Ako správne urobiť číslovanie strán vo Worde (Microsoft Office)?

2.11.2020 6:10  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Ostatné

Píšete bakalársku alebo diplomovú prácu a neviete si poradiť s očíslovaním strán vo Worde? Po prečítaní tohto článku pre vás už budú problémy s číslovaním strán minulosťou – nájdete tu prehľadný návod, vďaka ktorému s tým budete hotoví raz-dva.

Ako číslovať strany vo Worde

V prvom rade si vysvetlíme, ako očíslovať strany vo Worde, keď chcete s číslovaním začať hneď na prvej strane. Ak píšete napríklad bežné zadanie do školy, v ktorom netreba úvodnú stranu, je najlepšie využiť tento spôsob.

1. Otvorte si MS Word dokument, v ktorom chcete nastaviť číslovanie strán a dvakrát kliknite na stranu tam, kde je hlavička alebo päta.

2. Na hornom paneli sa vám úplne na poslednom mieste zobrazí karta Návrh, v rámci ktorej nájdete ďalšie karty ako Hlavička, Päta, alebo Číslo strany. Kliknete na kartu „Číslo strany“, kde si vyberiete, kde chcete mať číslo umiestnené (horná alebo dolná časť strany). Je tu aj možnosť, kde si môžete zvoliť, či číslo chcete mať napravo, naľavo alebo v strede.

3. Hotovo – číslovanie strán od prvej strany je ešte jednoduché. Ako však číslovať strany vo Worde od určitej strany?

Číslovanie strán od určitej strany

Pri písaní seminárnej práce, v ktorej musíte mať titulnú stranu, je potrebné mať nastavené číslovanie strán od druhej strany dokumentu MS Word. Postup je takýto:


1. Po dvojitom kliknutí na hlavičku alebo pätu dokumentu vyberiete v karte Návrh možnosť „iné ako na prvej strane“.

2. Kurzor nastavíte tak, aby bol na hlavičke alebo päte DRUHEJ strany (kliknete na hlavičku druhej strany) a postupujete tak, ako keby ste číslovali klasicky od prvej strany (kliknete na „číslo strany“ a vyberiete umiestnenie čísla).

Nastavenie číslovania dokumentu vo Worde od určitej, ľubovoľnej strany je už trochu náročnejšie, podľa tohto návodu to však zvládnete veľmi rýchlo. Keď musíte mať napríklad prvé štyri strany neočíslované a na ďalších už čísla strán potrebujete, vždy si kurzor najprv nastavte úplne na koniec poslednej strany, ktorú nechcete mať očíslovanú (v našom prípade štvrtá strana). Ďalej postupujte takto:

1. Hore v ponuke si nájdete kartu „Rozloženie“ a v možnosti „Zlomy“ si zvolíte „Zlomy sekcií“ a „Nasledujúca strana“. Teraz máte dokument rozdelený na časť, ktorá nebude očíslovaná a časť, v ktorej nastavíme číslovanie od aktuálnej strany.

2. Kliknite dvakrát na pätu alebo hlavičku prvej zo strán, ktoré chcete číslovať (u nás piata strana).

3. Úplne hore na lište kliknite na kartu „Nástroje hlavičiek a piat“, potom na kartu „Návrh“ a zrušte „Prepojenie s predchádzajúcim“ – po zrušení to nemôže byť označené šedou farbou. Následne pokračujte ako keby ste číslovali klasicky od prvej strany (kliknete na „číslo strany“ a vyberiete umiestnenie čísla).

Pozn.: Ak potrebujete označiť stranu ľubovoľným číslom, všimnite si v sekcii „Číslo strany“ možnosť „Formátovať čísla strán“. V dolnej časti je okienko, kde napíšete, akým číslom chcete danú stranu označiť, resp. akým číslom začnete číslovanie nasledujúcich strán.

Číslovanie strán v MS Word do určitej strany

Častým problémom pri písaní bakalárskej alebo diplomovej práce býva to, ako vo Worde ukončiť číslovanie strán. Napríklad pri prílohách v záverečnej práci sa už číslovanie neuvádza. Preto si ešte vysvetlíme, ako vo Worde odstrániť číslovanie na tých stranách, na ktorých ho nepotrebujete.

1. V dokumente, ktorý už máte očíslovaný si nastavte kurzor úplne na koniec poslednej strany, ktorú ešte chcete mať očíslovanú (napríklad strana osem), kliknite na kartu „Rozloženie“ a z karty „Zlomy“ vyberte možnosť „Nasledujúca strana“.

2. Dvakrát kliknite na pätu nasledujúcej strany (tej, ktorá už očíslovaná nemá byť – v našom prípade strana deväť) a hore pod kartou „Nástroje hlavičiek a piat“ vyberte kartu „Návrh“, potom zrušte „Prepojenie s predchádzajúcim“ (po zrušení karta nesmie byť označené šedou farbou).

3. Ako posledné kliknite na kartu „Čísla strán“ a v dolnej časti zvoľte možnosť „Odstrániť čísla strán“.

Číslovanie strán Word 2007, 2010, 2013, 2016

Číslovanie strán v rôznych verziách Wordu (2007, 2010, 2013 alebo 2016) sa od seba v podstate nelíši. V týchto verziách môžu byť mierne pozmenené len názvy kariet, princíp je ale všade rovnaký. V prípade, že by vám viac vyhovoval videonávod, v tomto krátkom videu je jednoducho vysvetlené ako nastaviť číslovanie strán vo Worde. Jasne sú tu opísané a ukázané kroky, ktoré sme si spomínali v článku, vrátane nastavenia číslovania od určitej strany alebo zrušenia číslovania vo Worde 2007, 2010 a 2013.

Pozn. Ak nie ste spokojní s Wordom, ktorý máte nainštalovaný, môžete si zadarmo stiahnuť celý balík MS Office 2013 tu, alebo MS Office 2016 tu.

Správne číslovanie strán v bakalárskej/diplomovej práci

Na záver si ešte v krátkosti zhrnieme, ako sa správne číslujú strany v záverečnej práci. Či už píšete bakalársku alebo diplomovú prácu, číslovanie sa začína od úvodu, strany predtým (titulná strana, čestné vyhlásenie, obsah) sa nečíslujú. Číslovanie končí na poslednej strane záverečného zoznamu použitej literatúry. Do číslovania sa nezapočítava len titulná strana a prílohy. Čísla strán by sa mali nachádzať v päte v strede, alebo na pravej strane dokumentu. Ak by ste potrebovali viac informácií o formátovaní záverečných prác, navštívte túto stránku.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378886

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254263

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219992

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163470

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147374

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144497

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140087

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130501

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122614

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98708

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Finale NotePad 2014.4.5030

Notačné program pre profesionálnu prácu.

31

Shareware

DVR Converter 3.0.11.404

Konvertovanie videa.

31

Trial

ďalšie predávané »


logo

11408 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 hodinami