Čo je NFC?

3.7.2021 6:44  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Ostatné

Stretli ste sa niekedy s pojmom NFC, ale nemáte potuchy, o čo sa jedná? Potom presne pre vás tu je článok vysvetľujúci, čo to je NFC.

Najlepšie si túto modernú technológiu, ktorá je dnes už bežne súčasťou väčšiny mobilov, chytrých hodiniek či slúchadiel vysvetlíme na tom, čo znamená skratka NFC. Ide o skratku anglického Near Field Communication čiže v preklade komunikácie na krátku vzdialenosť.

A práve komunikácie medzi dvoma zariadeniami nachádzajúcimi sa v bezprostrednej blízkosti (do 5-20 centimetrov) je hlavnou funkcionalitou technológia NFC. Ak má teda zariadenie NFC čip, prípadne sa na jeho povrchu nachádza NFC nálepka, tak ho možno aktívne i pasívne spojiť so zariadením, ktoré je tiež vybavené touto technológiou, ktorá prvýkrát uzrela svetlo sveta už v roku 2002.

Čo je funkcia NFC?

Čo je NFC technológia sme si vysvetlili, ale aké je jej praktické využitie v praxi? Používa sa primárne pre odosielanie a prijímanie dát medzi dvoma zariadeniami, a to rýchlosťou od 106 do 424 kilobitov za sekundu. A tiež v obchode - sú jej totiž vybavené všetky moderné čítačky kariet, treba NFC čítačka Android, a dotykové platobné terminály.

V praxi sa teda používa napríklad na bezdotykovému platenie mobilom alebo šikovnými hodinkami. Vďaka tejto technológii si ich tak možné si nakúpiť napríklad lístky na MHD či zaplatiť za nákup v supermarkete. Aké ďalšie výhody so sebou NFC prináša? To sa dozviete tu .


Čo je NFC v telefóne?

Ako už bolo naznačené, najbežnejšie použitie NFC čipov a nálepiek sa týka mobilných telefónov, tie totiž každý z nás nosí dnes a denne pri sebe, teda dokážu skvele suplovať úlohu debetné karty. Z praktického hľadiska je túto bezdrôtovú technológiu na menšiu vzdialenosť možné použiť aj ako identifikátor - mobil tak vďaka technológii NFC môže zastávať úlohu ID karty alebo kľúčenky.

Takýto mobil s funkciou NFC, kam môžeme zaradiť napríklad modely Xiaomi Poco x3 NFC či Xiaomi Redmi 9c NFC , vám uľahčí aj prenos súborov - môžete si totiž skrze neho posielať fotografie, videá či súbory, a to bez toho aby ste k tomu museli použiť internet.

Stratil sa vám váš telefón s NFC? Nezúfajte, poradíme vám, ako nájsť stratený telefón.

Aké ďalšie telefóny sú vybavené technológiou NFC?

  • NFC iPhone 12
  • NFC Huawei P30 Lite
  • NFC Samsung A51
  • Redmi Note 10, tedy NFC Android od Xiaomi

Kompletný zoznam všetkých mobilných telefónov s podporou NFC je potom k nájdeniu tu .

Ako vyskúšať funkčnosť NFC?

Čo je to NFC na mobile je vám už asi zrejmé, avšak ako ho aktivovať? Na zapnutie funkcie NFC sa vydajte do Nastavenia, kde vyberte možnosť Bezdrôtové pripojenia a siete, a následne kliknite na Ďalej. Tam už by ste mali uvidieť prepínateľnou ikonku s nápisom NFC.

K samotnému overenie funkčnosti nie je potrebná žiadna špeciálna NFC aplikácie Android , bohato vám postačí si funkčnosť vyskúšať s ďalším zariadením, prípadne s čítačkou NFC tagov. Neexistuje totiž prakticky šanca, že by sa telefón s funkčným NFC s ňou úspešne neprepojili - úspešnosť spárovanie sa pohybuje na hranici 100%.

Čo je NFC u hodiniek?

Chytré hodinky NFC a ich využitie je rovnaké ako v prípade NFC mobilných telefónov. Aj u NFC čipov na chytrých hodinkách možno kedykoľvek načítať, pozmeniť či doplniť dáta a zdieľať ich s ďalšími prístrojmi vybavenými touto technológiou. Rovnako tak aj chytré hodinky dokážu komunikovať s čítačkou NFC tagov - čítačka NFC tagov, čo to je? Ide o zariadenie umožňujúce z hodiniek nasnímať NFC štítok (nalepený aj integrovaný) a prečítať informácie z neho.

Medzi najobľúbenejšie modely NFC hodiniek sa potom radí Apple Watch 6, Garmin vívoactive 4S či Samsung Galaxy Watch 3 .

NFC slúchadlá

Čo znamená NFC u slúchadiel? Ak vidíte u svojich bezdrôtových slúchadiel uvedenú podporu NFC, potom môžete ľahko svoje slúchadlá automaticky spárovať s ďalšími NFC zariadeniami. Napríklad teda ak je na vašom smartphonu umiestnená NFC nálepka, tak si môžete prednastaviť okamžitej spárovanie NFC slúchadiel s telefónom a spustenie aplikácie pre prehranie vašej obľúbenej hudby . Aj takéto možnosti dnes technológie NFC ponúka.

Ste hudobnými fanúšikmi a radi by ste si zorganizovali hudbu vo vašom zariadení? Potom určite vyskúšajte aplikáciu Music Label .


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378956

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254343

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220073

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147400

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144551

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140254

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130548

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122693

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98784

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

Editácia MPEG a authoringu DVD.

31

Trial

Reaper 5.12

Editácia audio súborov.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11412 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni