QLED vs. OLED, ktorá technológia je lepšia pre rok 2022?

9.5.2022 13:48  | 
Dominika Ježová

Kategórie: Ostatné

OLED a QLED sú najlepšie technológie, ktoré aktuálne nájdete na trhu. Pri kúpe televízora sa budete musieť rozhodnúť, ktorú z týchto dvoch možností si vyberiete. Pokiaľ nakupujete online, môže byť tento proces o dosť zložitejší, preto je lepšie prejsť si jednotlivé klady a mínusy technológii. Následne sa môžete rozhodnúť v závislosti vašich potrieb.

Ak si vyberáte nový televízor, pravdepodobne sa počas toho zoznamujete s množstvom nových výrazov. Patria medzi ne aj dve veľmi dôležité skratky: QLED a OLED. Hoci znejú tieto výrazy veľmi podobne, ak sa zameriame na ich technickú stránku, ide o veľmi rozdielne funkcie, ktoré ovplyvňujú zážitok pri sledovaní televízora. QLED a OLED televízory sú veľmi špecifické a my sa pozrieme na ich najväčšie rozdiely.

Konkrétne si povieme viac o konkurenčných zobrazovacích technológiách, ako sa navzájom líšia a aké sú ich jednotlivé plusy a mínusy. Potom, ako si prejdeme jednotlivé informácie, môžete sa jednoduchšie rozhodnúť, ktorá tv technológia bude pre vaše potreby vhodnejšia a definujeme si rozdiely medzi QLED a OLED.

Čo je QLED technológia?

QLED je skratkou pre Quantum Light-Emitting Diode, čo značí, že QLED TV funguje na podobnom princípe ako bežný LED TV, ale rozdiel je v tom, že používa drobné nanočastice nazývané kvantové body na super nabitie jasu a farieb. Táto technológia bola predstavená spoločnosťou Sony, neskôr technológiu začala používať aj spoločnosť Samsung a ďalšie spoločnosti, ako Vizio, TCL a iné značky. QLED TV produkujú svetlo veľmi podobným spôsobom ako bežné LED TV. Podsvietenie je tvorené stovkami až tisíckami LED diód, ktoré sú umiestnené za LCD panelom.

Čo je OLED technológia?

OLED je skratka pre Organic Light-Emitting Diode. Každý jeden pixel v súprave OLED je malé LED svetlo. Je neuveriteľne tenké a dokáže produkovať svetlo aj farbu v jedinom prvku. Televízory OLED nepotrebujú podsvietenie, pretože každý pixel OLED produkuje svoje vlastné svetlo.


Táto technológia má hneď niekoľko výhod. Medzi najväčšiu z nich patrí vynikajúca úroveň čiernej, ktorú možno dosiahnuť. Na rozdiel od QLED alebo LED TV, ktoré musia stlmiť podsvietenie a blokovať to, čo zostáva pre tmavé scény, OLED TV jednoducho vypne pixel. Týmto krokom sa nevyžaruje žiadne svetlo ani farba, takže je takmer rovnako tmavý, ako keď je vypnutý. Bez podsvietenia alebo LCD matice je oveľa jednoduchšie urobiť OLED obrazovku flexibilnou. OLED TV vyrába spoločnosť LG Display a predáva ich tiež spoločnostiam Sony, Philips, Panasonic.

Najväčší rozdiel medzi QLED A OLED?

QLED využíva pokročilú a veľmi odolnú vrtsvu kvantových bodov. Táto vrstva v spojení so špeciálnou modrou LED diódou vytvára veľmi čisté biele svetlo, vďaka čomu QLED TV disponuje najvyššou hodnotou jasu spomedzi iných technológií na trhu. Navyše ponúka rozsiahlu paletu farieb a neuveriteľnú miliardu odtieňov. Zážitok zo sledovania televízora je veľkolepý a navodzuje pocit, akoby ste boli v kine.

Na druhej strane OLED televízia využíva na podsvietenie pixely, pričom jedna dióda je vo veľkosti jedného pixelu. Pri sledovaní televízora sa jednotlivé pixely nezávisle od seba zapínajú a vypínajú. OLED obrazovky sú vyrobené z organického materiálu, ktorý sa po nabití elektrinou rozsvieti a bez elektriny sa vypne.

Dôvody, pre ktoré investovať do OLED TV:

OLED technológia vyžaruje svetlo na rozdiel od QLED, ktorá nemá žiadne podsvietenie. Každý pixel na obrazovke má svoj vlastný zdroj svetla. Diváci ho vnímajú ako vynikajúci kontrast, ktorá vzniká medzi úrovňou čiernej a reprodukciou pohybu. OLED televízia je atraktívnou voľbou hnď z niekoľkých dôvodov:


 1. 1. farebný kontrast - každý pixel mý svoj vlastný zdroj svetla, vedľa čierneho sa môže objaviť jasne biely alebo farebný pixel, pričom neovplyvní ten druhý. Vzniká skutočne výnimočný farebná kontrast, ostré detaily a čierna farba, vďaka čomu je zážitok zo sledovania veľkolepý.
 2. 2. hlboké odtiene čiernej - žiadne podsvietenie neposkytuje hlbšie odtiene čiernej, ktoré by neboli ovplyvnené svetlom za obrazom, ako tento typ technológie.
 3. 3. filmová kvalita - ideálny na sledovanie filmov, a to vďaka hlbokému čiernemu displeju.
 4. 4. plynulý pohyb na obrazovke - odozva pixelov na OLED je oveľa rýchlejšia ako QLED, čo má za výsledok oveľa plynulejší a ostrejší obraz, ktorý je viditeľný najmä pre športové a akčné scény.
 5. 5. široké pozorovacie uhly - možno dosiahnuť relatívne dobrý obraz aj pri pohľade zo zlej strany.
 6. 6. dizajn - patria k najtenším televízorom na svete, ale možno ho dostať len vo väčších veľkostiach od 48" a vyššie.

Medzi najlepšie TV s technológiou OLED patria: Philips, Panasonic, LG.

Dôvody, pre ktoré investovať do QLED TV:

Obe technológie majú svoje výhody, ale existuje niekoľko, prečo sa práve QLED TV môže stať vašou preferovanou voľbou. OLED je relatívne novým typom technológie, zatiaľ čo QLED je inováciou, ktorá je na trhu už roky.


 1. 1. skutočné farby - okraje sú osvetlené LCD vrstvou farebného filtra s kvantovými bodkami na obrazovke, čo vylepšuje farebný kontrast a vytvára obraz, ktorý pôsobí reálne.
 2. 2. prispôsobený na rôzne podmienky - je navrhnutý na použitie vo všetkých svetelných podmienkach, preto vzniká minimálny odraz. Funguje výborne, ak je umiestnený v dobre osvetlených miestnostiach, pretože má vyšší svetelný výkon.
 3. 3. dizajn - ideálny, ak potrebuje menšiu uhlopriečku, veľkosť televízorov začína na 32".
 4. 4. cena - relatívne lacnejší produkt v porovnaní s QLED, ale cenový rozsiel sa každým dňom zmenšuje.
 5. 5. žiadne riziko vyhorenia - je vybavený technológiou proti spáleniu.

Medzi najlepšie produkty QLED patria tv značky Samsung a Hisense.

Pre ktorú technológiu by ste sa mali rozhodnúť?

Pokiaľ chcete sledovať filmy, seriály, prípadne hrať hry a denne používate televízor, má zmysel investovať do kvalitného zariadenia. Vynikajú obraz určite oceníte. Naozaj si prejdite všetky pozitíva aj negatíva daných technológií a skúste sa rozhodnúť na základe vašich individuálnych potrieb, obe technológie sú kvalitné, avšak líšia sa. Pokiaľ budete stále váhať, môžete sa rozhodnúť pre prehliadku v obchode, kde obraz uvidíte na vlastné oči.
Total Commander 10.0

Súborový manažér (správa súborov)

163

Shareware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

127

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

126

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

101

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdialené ovládanie PC a prístup

100

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

66

Freeware

IrfanView 4.57

Prehliadanie a úprava mnohých grafických formátov

63

Freeware

7-zip 19.01

Kompresný program

60

Freeware

PowerPoint zdarma 2007

Prehliadanie prezentácií MS PowerPoint

57

Freeware

ESET NOD32 Antivirus

Antivírusový program

56

Trial

ďalšie programy »


Nové programy

Wikipedia do mobilu

Encyklopédia do telefónu

Freeware

0 kB

Vánoční cukroví recepty 1.0

TOP recepty na vianočné pečivo

Freeware

0 kB

Můj Globus 1.9.3

Aplikácia Môj Globus

Freeware

0 kB

BeReal 0.54.1

Zdieľanie fotografií s priateľmi (aplikácia)

Freeware

0 kB

Shell ClubSmart 4.9.1

Tankovacia karta Shell

Freeware

0 kB

Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

Aplikácia - zvuky na stiahnutie

Freeware

0 kB

Pumpdroid 20220303

Cena benzínu a nafty - aplikácia

Freeware

0 kB

KB Klíč 3.2.0

Bezpečné prihlasovanie - internetové bankovníctvo

Freeware

0 kB

Spider Solitaire 6.2.1.4035

Obľúbená kartová hra do mobilu

Freeware

0 kB

World of tanks Blitz 9.3.0.973

Hra s tankami do mobilu

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Norton Security 20.2.0.19

Profesionálny antivírus - ochrana zariadenia

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Sťahovanie a streamovanie torrentov

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Najlepšia navigácia do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prezeranie, tlač a konverzia CAD súborov

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pre strojné inžinierstvo

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databázy - zhliadnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normovanie jedál

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázkov a fotiek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prehliadač od Apple

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »

logo

11490 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 9 dni