PING TEST / PING TESTER detailne

1.8.2020 7:18  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Ostatné

Nefunguje vám internetová stránka? Seká váš počítač počas hry a vy neviete, kde by mohol byť problém? Možno chyba nie je na vašej strane. Ale možno aj áno... Ako to zistiť?

Príkaz Ping

Ak sa chceme zorientovať v tejto oblasti, v prvom rade si musíme vysvetliť, čo je to vlastne Ping. Toto slovo označuje metódu, pomocou ktorej zisťujeme najkratší čas, ktorý je potrebný na odoslanie alebo prijatie malého množstva dát. Ping jednoducho vyjadruje dobu, za ktorú vás počítač dostane odpoveď od serveru na druhej strane. Udáva sa v milisekundách (ms). Čím je hodnota Pingu menšia, tým rýchlejšie máme spojenie s iným serverom. Ideálna hodnota Pingu je do 50 ms, internet však bude takmer bezproblémovo fungovať aj pri hodnote do 200 ms. Hodnotu Pingu môže ovplyvňovať poskytovateľ internetového pripojenia (WiFi), ale aj hardvér počítača (grafická karta alebo kapacita RAM). Hodnota Pingu sa zisťuje Ping testom. Viac o Pingu, jeho meraní a využití sa dozviete v tomto článku.

Čo je to Ping test?

Ping test je jednoduchý test, pomocou ktorého dokážete zistiť hodnotu Pingu, teda rýchlosti spojenia medzi vaším počítačom a iným serverom. Pingnúť môžete napríklad aj svoj router.

Pre hráčov hier je hodnota Pingu obzvlášť dôležitá. Existujú programy, ktoré vykonávajú Ping test priebežne, takže ste celý čas informovaný o stave svojho zariadenia a o prípadných chybách v systéme. Sú to napríklad programy Solarwinds Engineers Toolset, EMCO Ping Monitor alebo Nagios.

Pre hráčov League of Legends je tu LOL Ping test, ktorý počas desiatich sekúnd otestuje maximálny, minimálny a priemerný Ping, aby ste mali prehľad o stave zariadenia ešte predtým, ako začnete hrať.


CS GO Ping test zasa diagnostikuje kvalitu spojenia medzi vami a najbližším serverom zo zoznamu CSGO. Tento nástroj sa používa na kontrolu CS GO serveru, výsledky Pingu záležia aj od vašej geografickej polohy. Všeobecne platí, že ak je hodnota Ping príliš vysoká, môže to byť spôsobené tým, že server je príliš ďaleko.

Ak však okrem Pingu chcete zistiť aj iné hodnoty, napríklad rýchlosť downloadu a uploadu, je dobré urobiť si test rýchlosti (speedtest). Asi najznámejšia platforma na vykonanie Ping testu a speedtestu sú stránky speedtest.net a ping-test.net. Okrem rýchleho výsledku ponúkajú aj prehľadnosť a grafiku na naozaj vysokej úrovni.

Ak nastal problém s načítaním nejakej stránky, ale vaše pripojenie je v poriadku, je dobré vykonať PHP Ping test. Vďaka nemu zistíte, či je daná webová stránka funkčná. Návod na urobenie PHP testu nájdete tu.

Ping tester

Pomocou Ping testerov sa dá rôznymi spôsobmi vykonať Ping test. Niektoré platformy ponúkajú možnosť spraviť si test online na internete, čo je veľmi jednoduché a rýchle riešenie (takto sa vykonáva aj už spomínaný LOL Ping test, alebo CS GO test). Tieto stránky vám po jednom kliknutí vyberú vhodný server na diagnostiku a kontrolu stavu Vášho pripojenia. Takýto test ponúka napríklad stránka meter.net. Ak však do prehliadača jednoducho napíšete „test your ping“, zobrazí sa vám viacero stránok, ktoré ponúkajú bezplatné vykonanie tohto testu.

Potom je tu aplikácia Ping monitor, ktorá je naozaj užitočná, keď si potrebujete otestovať, či je váš server online, aké je jeho zaťaženie a podobne. Tento Ping test software dokáže zaznamenávať až päť vzdialených serverov, či už lokálnych, alebo vzdialených. Všetky informácie nakoniec zhrnie do prehľadného grafu.

Pinger je zas nástroj na kontrolu dostupnosti zariadenia v sieti. Tento program je taktiež prehľadný a praktický - kontrolu zariadení môžete parametrizovať a história meraní sa vám zobrazí v prehľadnom grafe. Prezrieť a stiahnuť si ho môžete rovno tu.

Treťou alternatívou je vykonanie Ping testu pomocou príkazového riadka. Tento spôsob by niektorých mohol odstrašiť, pretože vyzerá pomerne komplikovane, v podstate je to však tiež len zopár kliknutí. Test vykonáte nasledovne:

Najprv spusťte príkazový riadok tak, že stlačíte „štart“ a do vyhľadávania napíšete „cmd“. Po stlačení „enter“ sa nám objaví príkazový riadok.

1. Zadajte príkaz Ping tak, že do príkazového riadku napíšete „ping + názov IP adresy“ alebo „ping + názov hostu“. Pre lepšie pochopenie – názov hostu je zvyčajne adresa nejakej stránky (website) a IP adresa (IP adress) je umiestnenie počítača v miestnej sieti alebo internetovej. Náš príkaz teda môže vyzerať buď takto – „ping www.tahaj.sk“ (ak používame názov hostu), alebo takto – „ping 87.236.194.77“ (ak používame IP adresu).

2. . V príkazovom riadku sa Vám teraz zobrazili výstupy príkazu Ping. V tomto riadku vidíme, čo príkaz vykonáva. Zobrazí adresu, ktorú ste zadali a vypíše tiež, koľko dát odosiela. Napríklad:

Pinging tahaj.sk [87.236.194.77] with 32 bytes of data:

V tele výstupu príkaz Ping vypíše, ako dlho trvalo, kým príslušná IP adresa odpovedala. Písmená TTL znamenajú počet hopov (zariadení na ceste), cez ktoré pakety počas prenosu museli prejsť. Čím je táto hodnota menšia, tým menej routermi paket prešiel. „Time“ zas v milisekundách zaznamenáva, koľko trvalo nadviazanie spojenia. Napríklad:

Reply from 87.236.194.77: bytes=32 time=38ms TTL=55

Ako posledný si môžete prečítať súhrn, ktorý sa na obrazovke vypíše po dokončení operácie. Lost packets znamená, že spojenie s danou IP adresou je nespoľahlivé a počas prenosu dochádza k strate dát. V súhrne tiež nájdete priemernú dobu trvania spojenia.

Zisťovanie optimálnej hodnoty MTU pomocou Ping testu

Pomocou príkazu Ping môžete tiež ľahko zistiť hodnotu MTU (maximum transmission unit/maximálna prenosová jednotka) pre vašu sieť. MTU je označenie pre maximálnu veľkosť IP datagramu, ktorý je možné odoslať daným sieťovým rozhraním. Zvyčajná hodnota MTU je 1500 bajtov (štandardné MTU pre Ethernet).

Zisťovanie správnej hodnoty MTU pomocou príkazu Ping je veľmi jednoduché. Potrebujete len odosielať požiadavky Ping a priebežne znižovať veľkosť paketu, pokiaľ už paket nemusí byť rozdeľovaný.

1. Otvorte si príkazový riadok (kliknete na Štart a následne do vyhľadávania napíšte „cmd“ alebo „príkazový riadok“

2. Do príkazového riadku následne napíšte napríklad „ping www.tahaj.sk -f -l 1472“ a stlačte Enter. („l“ je písmeno L, napísané malým písmom, nie číslica jedna; názov hostu môžete zadať aj iný ako „www.tahaj.sk“, napríklad „www.google.sk“)

3. Ak vám príkazový riadok vypíše „packet needs to be fragmented“, znamená to, že jeho hodnotu treba znížiť. Skúšajte to postupne, najprv napríklad o 10 bajtov (to znamená, že do príkazového riadku napíšete napríklad „ping www.tahaj.sk -f -l 1462“)

4. Ak príkazový riadok znova vypisuje „packet needs to be fragmented“, jeho hodnotu postupne znižujte, a opakujte test, až kým nedostanete odpoveď („reply from...“)

5. Naším cieľom je nájsť najväčší možný paket, ktorý sa už nerozdelí. Zvyšujte teda jeho hodnotu a opakujte test, kým znova nedosiahnete odpoveď „packet needs to be fragmented“. Najvyššia hodnota, pri ktorej ste v príkazovom riadku dostali odpoveď „reply from...“ je hodnota, ktorú potrebujete.

6. K zistenej hodnote ešte treba pripočítať číslo 28 (20 bajtov je vyhradených pre hlavičku protokolu IP a 8 bajtov musíme prideliť hlavičke ICMP Echo Request).

Napríklad: Ak je výsledok testu 1460 bajtov, pripočítajte 28 bajtov. Optimálne nastavenie MTU vašej siete bude teda 1488 bajtov.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Dominika Ježová

Dominika je kreatívna copywriterka a začínajúca blogerka, ktorú inšpirujú témy technológií a svet internetu. Zo všetkých programov jej je najbližší WordPress, pretože s tým si ako online pisateľka priam tyká. Miluje prírodu, kávu, knihy a čas, ktorý môže tráviť písaním textov, ktoré ľuďom uľahčujú život a rozširujú obzory. Na jej práci najviac zbožňuje práve možnosť neustále sa vzdelávať v rôznych témach. Jej zámerom je zjednodušiť text aj pri zložitejších témach a vystihnúť pointu tak, aby čitateľ našiel potrebnú informáciu a využil ju v praxi. V jej článkoch môžete nájsť rôzne témy, ktoré popisujú mobilné aplikácie, počítačové programy a rady, ktoré sa týkajú práce s počítačom.
Ak by ste sa o nej chceli dozvedieť viac, môžete si pozrieť jej blog.

Recuva 1.53.1087

Obnova zmazaných súborov

76

Freeware

Chatovacie aplikácie do mobilu

59

Freeware

Audacity 3.0

Úprava a nahrávanie audio súborov

57

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

57

Freeware

51

Freeware

107.0.5304.63

Internetový prehliadač od spoločnosti Google

51

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

51

Freeware

19.3.253

Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

50

Freeware

Kaspersky Anti-Virus Free 20.0.14.1085

Antivírus zadarmo na stiahnutie

50

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

49

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Freeware

0 kB

Brain Trainer: Hlavolamy 1.80.1

Logická mobilná hra

Freeware

0 kB

Sonic Riders 1.0

Závodná PC hra

Demo

0 kB

ACTIVITY Original 2.0.1

Obľúbená dosková hra na mobil

Ad-supported

0 kB

iROZHLAS

Spravodajstvo, mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

FileViewPro 2013

Otváranie rôznych súborov

Demo

0 kB

Color by Number 3.0.2

Maľovanie podľa čísel (aplikácia)

Freeware

0 kB

Money Well 5.0.5-MoneyWell

Zarábanie hraním hier

Freeware

0 kB

Free Studio 6.6.41.620

Úprava videa, obrázkov, dokumentov

Freeware

0 kB

FotoSketcher 3.90 64-bit

Program na tvorbu skíc

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Profi Word 1.1

Šablóna pre Word

Freeware

0 kB

IObit Screen Recorder 1.3.0.331

Záznam obrazovky PC

Freeware

0 kB

HomeGuard Pro 8.9.3. 64 - bit

Vzdialená správa PC a sledovanie aktivít na PC

Demo

0 kB

MPEG Player 3.36

Prehrávanie videí

Shareware

0 kB

USB Dumper 1.0

Automatické kopírovanie USB

Freeware

0 kB

Cakewalk 2022.11 Uptade 1

Hudobná produkcia

Freeware

0 kB

3GP Player 1.1.7

Program na prehrávanie .3gp a .3g2 súborov

Shareware

0 kB

iMazing HEIC Converter 1.0.5

Prevod súborov HEIC do JPG / PNG

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Yawcam 0.8.0

Práca a obsluha webkamery

Freeware

0 kB

Notepad++ 8.4.6

Poznámkový blok

Freeware

0 kB

Subtitle Edit 4.0.3

Editácia, prevod titulkov k filmom

Freeware

0 kB

SeaMonkey 2.53.18

Webový prohlížeč

Freeware

0 kB

TESCO Clubcard - Aplikace 3.4.1

Moja Clubcard TESCO do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

Freeware

0 kB

COOP Jednota (aplikácie) 3.8.3

Zľavy, akcie a letáky do mobilu

Freeware

0 kB

Spotify

Poslouchat hudbu online

Ad-supported

0 kB

ZwCAD Professional 2008i

CAD program kompatibilný so súbormi s AutoCAD

Trial

60 MB

GeoGebra 6.0.560.0

Výučbový program na matematiku a geometriu

Freeware

48,6 MB

Krokomer (pedometer) do mobilu 1.1.2

Aplikácia na počítanie krokov a monitorovanie kalórií

Freeware

0 kB

Wattpad

Sociálna sieť pre čitateľov a aj spisovateľov príbehov

Freeware

0 kB

foodora SK 23.11.0

Objednanie a donáška jedla (aplikácia)

Freeware

0 kB

Zloženky 2.0

Elektronické vypĺňanie poštových poukážok

Freeware

0 kB

Nokia Suite 3.8

Synchronizácia PC a mobilného telefónu

Freeware

0 kB

Google mapy

Aplikácia Google mapy pre Android

Ad-supported

0 kB

3DMark 6

Test výkonu PC - graficky náročné hry

Freeware

584,8 MB

Detwinner 2.03.001

Hľadanie duplicitných či podobných súborov

Freeware

0 kB

4.5.0.9

Úprava / Vylepšenia selfie fotky

Ad-supported

0 kB

107.0.5304.63

Internetový prehliadač od spoločnosti Google

Freeware

84,6 MB

ďalšie aktualizácie »

logo

11840 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 4 dni

Košík

Reklama | Kontakty |