NAJLEPŠIE DOS HRY: staré retro hry, ktoré sme všetci hrali!

31.7.2022 16:12  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Ostatné

Možno si aj vy radi zaspomínate na staré časy, keď ste hrávali prvé počítačové hry, preto vám prinášame tie najlepšie počítačové hry pre MS DOS.

Počítačové hry sa začali vyvíjať spolu s osobnými počítačmi, aj keď tie prvé počítače obsahovali jednoduchšie operačné systémy. Herný priemysel sa začal rozvíjať s príchodom operačného systému MS-DOS, ktorý bol vytvorený spoločnosťou Microsoft. Práve toto obdobie si viacerí z nás pamätajú. Pri pohľade na niektoré hry sa v nás doteraz vynárajú nostalgické spomienky. Navyše množstvo novodobých hier sa inšpirovalo práve tými staršími. Tie hry, ktoré boli najúspešnejšie sa dočkali aj remastrovaných verzií alebo ďalších titulov, ktoré priniesli lepšiu grafiku, zvuky a hrateľnosť.

Wolfenstein 3D

Najznámejšia hra s názvom Wolfenstein je predchodcom všetkých strieľačiek z pohľadu prvej osoby. Príbeh tejto hry, ktorú si určite všetci pamätajú, sa odohráva v roku 1943. Hráč sa počas hry stáva agentom Blazkowiczom, ktorý bol zajatý nacistami a teraz má za úlohu odhaliť tajný program s názvom Operation Eisenfaust. Počas hrania sa stretnete s viacerými nepriateľmi, psami či mutantami. Úlohou je všetkých vyzabíjať a zneškodniť plány nacistov. Hra má 6 epizód, pričom každá má 8 levelov. Na konci každého levelu vás čaká záverečný boss, ktorého musíte poraziť.

Doom

Hru Doom nemusíme fanúšikom videohier nijako približovať. Hra sa stala absolútnou legendou medzi hrami, ktoré ponúkali pohľad z prvej osoby. Pôvodná hra obsahuje 3 epizódy, kde v každej je 9 levelov. V hre sa hráč dostane do role vojaka, ktorého totožnosť je neznáma, a tak sa nazýva „Doomguy“. Vojak bol poslaný na planétu Mars po tom, čo zabil svojho dôstojníka. Planéta sa razom stane hotovým peklom a hráč musí zabíjať príšery a taktiež zbierať aj lepšie zbrane či brnenie. Postupne sa príbeh vykresľuje a samotný hráč zisťuje oveľa zaujímavejšie fakty. Na konci epizódy vždy čaká nejaký hlavný nepriateľ, ktorého musí hráč poraziť a tým sa dostane do ďalšej epizódy. Hra mala ohromnú úspešnosť, preto sa dočkala aj pokračovania v podobe ďalších dielov Doom 2, Doom 3 a najnovšieho Doom Eternal.

Duke Nukem 3D

Ďalšou hrou z pohľadu prvej osoby je hra Duke Nukem. Veľmi známa akčná hra vás zavedie do budúcnosti, kde planétu Zem napadli votrelci a zostrelili raketu s Dukeom. Úlohou hráča je zabíjať príšerky, získavať rôzne zbrane a ubrániť Zem pred mimozemskou civilizáciou, pričom obrovským spestrením je možnosť používať napríklad telefóny, záchody, rôzne vypínače, hydranty alebo si môžete zahrať automaty či biliard a mnoho ďalších vecí,+ s ktorými môžete interagovať. Aj keď sa to teraz už zdá ako klasika, ktorú musí obsahovať takmer každá hra, v 90. rokoch išlo o skutočnú raritu.


Quake

Hra Quake je ďalšou hrou zo žánru FPS (first-person shooter), teda ponúka pohľad z prvej osoby. Hra ponúka dva módy – Single player a Multiplayer. V režime pre jedného hráča musí hráč nájsť východ z každej úrovne. Cestu mu však sťažuje množstvo monštier. Hra je rozdelená do 4 epizód, pričom každá obsahuje 8 levelov plus jeden tajomný level. Na začiatku každej úrovne si hráč môže zvoliť náročnosť hry – ľahká, stredná, ťažká. Na konci každej epizódy musí hráč získať magickú runu. Po získaní všetkých 4 rún čaká na hráča posledný boss. V režime multiplayer sa viacerí hráči môžu pripojiť na server a zabíjať sa medzi sebou. Postupne hra dostala aj ďalšie tituly Quake 2, Quake 3 a Quake 4.

Prince of Persia

Nezabudnuteľná hra Prince of Persia vás vtiahne do príbehu známeho princa, ktorý bol hodený do žalára a musí sa odtiaľ dostať a vyslobodiť princeznú, ktorá je väznená zlým Jaffarom. Z pohľadu tretej osoby budete musieť prekonávať rôzne prekážky, pasce a bojovať so strážcami. Hra nie je limitovaná počtom životov. To znamená, že môžete zomrieť koľkokrát chcete, no po každom zabití sa vrátite na začiatok levelu. Jediným obmedzením je, že musíte to stihnúť za 60 minút.

Aladdin

Aladdin je klasická plošinovka, v ktorej hráč musí prejsť niekoľkými levelmi, aby zvíťazil. Hra je inšpirovaná svetoznámou rozprávkou Aladdin z dielne Disney. Rovnako ako sa v rozprávke Aladdin snažil zachrániť princeznú Jasminu, v hre sa o to pokúsite vy, ovládaním postavičky Aladdina. Budete sa musieť prebojovať cez rôznych nepriateľských Egypťanov a Arabov, ktorí sú podobní ako v rozprávke. Taktiež budete súperiť proti hadom alebo netopierom. K dispozícii na útočenie máte buď meč alebo jablká, ktoré môžete v hre zbierať a každým hodom sa vám míňajú. Každá úroveň sa odohráva v rôznych oblastiach, takže sa nemusíte báť, že vás hra prestane baviť kvôli stereotypnosti. Na konci každej úroveň vás čaká bonusová minihra, ktorú môžete preskočiť alebo si ju zahrať, a tým si prilepšiť.

Ducktales

Hra Ducktales je inšpirovaná detskou rozprávkou Káčerovo. V hre musíte pomôcť strýkovi Držgrošovi získať viac peňazí, ako bude mať Hamoun. Získavať peniaze sa dá hneď trojako. Prvým možným spôsobom je vyskúšať legendárny skok do peňazí v trezore strýka Držgroša a pri troche šťastia získate peknú sumu. Druhým spôsobom je získať peniaze pomocou minihier, v ktorých ovládate troch strýkových synovcov, takže máte 3 životy na každú minihru. Tieto minihry tvoria hlavný zisk a musíte sa snažiť v každej z nich získať poklad. Zábavnou časťou je let helikoptérou k minihre, ktorý musíte zvládnuť, aby ste nestratili čas, pretože na minihry máte 30 herných dní. Poslednou možnosťou ako získať peniaze je investovať ich. Teda kúpiť na trhu nejaké veci za lacno a počkať kým kurz pôjde vyššie a predať ich. Na vtedajšiu dobu má hra veľmi dobrú grafiku rovnako aj zvukovú zložku.

Budokan

Budokan je bojová hra, v ktorej hráč môže trénovať a následne bojovať na turnajoch alebo proti inému hráčovi. Hra sa odohráva v japonskom prostredí, čomu nasvedčujú aj bojové techniky či zbrane. Hráč si môže vybrať spomedzi 4 metód, akými bude bojovať: 1. Bo – klasická japonská dlhá palica; 2. Karate – boj bez zbraní; 3. Kendo – japonský šerm využívajúci drevený meč; 4. Nunchaku – zbraň s dvoma krátkymi tyčami, ktoré sú spojené reťazou. Predtým než samotný hráč pôjde na turnaj, môže si tieto 4 metódy natrénovať buď proti inštruktorovi, alebo pomocou tieňového boja. Zábavná hra nemá žiadny pútavý príbeh, no vykreslením bojov sa pripodobňuje dnešným bojovým hrám ako sú UFC alebo Tekken.

Street fighter

Ďalšia bojová hra je Street fighter. V hre si hráč môže zmerať sily proti súperom, ktorí sú buď ovládaní počítačom, alebo druhým hráčom. Súboj sa začína v momente, keď si hráč zvolí postavu, za ktorú chce hrať. Samotný boj pozostáva z troch kôl, z ktorých hráč musí vyhrať aspoň dve, aby zápas vyhral. Každé kolo má 30 sekúnd. V prípade, že ani jeden zo súperov nepríde o celú energiu, kolo vyhráva hráč, ktorý má viac energie. Street fighter dostala postupne aj ďalšie diely, ktoré boli taktiež veľmi úspešné.

Donkey kong

Hra Donkey kong je predchodcom známej hry Super Mario, keďže sa hráč musí vyhýbať rôznym padajúcim prekážkam, liezť po rebríkoch a zachrániť dievčinu Pauline, ktorú uniesla obrovská gorila s menom Donkey Kong. To všetko musí stihnúť za určitý časový limit, pričom na začiatku hry má 3 životy. Postavička, ktorú hráč ovláda, je samotný Mario. Hra je pozoruhodná v tom, že dej je rozprávaný pomocou jednoduchých strihových scén.

Super Mario Bros

Super Mario je azda najznámejšia hra všetkých čias. Aj keď pôvodne nebola oficiálne dostupná pre MS-DOS, zaslúži si pozornosť. Úlohou hráča je preskákať kráľovstvom húb a zachrániť princeznú Peach. Hráči ovládajú buď samotného Maria, ktorý sa objavil v hre Donkey Kong. Avšak v hre je dostupný režim multiplayer, v ktorom druhý hráč ovláda Mariovho brata Luigiho. Aj keď sa hra javí ako stereotypná, obohacujú ju rôzne vylepšenia samotného Super Maria. Keďže ide o jednu z najpredávanejších hier všetkých čias, niet divu, že hra dostala aj ďalšie tituly.

Pac-man

Žltá gulička s výrezom, ktorý má pripomínať ústa. Hra Pac-man prilákala veľké množstvo fanúšikov, napriek tomu, že v dobe jej vyvinutia boli populárnejšie skôr strieľačky. Hráč ovláda spomínané žlté koliesko, ktoré je uzavreté v bludisku plnom bodiek, takzvaných pac-dotov. Hra ma niekoľko úrovní, pričom každá končí v momente, keď hráč vezme poslednú bodku. Celé zbieranie pac-dotov sťažujú štyria duchovia, ktorí sa vás snažia chytiť. V momente, keď vás chytia stratíte jeden život, ale level môžete dokončiť.

Grand theft auto

Každý hráč pozná najúspešnejšiu sériu akčnej hry GTA. Prvá časť sa líšila od terajších predovšetkým v pohľade kamery. Hráč videl celý obraz zhora. Napriek tomu hra prilákala množstvo fanúšikov, keďže sa hra vyvíja podľa toho, ako samotný hráč chce. Hráč ovláda zločinca podsvetia, ktorý v rámci príbehu prejde tromi mestami (Liberty City, San Andreas, Vice City).V ponuke je plnenie klasických misií, ktoré tvoria určitý príbeh, alebo sa hráč môže túlať mestom a robiť čokoľvek iné. Zábavná hra, ktorá neurčovala limity, si získala veľkú pozornosť, aj keď pôvodne tvorcovia zmýšľali, že hráč bude ovládať policajta, ktorý sa snaží zastaviť mafiánov. Nakoniec sa rozhodli, že ovládať zločinca bude lákavejšie a pútavejšie.

Indiana Jones and the Last Crusade

Hra Indiana Jones and the Last Crusade je grafická adventúra, v ktorej hráč musí vyriešiť rôzne hádanky. Zaujímavosťou je, že každá hádanka má viacero možných riešení a je len na hráčovi, ktorú možnosť si vyberie. Podľa toho sa pripočítava skóre. Maximálne skóre, ktoré môže hráč dosiahnuť je 800. Na to však potrebuje nájsť všetky alternatívne riešenia hádaniek. Samotný dej nadväzuje na filmovú adaptáciu Indiana Jones: Posledná krížová výprava. Aj keď niektoré prvky, ktoré boli použité vo filme, neboli následne zahrnuté do hry.

Dyna Blaster

Poslednou hrou je Dyna Blaster. Pointou hry je ukladať bomby tak, aby ste rozbili nadbytočné steny. Pod niektorými stenami môžete nájsť rôzne vylepšenia, ako napríklad zväčšenie dosahu bomby alebo možnosť ukladať viac bômb naraz. V každej úrovni musíte nájsť aj modrý portál, ktorý sa taktiež ukrýva pod jednou zo stien. Všetko vám to sťažujú aj nepríjemné príšerky, ktoré je postupne ťažšie poraziť. Aj táto hra ponúka hneď dva režimy: single player a multiplayer. V single player móde budete musieť zachrániť uväznenú princeznú a to tak, že postupne prejdete 8 rôznymi svetmi, kde v každom na vás čaká niekoľko levelov. V multiplayer móde si môžete zmerať vaše schopnosti v hre Dyna Blaster proti inému hráčovi.

Určite ste si našli aj vy hru, ktorú ste hrávali a pamätáte si ju. Samozrejme, že ani jedna sa nedá porovnať s dnešnými hrami. Avšak, ak by ste mali nostalgickú chvíľu, môžete si niektoré DOS hry zahrať aj online, napríklad na webovej stránke www.bestoldgames.net. Ďalšou možnosťou, ako spustiť hry na počítači s novším operačným systémom, je nainštalovať si DOSbox, ktorý slúži ako nástroj pre spustenie týchto starších hier vyvinutých pre MS-DOS.
Total Commander 10.0

Súborový manažér (správa súborov)

172

Shareware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

124

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

108

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

108

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdialené ovládanie PC a prístup

100

Freeware

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

73

Freeware

IrfanView 4.57

Prehliadanie a úprava mnohých grafických formátov

70

Freeware

7-zip 19.01

Kompresný program

68

Freeware

PowerPoint zdarma 2007

Prehliadanie prezentácií MS PowerPoint

67

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

67

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Wikipedia do mobilu

Encyklopédia do telefónu

Freeware

0 kB

Vánoční cukroví recepty 1.0

TOP recepty na vianočné pečivo

Freeware

0 kB

Můj Globus 1.9.3

Aplikácia Môj Globus

Freeware

0 kB

BeReal 0.54.1

Zdieľanie fotografií s priateľmi (aplikácia)

Freeware

0 kB

Shell ClubSmart 4.9.1

Tankovacia karta Shell

Freeware

0 kB

Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

Aplikácia - zvuky na stiahnutie

Freeware

0 kB

Pumpdroid 20220303

Cena benzínu a nafty - aplikácia

Freeware

0 kB

KB Klíč 3.2.0

Bezpečné prihlasovanie - internetové bankovníctvo

Freeware

0 kB

Spider Solitaire 6.2.1.4035

Obľúbená kartová hra do mobilu

Freeware

0 kB

World of tanks Blitz 9.3.0.973

Hra s tankami do mobilu

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Norton Security 20.2.0.19

Profesionálny antivírus - ochrana zariadenia

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Sťahovanie a streamovanie torrentov

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Najlepšia navigácia do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prezeranie, tlač a konverzia CAD súborov

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pre strojné inžinierstvo

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databázy - zhliadnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normovanie jedál

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázkov a fotiek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prehliadač od Apple

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »

logo

11490 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 7 dni