Ako na vytvorenie obsahu vo Worde(Microsoft Office)?

3.11.2020 10:52  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Ostatné

Vytvorenie automatického obsahu vo Worde je zručnosť, ktorú by mal ovládať naozaj každý. Uľahčí život nielen študentom, ale aj všetkým pracujúcim, ktorí majú z času na čas s Wordom niečo do činenia. V tomto článku nájdete postup, ako automatický obsah vo Worde vygenerovať a zopár ďalších užitočných informácií.

Ako vytvoriť obsah vo Worde?

Ak chceme, aby náš dokument vo Worde zahŕňal aj obsah, musíme si v prvom rade očíslovať strany a nastaviť štýly nadpisov. Vďaka tomu bude Word vedieť, z ktorých nadpisov má obsah vygenerovať, akú hierarchiu dané nadpisy majú a na ktorej strane sa budú nachádzať. Ak neviete, ako sa vo Worde číslujú strany, prehľadný návod nájdete tu.

Vytvoríme si teda Word dokument a upravíme ho takzvaným logickým formátovaním - formátovaním pomocou štýlov. Do dokumentu najprv napíšeme názov prvej kapitoly a kurzorom si ho označíme. Na karte „Domov“ nájdeme v rámčeku „Štýly“ a klikneme na „Nadpis 1“. Takto pokračujeme aj pri ostatných kapitolách – všetky označíme ako „Nadpis 1“.

Pri podkapitolách postupujeme rovnako, označíme ich však už ako „Nadpis 2“. Teraz máme vytvorené úrovne nadpisov, vďaka ktorým bude Word schopný vytvoriť obsah.

Môžeme teda prejsť k vysvetleniu, ako sa vo Worde robí samotný obsah - štýly máme naformátované. Kurzor nastavíme na stranu, kde chceme obsah mať a na karte „Referencie“ v rámčeku „Obsah“ označíme možnosť „Vlastný obsah“. V okne, ktoré sa nám objaví, môžeme ešte formátovanie upraviť a po potvrdení už generovanie obsahu vykoná MS Word.


Automatický obsah v MS Word

Ako do Wordu vložiť automatický obsah? V predchádzajúcej časti článku sme si vysvetľovali, ako urobiť vo Worde vlastný obsah. Od automatického sa líši tým, že si ho môžeme sami podľa potreby upraviť. Ak však na karte „Obsah“ kliknete na „Automatický obsah“, MS Word vám vloží do dokumentu rovno kompletný obsah, ktorý bude upravený podľa základných štandardov Wordu.

Ak vo Word dokumente, ktorý vytvárame, po vložení obsahu ešte robíme nejaké zmeny, názvy kapitol sa môžu popresúvať na iné strany a obsah bude tým pádom neaktuálny. Ďalšou vecou, ktorú teda potrebujeme vedieť je to, ako upraviť obsah vo Worde.

Spravíme to nasledovne: kurzor si nastavíme tak, aby bol na ľubovoľnom mieste v obsahu. Na karte „Referencie“ klikneme na „Aktualizovať obsah“ a už si len v dialógovom okne vyberieme, či chceme aktualizovať celý obsah, alebo len čísla strán.

Ako vytvoriť obsah vo Worde 2007, 2010, 2013, 2016

Niektoré funkcie vo Worde sa môžu líšiť v závislosti od toho, akú verziu Wordu máme. Tvorba obsahu však ku nim nepatrí, táto funkcia sa pri vytváraní nových verzií nemenila. Či už teda ideme vytvárať automatický obsah vo Worde 2007 alebo 2016, tento návod by mal byť rovnako užitočný. Ak by však niekomu viac vyhovoval videonávod, tu je štvorminútové video, ktoré vám určite pomôže. Je síce určené pre Word 2007, 2010 a 2013, ale ako sme už spomínali, návody by sa líšiť nemali. Ak teda chcete vedieť, ako vytvoriť obsah hoci aj vo Worde 2016, určite môžete postupovať aj podľa tohto videa. V prípade, že máte staršiu verziu Wordu, s ktorou nie ste spokojní, na tejto stránke nájdete balíky MS Office 2010, 2013 a 2016, ktoré si môžete nainštalovať do svojho počítača.

Správne vytvorenie obsahu v bakalárskej/diplomovej práci

Správny a prehľadný obsah je dôležitou súčasťou záverečnej práce už len preto, lebo školitelia alebo oponenti si často prelistujú obsah ako prvý. To, ako obsah vyzerá a aké sú názvy kapitol vytvára prvý dojem. Treba preto dbať nielen na to, aby boli názvy kapitol a podkapitol výstižné a zrozumiteľné, ale aj dobre usporiadané. Pri vložení obsahu do záverečnej práce určite treba myslieť na to, že kapitoly by mali byť očíslované. Spravíme to tak, že po vytvorení štýlov si označíte názov kapitoly a v skupinovom rámčeku „Odseky“ klikneme na ikonku v strede (Viacúrovňový zoznam). Tam v „Knižnici zoznamov“ vyberieme možnosť, ktorá nám k nadpisom jednotlivých úrovní priradí čísla (šiesta karta v poradí). Táto funkcia kapitoly a podkapitoly označí číslami a práca bude hneď pôsobiť prehľadnejšie.

V prípade, že by ste potrebovali viac informácií o formátovaní záverečnej práce, na tejto stránke sa dozviete dôležité fakty, ktoré pri písaní určite oceníte.
Total Commander 10.0

Súborový manažér (správa súborov)

163

Shareware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

127

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

126

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

101

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdialené ovládanie PC a prístup

100

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

66

Freeware

IrfanView 4.57

Prehliadanie a úprava mnohých grafických formátov

63

Freeware

7-zip 19.01

Kompresný program

60

Freeware

PowerPoint zdarma 2007

Prehliadanie prezentácií MS PowerPoint

57

Freeware

ESET NOD32 Antivirus

Antivírusový program

56

Trial

ďalšie programy »


Nové programy

Wikipedia do mobilu

Encyklopédia do telefónu

Freeware

0 kB

Vánoční cukroví recepty 1.0

TOP recepty na vianočné pečivo

Freeware

0 kB

Můj Globus 1.9.3

Aplikácia Môj Globus

Freeware

0 kB

BeReal 0.54.1

Zdieľanie fotografií s priateľmi (aplikácia)

Freeware

0 kB

Shell ClubSmart 4.9.1

Tankovacia karta Shell

Freeware

0 kB

Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

Aplikácia - zvuky na stiahnutie

Freeware

0 kB

Pumpdroid 20220303

Cena benzínu a nafty - aplikácia

Freeware

0 kB

KB Klíč 3.2.0

Bezpečné prihlasovanie - internetové bankovníctvo

Freeware

0 kB

Spider Solitaire 6.2.1.4035

Obľúbená kartová hra do mobilu

Freeware

0 kB

World of tanks Blitz 9.3.0.973

Hra s tankami do mobilu

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Norton Security 20.2.0.19

Profesionálny antivírus - ochrana zariadenia

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Sťahovanie a streamovanie torrentov

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Najlepšia navigácia do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prezeranie, tlač a konverzia CAD súborov

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pre strojné inžinierstvo

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databázy - zhliadnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normovanie jedál

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázkov a fotiek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prehliadač od Apple

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »

logo

11490 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 9 dni