Ako na správne riadkovanie vo Worde?

14.1.2022 12:15  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Ostatné

Keď píšete vo Worde text, tak je potrebné zvoliť jednotné riadkovanie, aby text vyzeral pekne a bol aj dobre čitateľný. Zjednotiť Word riadkovanie je obzvlášť dôležité, keď do textu kopírujete nesformátované texty z cudzích zdrojov - tie totiž mávajú vskutku rôznorodé odsadenie a riadkovanie.

Práca vo Worde teda zahŕňa dostatočnú editáciu, počas ktorej sa zaručene nezaobídete bez MS Word riadkovania. Ako naňho? K tomu vám poslúži náš návod, ako na riadkovanie vo Worde.

Aké riadkovanie zvoliť?

Ešte predtým, než sa pustíte do samotnej úpravy riadkovania vo Worde, tak je potrebné dôkladne porozumieť tomu, čo je riadkovanie vo Worde vlastne zač a aké typy riadkovania existujú. Riadkovanie znamená, aká široká bude medzera medzi jednotlivými riadkami - tak je to v prípade štandardného riadkovania.

Výchozím nastavením je potom veľkosť riadkovania 1,15, avšak existujú spôsoby, ako upraviť riadkovanie vo Worde v rozsahu od 1 do 3, a tiež ako si nastaviť vlastné riadkovanie vo Worde podľa ľubovôle. Najčastejšie sa v praxi však používa Word riadkovanie 1 a 1,5.

Čo sa týka jednotlivých typov riadkovania, tak okrem toho štandardného, ​​ktoré je charakteristické tým, že všetky riadky sú od seba rovnako vzdialené, je možné siahnuť aj po niektorom z preddefinovaných riadkovaní. Štandardné riadkovanie je možné nahradiť napríklad tým, že si zvolíte dvojité riadkovanie Word alebo otvorené riadkovanie. Samozrejme je možné si vybrať aj možnosť, kedy bude text úplne bez riadkovania.


Ako vo Worde urobiť riadkovanie?

Medzery medzi odsekmi Word alebo jednoduché riadkovanie Word sa dá zmeniť ľahko a rýchlo. Ako zmenšiť medzery medzi riadkom vo Worde, poťažmo ako zmeniť riadkovanie vo Worde, keď sú riadky zas naopak príliš pri sebe?

Stačí vám na karte Domov vybrať možnosť Riadkovanie a vzdialenosť odsekov, ktorá je schovaná pod ikonkou šípky, vedľa ktorej sa nachádzajú riadky. Následne dostanete možnosť vo Worde nastavenie užšieho riadkovania, teda napríklad nastavenie riadkovania 1.0 vo Worde, prípadne naopak dostanete možnosť medzeru medzi riadkami rozšíriť, a to až do spomínaného riadkovania 3.0.

Ak by vám ponúkaný rozsah nestačil, tak nie je nič jednoduchšie ako kliknúť na Možnosti riadkovania, kde si môžete nastaviť vlastné riadkovanie, tj medzeru, ktorá bude medzi jednotlivými riadkami - takto si je možné nastaviť vlastnú riadkovanie Word 2016 a riadkovanie Word 2013.

Ako na pokročilé riadkovanie vo Worde?

Zaujíma vás, ako urobiť dvojité riadkovanie vo Worde? Pre tento spôsob Word riadkovania textu sa stačí prepnúť do karty Návrh a na nej zvoliť Medzery medzi odsekmi. Následne je potrebné kurzorom myši nabehnúť na možnosť dvojitého riadkovania, čím okamžite dôjde k zmene formátovania textu. Ak ste s týmto typom dvojitého riadkovania spokojní, tak svoju voľbu ešte potvrďte kliknutím ľavým tlačidlom.

Ako odstrániť medzery medzi riadkami vo Worde? Rovnakým spôsobom, ako urobíte dvojité riadkovanie, akurát s tým rozdielom, že v menu Medzery medzi odsekmi vyberte možnosť Bez medzier medzi odsekmi.

Alternatívy Wordu

Word je najbežnejšie používaným textovým editorom, avšak texty v ňom si žiadajú pokročilú a mnohokrát aj náročnú editáciu, okrem riadkovania musíte riešiť napríklad okraje stránky Word či odsadenie prvého riadku Word. Ak teda hľadáte jednoduchší textový editor, tak skvelou voľbou môže byť napríklad RJ TextEd alebo TextPad.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

377946

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

253219

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219111

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163104

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

146901

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144257

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

137710

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

128335

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

121761

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

97672

Freeware

ďalšie programy »

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

pdfMachine 14.85

Tvorba PDF dokumentov.

31

Demo

Posel smrti 1.0

Skvelá česká hororová adventúra

31

Demo

ďalšie predávané »


logo

11391 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni