Ako správne aktualizovať ovládače v PC?

14.1.2022 10:29  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Počítače a hardware

Či už sa jedná o grafickú alebo zvukovú kartu, prípadne tlačiareň, tak jedno majú spoločné – potrebujú čas od času zaktualizovať ovládače, aby boli stále kompatibilné so súčasnými systémami, a mohli tak bez problémov naďalej fungovať.

Aktualizáciou ovládačov môže dôjsť k odstráneniu závažných bezpečnostných či iných chýb. Tým je teda zároveň aj odpovedané na otázku, prečo aktualizovať ovládače. Ako aktualizovať ovládače? K odpovedi na túto otázku vám poslúži nasledujúci článok, v ktorom sa dozviete všetko o tom, ako na aktualizácie ovládačov zadarmo, vrátane podrobného vysvetlenia postupu inštalácie ovládačov. Doberiete sa teda k tomu, ako aktualizovať grafické ovládače a ako aktualizovať ovládače zvuku.

Ako aktualizovať ovládače grafickej karty?

V snahe, ako aktualizovať grafickú kartu máte na výber z dvoch možností - buď stavíte na systémovú cestu, alebo si aktuálnejšie ovládače grafickej karty nainštalujete pomocou špecializovaných programov pre aktualizáciu ovládačov od konkrétneho výrobcov grafickej karty vo vašom PC, alebo notebooku.

p>

Ako aktualizovať ovládače AMD? Program, ktorý vám pomôže s aktualizáciou grafických ovládačov AMD nájdete tu.

Ako aktualizovať ovládače NVIDIA? Program, ktorý vám pomôže s aktualizáciou grafických ovládačov NVIDIA nájdete tu.


Čo sa týka aktualizácie ovládača grafickej karty, tak tento postup si nemusíme deliť na to, ako aktualizovať ovládače grafickej karty Windows 10 a ako aktualizovať ovládače grafickej karty Windows 7, pretože v oboch týchto systémoch je postup prakticky totožný. Stačí vám spustiť Správca zariadení, kde nájdete sekciu pomenovanú Grafické adaptéry - v nej sa vám zobrazia všetky grafické karty, ktoré máte aktuálne pripojené. Následne už stačí iba kliknúť pravým tlačidlom myši na konkrétnu grafickú kartu a zvoliť Aktualizovať ovládač automaticky, sám systém potom vyhľadá potrebné aktualizácie a prevedie vás ich inštaláciou.

Ako aktualizovať ovládače zvukovej karty?

Inštalácia ovládačov Windows 10 pre zvuk prebieha úplne totožne ako v prípade aktualizácie ovládačov grafickej karty. Opäť si teda môžete stiahnuť aktualizačný program daného výrobcu zvukovej karty vo vašom zariadení, či staviť na aktualizáciu pomocou Windows.

Ako aktualizovať ovládače v PC, aby vám bez problémov fungoval zvuk? Opäť tak môžete urobiť cez Správcu zariadení, kde je tentokrát akurát potrebné zvoliť Radiče zvuku, videa a hier, a opäť kliknúť pravým tlačidlom a vybrať možnosť Aktualizovať ovládač automaticky. Rovnako tak sa jedná aj o spôsob, ako zadarmo aktualizovať ovládače v notebooku pre akékoľvek iné zariadenie s ovládačom.

Ako aktualizovať ovládače tlačiarní?

Postup, ako aktualizovať ovládače v PC, ktoré v ňom sú integrované, a teda ako aktualizovať drivery čiže systémové ovládače už poznáte, ale ako na aktualizáciu ovládačov zariadení, ktoré sú k počítaču iba pripojené pomocou USB kábla či bezdrôtovo, teda najmä ako na aktualizáciu ovládačov tlačiarne? Na tento účel postupujte nasledovne:

  • Štart >Nastavenia > Zariadenia > Tlačiarne a skenery > Súvisiace nastavenia > Vlastnosti.
  • Vo vlastnostiach vyberte Ovládače a presvedčte sa, že je vaša tlačiareň pripojená, prípadne ju pridajte pomocou tlačidla Pridať. Potom kliknite na Ďalej.
  • Vyberte požadovaný ovládač, kliknite na Ďalej a potom na Potvrdiť, čím dôjde k inštalácii najnovšieho ovládača pre vašu tlačiareň.

Najlepší program na aktualizáciu ovládačov

Ak sa vám nechce obstarávať softvér pre každý ovládač zvlášť, či nechcete riešiť drobné nuansy v spôsobe, ako aktualizovať ovládače Windows 10 a ako aktualizovať ovládače Windows 7, tak si môžete do svojho PC stiahnuť program pre aktualizácie ovládačov.

Takýto univerzálny program je zároveň program na aktualizáciu ovládačov grafickej karty, program na aktualizáciu ovládačov zvukovej karty a program na aktualizáciu ovládačov tlačiarne. Najlepšie aktualizácie ovládačov dosiahnete napríklad pomocou softvérových programov SlimDrivers alebo DriverMagic.
Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

232

Freeware

VLC Media Player 3.0.11

Multimediálny prehrávač

169

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdialené ovládanie PC a prístup

145

Freeware

Total Commander 10.0

Súborový manažér (správa súborov)

125

Shareware

Microsoft Office 2016 CZ

Aktualizácia Service Pack 3 pro Microsoft Office 2003.

113

Trial

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

113

Freeware

Format Factory 5.6.5.0

Prevod multimediálnych súborov

110

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

110

Freeware

Google Chrome 84.0.4147.125

Internetový prehliadač od spoločnosti Google

72

Freeware

Opera 76.0 / 4017.123

Rýchly a nezávislý internetový prehliadač

72

Freeware

ďalšie programy »


logo

11453 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 14 dni