Ako naklonovať disk (HDD)? Je to ľahké!

2.11.2021 11:14  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Znalosť toho, ako naklonovať disk sa vám bude hodiť v prípade, keď chcete preniesť všetky dáta z jedného disku na druhý, bez ich straty na pôvodnom disku. Výsledkom klonovania tak budú dva úplne totožné disky.

Avšak obyčajné kopírovanie súborov po zložkách by vám zabralo veľa času a nikdy by ste nemali garanciu toho, že ste prekopírovali skutočne všetky súbory. Je teda potrebné poznať spôsob, ako naklonovať systémový disk, poťažmo ako naklonovať HDD na SSD.

Preto vám nižšie prinášame jednoduchý návod, ako klonovať pevný disk, ktorý je univerzálnym pre všetky bežne predávané HDD. Pomôže vám teda v klonovaní disku Kingston, či sa jedná aj o spôsob, ako klonovať disk Acronis.

Ako klonovať disk vo Windows?

Ako klonovať disk návod začnime tým, čo k nemu budete potrebovať. Základom je program na klonovanie disku, ktorý je podporovaný vašou verziou operačného systému - zoznam tých najlepších programov na klonovanie disku nájdete nižšie.

Keď budete mať úspešne nainštalovaný softvér umožňujúci klonovanie disku Windows 10, prípadne staršie verzie tohto OS, tak prvým, čo je potrebné urobiť, je vytvorenie imidžu disku Windows 10, čiže slovensky obrazu disku. Čo je obraz disku?


Ide o súbor (prípadne súbory), v ktorom sú uložené všetky dáta z diskovej oblasti. Akonáhle máte vytvorený obraz disku, stačí vám ho uložiť (na externé médium) a nabootovať ho na zariadenie s novým diskom. Týmto spôsobom teda môžete naklonovať disk v prípade, keď druhý disk nemáte fyzicky pri sebe, alebo keď nie je kompatibilný s vaším zariadením.

Oveľa jednoduchšie je, keď máte druhý disk pri sebe a pripojíte ho rovno k vášmu počítaču. V takom prípade väčšinou stačí v programe stlačiť dve tlačidlá "Clone disk" a "Select the disk to clone to" - teda vybrať odkiaľ a kam chcete naklonovanie disku vykonať.

Program na klonovanie disku - Aký si vybrať?

Dobrou správou je, že v snahe, ako vytvoriť klon disku, nemusíte investovať do drahého softvéru, bohato vám totiž poslúži program na klonovanie disku zadarmo. Ktoré nástroje na klonovanie disku free sa osvedčili nám?

HDClone Free Edition

Tento program zvláda klonovať ako celé disky, tak aj ich jednotlivé oddiely. Zároveň dokáže zachrániť aj dáta z poškodených harddiskov. Je ľahko ovládateľný a užívateľsky prívetivý.

XXCLONE

Ideálne pre záchranu dát z počítačov so starými 32-bitovými Windows (od Windows 95 až po XP). Umožní vám totiž behom chvíľky vytvoriť samostatne-bootovací klon ich systémového disku.

Reflect 7

Bezplatné riešenie, ktoré je okrem iného aj spôsobom, ako klonovať SD kartu a ako klonovať flash disk - dokáže klonovať všetky tieto médiá. Skvelá je najmä rýchlosť, s ktorou je možné pomocou tohto programu docieliť priameho naklonovania disku.

Ako naklonovať HDD na SSD?

Klonovanie HDD na SSD je najčastejším dôvodom, prečo sa ľudia k naklonovaniu disku uchyľujú, pretože trendom poslednej doby je prechod na oveľa rýchlejšie SSD disky, a je teda potrebné na ne preniesť všetky dáta zo starého disku. Pokiaľ vás zaujímajú všetky rozdiely medzi HDD a SSD, tak tie sa dočítate tu.

Samotný proces, ako klonovať disk na SSD sa potom nijako nelíši od spôsobu, ako klonovať väčší disk na menšie - skrátka stačí sa riadiť postupom uvedeným vyššie. Jediný problém môže nastať vo chvíli klonovania menšieho disku na väčší, čo je práve pri klonovaní HDD na SSD častý prípad, pretože SSD disky majú globálne vzaté nižšiu kapacitu úložiska. V takom prípade sa nevyhnete komprimácii súborov disku obrazu.

Dôležité: Pokiaľ vykonávate klonovanie disku vrátane OS, tak si nechajte na disku dostatok voľného miesta pre jeho inštaláciu a inštaláciu dôležitých komponentov.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378897

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254265

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219994

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163474

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147376

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144503

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140097

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130502

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122626

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98711

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

Editácia MPEG a authoringu DVD.

31

Trial

Reaper 5.12

Editácia audio súborov.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11408 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 17 hodinami