Ako jednoducho otestovať disk (HDD/SSD) a ako obnoviť dáta z poškodeného disku?

25.11.2021 15:38  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Ak si ukladáte dôležité dáta na pevný disk, tak je určite dobré vedieť, ako spoznať chybný disk a prípadne ako opraviť poškodený HDD, aby ste predišli strate týchto dát. V praxi totiž stačí aby ste párkrát vynechali pravidelný test životnosti SSD alebo test HDD a môže vám ľahko uniknúť problém s poškodeným diskom.

Ako otestovať SSD disk, alebo HDD disk? Kontrola stavu HDD sa najľahšie vykoná pomocou kontrola HDD aplikácie - dvojicu tých najlepších aplikácií na otestovanie disku sme si pre vás potom pripravili nižšie.

Takýto softvér na kontrolu sektorov HDD predstavuje navyše nielen spôsob, ako otestovať HDD, prípadne ako otestovať SSD disk, ale zároveň vám ponúka rôzne vychytávky - napríklad sa jedná o spôsob, ako otestovať rýchlosť disku, či sa príliš nelíši od výrobcom udávanej hodnoty .

Program na kontrolu HDD - Aký by sme vám odporučili?

Chybné sektory na disku či iné poškodenie disku najrýchlejšie objavíte sami pomocou týchto praktických programov:

HDDScan

Pokľaže hľadáte na použitie jednoduchý nástroj, ktorý vám rýchlo umožní nájsť skryté vady na disku, tak HDDScan je určite voľbou číslo jedna. Tento bezplatný softvérový program totiž dokáže vykonať diagnostiku vášho HDD/SSD a zároveň vás okamžite informovať o všetkom neštandardnom, čo sa s diskom deje – kontrola HDD vadné sektory, prípadne kontrola disku vadné sektory totiž môže opakovane prebiehať v pozadí. Dobrou správou je tiež, že tento program nie je náročný na výkon počítača a je na stiahnutie úplne zadarmo.


HD Tune

Ďalším zo skvelých spôsobov, ako spoznať chybný SSD disk alebo ako otestovať externý HDD, je využitie aplikácie HD Tune. Tá je na rozdiel od HDDScanu určená pre skutočne hĺbkový test vášho disku. Počítať teda musíte s vyššou časovou náročnosťou, avšak odmenou za trpezlivosť pri použití tohto programu vám bude skontrolovaný disk do skutočne posledného detailu. Na hĺbkovú kontrolu disku použite Error scan , pre otestovanie rýchlosti disku zas využite Benchmark.

Ako opraviť poškodený HDD / SSD?

Oprava poškodeného disku sa líši podľa rozsahu jeho poškodenia - zatiaľ čo drobné chyby je možné opraviť svojpomocne prostredníctvom na to určeného softvéru či priamo s dopomocou nástrojov vo Windows, tak oprava HDD s rozsiahlejším poškodením bude nutná zveriť odborníkom, a ani tí vždy neuspejú. Môže sa tak pokojne stať, že vám nakoniec nezostane nič iné ako poškodený HDD vymeniť za nový.

Avšak ešte pred tým, než sa so svojim starým diskom nadobro rozlúčite, rozhodne vyskúšajte niektorý z programov, ktorého doménou je oprava chybných sektorov HDD - napríklad aplikáciu CheckDrive, ktorá zvláda vyhľadávanie a opravu chybných sektorov na pevných diskoch, oprava externého disku s ňou však nie je uskutočniteľná.

Spomínaným nástrojom Windows pre opravu disku je terminálová aplikácia CHKDSK. Oprava chýb na disku Windows 10 je vďaka nej uskutočniteľná prakticky bez námahy. Stačí vám iba spustiť príkazový riadok a do neho vpísať príkaz chkdsk volume: /f, prípadne chkdsk volume: /r, ak chcete vykonať hĺbkovejšiu opravu, a na záver stlačiť kláves enter.

Ako zachrániť dáta z poškodeného disku?

Ak zlyhá kontrola a oprava disku HDD, potom prichádza na rad posledný spôsob, ako neprísť o všetko z disku – záchrana dát z poškodeného HDD. Ako dostať dáta z poškodeného disku? K tomu vám pomôže obnova dát z poškodeného disku softvéru. Medzi najlepšie softvérové nástroje pre obnovu zmazaných dát alebo dát z poničených diskov sa radí Recuva.

Opäť tu ale platí, že nie vždy je záchrana dát možná, preto sa strate dát snažte vždy predchádzať pravidelným zálohovaním vášho HDD/SSD.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378955

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254341

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220071

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147399

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144551

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140253

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130546

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122690

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98777

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

Editácia MPEG a authoringu DVD.

31

Trial

Reaper 5.12

Editácia audio súborov.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11412 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni