Ako na vytvorenie obsahu vo Worde(Microsoft Office)?

3.11.2020 10:52  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Ostatné

Vytvorenie automatického obsahu vo Worde je zručnosť, ktorú by mal ovládať naozaj každý. Uľahčí život nielen študentom, ale aj všetkým pracujúcim, ktorí majú z času na čas s Wordom niečo do činenia. V tomto článku nájdete postup, ako automatický obsah vo Worde vygenerovať a zopár ďalších užitočných informácií.

Ako vytvoriť obsah vo Worde?

Ak chceme, aby náš dokument vo Worde zahŕňal aj obsah, musíme si v prvom rade očíslovať strany a nastaviť štýly nadpisov. Vďaka tomu bude Word vedieť, z ktorých nadpisov má obsah vygenerovať, akú hierarchiu dané nadpisy majú a na ktorej strane sa budú nachádzať. Ak neviete, ako sa vo Worde číslujú strany, prehľadný návod nájdete tu.

Vytvoríme si teda Word dokument a upravíme ho takzvaným logickým formátovaním - formátovaním pomocou štýlov. Do dokumentu najprv napíšeme názov prvej kapitoly a kurzorom si ho označíme. Na karte „Domov“ nájdeme v rámčeku „Štýly“ a klikneme na „Nadpis 1“. Takto pokračujeme aj pri ostatných kapitolách – všetky označíme ako „Nadpis 1“.

Pri podkapitolách postupujeme rovnako, označíme ich však už ako „Nadpis 2“. Teraz máme vytvorené úrovne nadpisov, vďaka ktorým bude Word schopný vytvoriť obsah.

Môžeme teda prejsť k vysvetleniu, ako sa vo Worde robí samotný obsah - štýly máme naformátované. Kurzor nastavíme na stranu, kde chceme obsah mať a na karte „Referencie“ v rámčeku „Obsah“ označíme možnosť „Vlastný obsah“. V okne, ktoré sa nám objaví, môžeme ešte formátovanie upraviť a po potvrdení už generovanie obsahu vykoná MS Word.


Automatický obsah v MS Word

Ako do Wordu vložiť automatický obsah? V predchádzajúcej časti článku sme si vysvetľovali, ako urobiť vo Worde vlastný obsah. Od automatického sa líši tým, že si ho môžeme sami podľa potreby upraviť. Ak však na karte „Obsah“ kliknete na „Automatický obsah“, MS Word vám vloží do dokumentu rovno kompletný obsah, ktorý bude upravený podľa základných štandardov Wordu.

Ak vo Word dokumente, ktorý vytvárame, po vložení obsahu ešte robíme nejaké zmeny, názvy kapitol sa môžu popresúvať na iné strany a obsah bude tým pádom neaktuálny. Ďalšou vecou, ktorú teda potrebujeme vedieť je to, ako upraviť obsah vo Worde.

Spravíme to nasledovne: kurzor si nastavíme tak, aby bol na ľubovoľnom mieste v obsahu. Na karte „Referencie“ klikneme na „Aktualizovať obsah“ a už si len v dialógovom okne vyberieme, či chceme aktualizovať celý obsah, alebo len čísla strán.

Ako vytvoriť obsah vo Worde 2007, 2010, 2013, 2016

Niektoré funkcie vo Worde sa môžu líšiť v závislosti od toho, akú verziu Wordu máme. Tvorba obsahu však ku nim nepatrí, táto funkcia sa pri vytváraní nových verzií nemenila. Či už teda ideme vytvárať automatický obsah vo Worde 2007 alebo 2016, tento návod by mal byť rovnako užitočný. Ak by však niekomu viac vyhovoval videonávod, tu je štvorminútové video, ktoré vám určite pomôže. Je síce určené pre Word 2007, 2010 a 2013, ale ako sme už spomínali, návody by sa líšiť nemali. Ak teda chcete vedieť, ako vytvoriť obsah hoci aj vo Worde 2016, určite môžete postupovať aj podľa tohto videa. V prípade, že máte staršiu verziu Wordu, s ktorou nie ste spokojní, na tejto stránke nájdete balíky MS Office 2010, 2013 a 2016, ktoré si môžete nainštalovať do svojho počítača.

Správne vytvorenie obsahu v bakalárskej/diplomovej práci

Správny a prehľadný obsah je dôležitou súčasťou záverečnej práce už len preto, lebo školitelia alebo oponenti si často prelistujú obsah ako prvý. To, ako obsah vyzerá a aké sú názvy kapitol vytvára prvý dojem. Treba preto dbať nielen na to, aby boli názvy kapitol a podkapitol výstižné a zrozumiteľné, ale aj dobre usporiadané. Pri vložení obsahu do záverečnej práce určite treba myslieť na to, že kapitoly by mali byť očíslované. Spravíme to tak, že po vytvorení štýlov si označíte názov kapitoly a v skupinovom rámčeku „Odseky“ klikneme na ikonku v strede (Viacúrovňový zoznam). Tam v „Knižnici zoznamov“ vyberieme možnosť, ktorá nám k nadpisom jednotlivých úrovní priradí čísla (šiesta karta v poradí). Táto funkcia kapitoly a podkapitoly označí číslami a práca bude hneď pôsobiť prehľadnejšie.

V prípade, že by ste potrebovali viac informácií o formátovaní záverečnej práce, na tejto stránke sa dozviete dôležité fakty, ktoré pri písaní určite oceníte.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378923

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254288

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220025

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163484

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147387

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144521

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140132

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130516

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122655

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98736

Freeware

ďalšie programy »

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

Posel smrti 1.0

Skvelá česká hororová adventúra

31

Demo

Reaper 5.12

Editácia audio súborov.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11410 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni