Ako jednoducho na založenie dátovej schránky

15.4.2022 12:03  | 
Dominika Ježová

Kategórie: Ostatné

Elektronické dátové schránky sú určené na zjednodušenú komunikáciu so štátom. Slúžia na príjem a odosielanie úradných rozhodnutí a spájajú najdôležitejšie informácie na jednom mieste. Založenie dátovej schránky je v súčasnosti sprístupnené právnickým aj fyzickým osobám.

Elektronická schránka je určená na elektronickú komunikáciu, ktorá prebieha medzi právnickou osobou a orgánmi verejnej moci. Prihlásenie do dátovej schránky sa uskutočňuje prostredníctvom webového portálu slovensko.sk. Elektronické správa, ktorá vám príde do schránky, sa považuje za doručenú v deň nasledujúcom po dni prijatia, aj pokiaľ ste ju ešte neotvorili. O novej správe vo vašej datovej elektronickej schránke vás zvyčajne informuje sms správa.

Aj pri elektronickej forme pošty je možné doručovať správy a oznámenia klasicky do vlastných rúk.

K čomu slúži založenie dátovej schránky?

Schránka je určené na prijímanie úradných dokumentov od orgánov verejnej moci najmä pre právnické osoby a fyzické osoby - podnikateľov. Nahrádza klasický spôsob komunikácia a vytvára oveľa jednoduchší, modernejší a efektívnejší ekvivalent k listovej komunikácii.

Výhody elektronickej schránky:

 • dostupnosť - k schránke sa môžete pripojiť z akéhokoľvek miesta a kedykoľvek, nemusíte nikam chodiť, postačí vám len kvalitné internetové pripojenie, počítač a potrebné technické vybavenie
 • bezpečnosť - komunikácia prostredníctvom elektronický dátových schránok je vysoko bezpečná, potrebné dokumenty prichádzajú priamo k prijímateľovi
 • nižšie náklady - elektronická komunikácia odbremeňuje od viac ako polovice nákladov, kompletne odpadajú poštové náklady a zostáva len polovica správnych poplatkov
 • prehľad - používateľ elektronickej schránky je podrobne informovaný o každej zásielke prostredníctvom notifikácie

 • Ako založiť dátovú schránku?

  Zriadenie dátovej schránky si vyžaduje isté náležitosti, bez ktorých nie je možné prihlásiť sa na portál. Čo potrebujete k založeniu dátovej schránky?


 • 1. slovenský občiansky preukaz (možné sú aj výnimky, ako preukaz povolenia na pobyt v SR)
 • 2. čítačku čipových kariet na pripojenie k pc (nainštalované ovládače a softvér eID klient)
 • 3 . počítač, ktorý umožňuje pripojenie čítačky kariet a internetové pripojenie

 • Zriadenie dátovej schránky je podľa zákona č. 305/2013 Z. z. možné pre fyzické osoby, podnikateľov, právnické osoby, orgány verejnej moci a subjekty medzinárodného práva. Založenie dátovej schránky online prebieha na stránke slovensko.sk.

  Založenie dátovej schránky - cena

  Táto služba je bezplatná. Zriadenie dátovej schránky si nevyžaduje takmer žiadne poplatky, maximálne môžeme počítať s cenou za vydanie občianskeho preukazu 4,50 €. Aktivácia založenia dátovej schránky je bez poplatkov.

  Zriadenie dátovej schránky je automatické. Prebieha na základe údajov zaslaných z registra fyzických osôb, živnostenského registra alebo obchodného registra. Výnimkou sú osoby bez štátnej príslušnosti a právnické osoby so sídlom firmy v zahraničí. O založenie dátovej schránky možno žiadať prostredníctvom formuláru uverejneného na stránke slovensko.sk.

  Akú poštu si nájdete vo svojej schránke?

  Vo vašej elektronickej schránke si nájdete poštu od orgánov verejnej moci, teda štátu - úradné rozhodnutia, dokumenty. V zásade elektronické schránka nahrádza klasický spôsob komunikácie za veľmi moderné riešenie.

  Ako sa správať pri spravovaní elektronickej schránky?

 • Je vhodné ju pravidelne kontrolovať, aby ste mali prehľad o tom, aký obsah sa nachádza vo vašej schránke a nezabudli na dôležité dokumenty a podobne.
 • Tým, že máte dátovú schránku zriadenú, ešte neznamená, že je aktivovaná. Elektronickú dátovú schránku si aktivujete po prihlásení cez tlačidlo „Aktivovať schránku,“ ktoré nájdete na stránke schránky vpravo hore.
 • Dávajte si pozor na zabezpečenie schránky. V ideálnom prípade sa ku svojej schránke prihlasujte len prostredníctvom vášho počítaču a vždy potom, ako skončíte aktivitu, sa uistite, že ste sa odhlásili zo stránky.
 • Pokiaľ si zriadite elektronickú schránku, ako fyzická alebo právnická osoba, orgány štátnej moci budú s vami komunikovať práve týmto spôsobom, keďže budú predpokladať, že preferujete elektronickú komunikáciu, ale existuje dodatočná možnosť zvoliť si aj listovú podobu.

 • Ako sa prihlásiť do svojej elektronickej schránky?

  Prihlásenie do dátovej schránky prebieha na stránke slovensko.sk. Vpravo hore uvidíte vyznačené malé červené pásmo s označením „Prihlásiť sa na portál.” Stránka vás presmeruje a ponúkne vám dve možnosti, a) Prihlásiť sa so slovenským občianskym preukazom b)Prihlásiť sa ako obyvateľ inej krajiny EÚ. Vyberiete si možnosť a pokračuje v ďalších krokoch, na ktoré je používateľ automaticky vedený spustenou aplikáciou eID klient. Nasleduje niekoľko úkonov, s ktorými vám aplikácia pomôže - pripojenie čítačky čipovej karty, vloženie elektronického občianskeho preukazu do čítačky, ktorý pripojíte do pc a zadanie bezpečnostného osobného kódu. Po úspešnom prihlásení môžete spravovať obsah portálu. Pokiaľ máte ďalšie otázky ohľadom elektronickej schránky, veľa odpovedí nájdete priamo na stránke prihlasovania - tu.


  Internet Download Manager 6.36 build 5

  Hromadné sťahovanie súborov

  378955

  Shareware

  Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

  Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

  254341

  Freeware

  Opera Mini 8

  Mobilní verze známého internetového prohlížeče

  220071

  Freeware

  Microsoft Windows XP SP3 CZ

  Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

  163498

  Freeware

  Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

  Napaľovanie CD a DVD.

  147399

  Trial

  BitLord 2.4.1.297

  Bittorrent klient.

  144551

  Freeware

  Daemon Tools Lite 10.13

  Emulácia virtuálnych mechaník

  140253

  Freeware

  Agama Web Buttons 3.1

  Tvorba webových tlačidiel.

  130546

  Shareware

  Cheat Engine 7.1

  Prezeranie a úprava dát procesov.

  122690

  Freeware

  Skype 8.65.0.78

  Volanie a chatovanie cez internet

  98777

  Freeware

  ďalšie programy »

  DVBViewer 5.3.1

  Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

  147

  Demo

  gSyncit 4.1.65

  Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

  147

  Trial

  Photomatix Pro 5.1.1

  Kúzlo s digitálnymi fotografiami

  115

  Trial

  Guitar PRO 6.1.9 R11686

  Vynikajúci program pre hudobníkov.

  105

  Trial

  GoodSync 9.9.5.8

  Synchronizácia súborov.

  84

  Trial

  Sandboxie 5.06

  Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

  63

  Shareware

  Spb Mobile Shell 3.5.5

  Užívateľské rozhranie pre PDA.

  52

  Trial

  BlueSoleil 8.0.376.0

  Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

  52

  Shareware

  Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

  Editácia MPEG a authoringu DVD.

  31

  Trial

  Reaper 5.12

  Editácia audio súborov.

  31

  Shareware

  ďalšie predávané »


  logo

  11412 programov na stiahnutie zadarmo

  Posledná aktualizácia pred 2 dni