Audacity 3.0

  Úprava a nahrávanie audio súborov

  57

  Freeware

  51

  Freeware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulácia virtuálnych mechaník

  50

  Freeware

  19.3.253

  Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

  50

  Freeware

  107.0.5304.63

  Internetový prehliadač od spoločnosti Google

  50

  Freeware

  Kaspersky Anti-Virus Free 20.0.14.1085

  Antivírus zadarmo na stiahnutie

  50

  Freeware

  CCleaner 5.72

  Vyčistiť a zrýchliť PC

  49

  Freeware

  ďalšie programy »


  Nové programy

  Freeware

  0 kB

  Brain Trainer: Hlavolamy 1.80.1

  Logická mobilná hra

  Freeware

  0 kB

  Sonic Riders 1.0

  Závodná PC hra

  Demo

  0 kB

  ACTIVITY Original 2.0.1

  Obľúbená dosková hra na mobil

  Ad-supported

  0 kB

  iROZHLAS

  Spravodajstvo, mobilná aplikácia

  Freeware

  0 kB

  Freeware

  0 kB

  FileViewPro 2013

  Otváranie rôznych súborov

  Demo

  0 kB

  Color by Number 3.0.2

  Maľovanie podľa čísel (aplikácia)

  Freeware

  0 kB

  Money Well 5.0.5-MoneyWell

  Zarábanie hraním hier

  Freeware

  0 kB

  Free Studio 6.6.41.620

  Úprava videa, obrázkov, dokumentov

  Freeware

  0 kB

  FotoSketcher 3.90 64-bit

  Program na tvorbu skíc

  Freeware

  0 kB

  Freeware

  0 kB

  Profi Word 1.1

  Šablóna pre Word

  Freeware

  0 kB

  IObit Screen Recorder 1.3.0.331

  Záznam obrazovky PC

  Freeware

  0 kB

  HomeGuard Pro 8.9.3. 64 - bit

  Vzdialená správa PC a sledovanie aktivít na PC

  Demo

  0 kB

  MPEG Player 3.36

  Prehrávanie videí

  Shareware

  0 kB

  USB Dumper 1.0

  Automatické kopírovanie USB

  Freeware

  0 kB

  Cakewalk 2022.11 Uptade 1

  Hudobná produkcia

  Freeware

  0 kB

  3GP Player 1.1.7

  Program na prehrávanie .3gp a .3g2 súborov

  Shareware

  0 kB

  iMazing HEIC Converter 1.0.5

  Prevod súborov HEIC do JPG / PNG

  Freeware

  0 kB

  ďalšie nové programy »

  Nové aktualizácie

  Yawcam 0.8.0

  Práca a obsluha webkamery

  Freeware

  0 kB

  Notepad++ 8.4.6

  Poznámkový blok

  Freeware

  0 kB

  Subtitle Edit 4.0.3

  Editácia, prevod titulkov k filmom

  Freeware

  0 kB

  SeaMonkey 2.53.18

  Webový prohlížeč

  Freeware

  0 kB

  TESCO Clubcard - Aplikace 3.4.1

  Moja Clubcard TESCO do mobilu

  Freeware

  0 kB

  Lidl Plus 14.25.1

  Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

  Freeware

  0 kB

  COOP Jednota (aplikácie) 3.8.3

  Zľavy, akcie a letáky do mobilu

  Freeware

  0 kB

  Spotify

  Poslouchat hudbu online

  Ad-supported

  0 kB

  ZwCAD Professional 2008i

  CAD program kompatibilný so súbormi s AutoCAD

  Trial

  60 MB

  GeoGebra 6.0.560.0

  Výučbový program na matematiku a geometriu

  Freeware

  48,6 MB

  Krokomer (pedometer) do mobilu 1.1.2

  Aplikácia na počítanie krokov a monitorovanie kalórií

  Freeware

  0 kB

  Wattpad

  Sociálna sieť pre čitateľov a aj spisovateľov príbehov

  Freeware

  0 kB

  foodora SK 23.11.0

  Objednanie a donáška jedla (aplikácia)

  Freeware

  0 kB

  Zloženky 2.0

  Elektronické vypĺňanie poštových poukážok

  Freeware

  0 kB

  Nokia Suite 3.8

  Synchronizácia PC a mobilného telefónu

  Freeware

  0 kB

  Google mapy

  Aplikácia Google mapy pre Android

  Ad-supported

  0 kB

  3DMark 6

  Test výkonu PC - graficky náročné hry

  Freeware

  584,8 MB

  Detwinner 2.03.001

  Hľadanie duplicitných či podobných súborov

  Freeware

  0 kB

  4.5.0.9

  Úprava / Vylepšenia selfie fotky

  Ad-supported

  0 kB

  107.0.5304.63

  Internetový prehliadač od spoločnosti Google

  Freeware

  84,6 MB

  ďalšie aktualizácie »

  logo

  11840 programov na stiahnutie zadarmo

  Posledná aktualizácia pred 4 dni

  Košík

  Reklama | Kontakty |