Ako napísať pevnú medzeru? Jednoduchá skratka Word!

4.1.2022 15:19  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Pevná medzera, niekedy tiež nazývaná ako tvrdá medzera, sa používa vo všetkých prípadoch, keď nechcete, aby napísané slovo bolo rozdelené medzi dva riadky. Odtiaľ plynie aj jej ďalšie pomenovanie – nedeliteľná medzera.

Pevná medzera má využitie v desiatkach rôznych prípadov – od toho, kedy chcete neoddeliteľne na PC napísať predložky či spojky až po neoddeliteľné vpísanie rôznych titulov a telefónnych čísel. Zaujíma vás, ako môžete v textovom editore urobiť pevnú medzeru? Tak čítajte ďalej, presne túto informáciu totiž pre vás máme pripravenú v tomto článku.

Pevná medzera, ako napísať vo Worde a ďalších často používaných programoch?

Najčastejšie sa samozrejme stretnete s potrebou napísať pevnú medzeru vo Worde. V takom prípade existuje niekoľko spôsobov, ako pevnú medzeru vytvoriť. Vôbec najjednoduchším spôsobom je potom využitie ASCII kódu. Konkrétne takáto pevná medzera skratka Word je možné aplikovať, keď podržíte ľavý ALT a na numerickej klávesnici vyťukáte číslo 255, následne môžete ľavý ALT uvoľniť. Označené slovo potom nebude oddelené, tj celé sa presunie na nový riadok.

V Microsoft Office Word ďalej funguje aj pevná medzera klávesová skratka Ctrl + Shift + medzerník. Ostatné užitočné klávesové skratky potom nájdete tu. Rovnakým spôsobom ako tvrdá medzera vo Worde sa potom dá vytvoriť nezlomiteľná medzera aj vo všetkých ďalších softvérových súčastiach kancelárskeho balíčka Microsoft Office – to znamená, že úplne totožným spôsobom je možné vytvoriť pevnú medzeru PowerPoint alebo pevnú medzeru v Exceli.

Čo sa týka ďalších softvérových programov, tak napríklad pevná medzera Indesign skratka je realizovateľná pomocou klávesovej skratky CTRL + ALT + X. V súčasnosti rastie popularita online editora Google Docs, takže je určite dobré vedieť, ako sa urobí pevná medzera Google Docs - k tomu môžete využiť spomínaný ASCII kód, teda ĽAVÝ ALT + 255.


Písanie pevných medzier automaticky

Bohužiaľ neexistuje, žiadna ľahká možnosť, ktorá by bola implementovaná priamo vo Worde, ktorá by umožňovala, Pevná medzera Word automaticky. Avšak automatickú tvorbu pevných medzier je možné vykonať cez makrá vo Worde. Tu sa dozviete, ako také makro vytvoriť a spustiť. A na tomto odkaze si zas môžete stiahnuť makro, ktorá zabráni automatickému rozdeľovanie predložiek vo Worde.

Ako na pevnú medzeru v HTML?

Obzvlášť ak vytvárate web, tak sa vám bude hodiť to, ako sa vytvorí pevná medzera HTML. Tá vám totiž umožní oveľa estetickejšie formátovať text na stránkach a pomôže teda s oveľa lepším vizuálnym spracovaním textu. Konkrétne nedeliteľná medzera HTML sa vykonáva vložením “ ” namiesto klasickej medzery, teda výsledok potom vyzerá nasledovne:

  • Toto je klasická medzera.
  • Toto je pevná medzera.

Pevná medzera Macbook

Zatiaľ čo všetky vyššie vymenované skratky fungujú vo Windowsoch, tak táto sekcia je špeciálne venovaná tomu, ako sa vytvorí pevná medzera Mac, teda ako na tvorbu neoddeliteľnej medzery v počítačoch od Applu. Pevná medzera Word Mac sa štandardne tvorí pomocou klávesovej skratky Command + medzerník. Ak chcete aby pevná medzera Macbook bola širšia, než je jej štandardná dĺžka, tak na tento účel stlačte klávesovú skratku Command + Shift + medzerník.

Pevná medzera bez numerickej klávesnice

Ako sa môže napísať pevná medzera na konci riadka, keď nemáte k dispozícii numerickú klávesnicu, prípadne, keď vám vaša klávesnica nefunguje vôbec. Zatiaľ čo pevná medzera bez numerickej klávesnice sa dá napísať aj alternatívnymi spôsobmi (pozri Ctrl + Shift + medzerník), tak v prípade rozbitej klávesnice sa nezaobídete bez užitočného pomocníka Free Virtual Keyboard, ktorý vám umožní dostať virtuálnu klávesnicu (aj s numerickými číslami) na obrazovku a pomocou nej teda pevnú medzeru vytvoriť.
Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

232

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediálny prehrávač

169

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdialené ovládanie PC a prístup

145

Freeware

Total Commander 10.0

Súborový manažér (správa súborov)

125

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Aktualizácia Service Pack 3 pro Microsoft Office 2003.

113

Trial

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

113

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Prevod multimediálnych súborov

110

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

110

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prehliadač od spoločnosti Google

72

Freeware

Opera 76.0 / 4017.123

Rýchly a nezávislý internetový prehliadač

72

Freeware

ďalšie programy »


logo

11453 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 14 dni