Ako a kde sťahovať cez torrenty?

13.2.2022 6:32  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Ostatné

Pokiaľ sťahujete cez internet filmy, seriály alebo hry, určite ste sa stretli so slovom torrent. S týmto termínom sa nám často spája, že ide o nelegálnu činnosť.

Sťahovanie cez torrenty sa v dnešnom svete primárne využíva na získavanie nelegálneho obsahu. Je to aj kvôli tomu, že sťahovanie prostredníctvom torrentov je často rýchlejšie ako cez nejaké webové portály. Rýchlosť sťahovania môže dosahovať až niekoľko desiatok megabajtov za sekundu, samozrejme v závislosti od rýchlosti vášho internetu. V konečnom dôsledku môžete teda 10GB súbor stiahnuť za pár minút. Preto sa sťahovanie cez torrenty stalo najväčším lákadlom na šírenie nelegálneho obsahu.

Čo je to torrent a ako funguje?

Bittorrent, alebo skrátene torrent je internetový protokol, ktorý funguje na báze siete so vzájomným sprístupňovaním P2P (peer to peer). Ako sme spomínali, torrenty slúžia na rýchly prenos veľkých súborov. Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že sťahujete dáta od rôznych používateľov, ktorí majú vo svojom počítači uložený súbor, ktorý si aktuálne chcete stiahnuť.

Torrent je aj prípona súborov, ktoré potrebujete k tomu, aby ste si daný súbor mohli stiahnuť. Tento súbor obsahuje metadáta o tom, kde presne sa nachádza tracker (server), ktorý má na starosti celý proces sťahovania konkrétneho súboru. Sťahovaný súbor nezískava dáta z jedného miesta, ako pri klasickom sťahovaní z webovej stránky, ale z viacerých počítačov naraz. V závislosti od toho, kde všade sa súbor nachádza. Sťahovaný súbor je rozdelený do viacerých blokov. Pre predstavu, jeden súbor môže byť rozdelený na desiatky, stovky, alebo aj tisíce blokov. Kvôli tomu, môžete súbor sťahovať z rôznych počítačov naraz. Laicky povedané, sťahujete tie bloky, ktoré sa samé spájajú do výsledného celku. Takže môžete sťahovať naraz z viacerých počítačov, pričom jeden môže byť napríklad v Českej republike a ďalší v USA.

Terminológia torrentov

Pokiaľ sa už rozhodnete sťahovať cez torrenty, mali by ste poznať aspoň základnú terminológiu, ktorá sa pri torrentoch využíva najviac. Seeder – vlastník súboru, ktorý chcete stiahnuť. Seederov môže byť viacero naraz, takže čím viac ich je, tým rýchlejšie stiahnete vami žiadaný súbor. Ak sa súbor nenachádza u žiadnych seederov, nestiahnete si ho ani vy. Preto je dobré, ak je aspoň jeden seeder, ktorý má súbor. Leecher je osoba, ktorá sťahuje súbor, takže v podstate vy. Peer je označenie, pre všetkých používateľov torrentu. Či už súbor sťahujete alebo ho poskytujete na sťahovanie. Tieto základné pojmy sú tie najdôležitejšie. V momente, keď začnete sťahovať súbor, stávate sa aj jej šíriteľom (seederom).


Kde sťahovať torrenty

Webové stránky, ktoré sú trackermi, teda servermi, je na internete veľké množstvo. Tieto stránky majú v sebe uložené adresy klientov, ktorí majú daný súbor vo svojom počítači. Preto tieto webové portály neobsahujú súbor, ktorý si chcete stiahnuť, len odkazy. Najznámejšími torrentovými stránkami sú The Pirate Bay a RARBG. Nájdete tam množstvo torrentových súborov. Torrentové servery si zväčša vyžadujú registráciu. Tým pádom sa k vášmu účtu zaznamenávajú viaceré hodnoty, ako napríklad množstvo stiahnutých a odoslaných dát. Jednou z ďalších hodnôt je aj takzvané ratio. Je to pomer medzi odoslanými a stiahnutými dátami. Tú je dobré udržiavať na hodnote 1. Je potrebné však dodať, že niektoré torrentové súbory môžu obsahovať aj vírus, ktorý si môžete nedopatrením stiahnuť do vášho počítača.

Ak chcete sťahovať cez torrenty potrebujete k tomu aj program - klienta. Existuje viacero programov, ktoré vám umožnia sťahovať torrentové súbory. Napríklad program uTorrent, BitTorrent alebo qBittorrent. Niektoré webové servery vyžadujú stiahnutie konkrétneho programu. V programe si môžete nastaviť množstvo funkcií, ako napríklad maximálnu rýchlosť sťahovania a odosielania dát. Keďže ponúkate svoju rýchlosť internetu na sťahovanie aj šírenie, môže to značne znížiť rýchlosť internetu pri používaní, vtedy je prospešné využiť túto funkciu.

Návod ako sťahovať

  • 1. Stiahnite si program - klienta (uTorrent, BitTorrent alebo qBittorrent) a nainštalujte do vášho počítača.
  • 2. Nájdite si webovú stránku (server), z ktorej si stiahnete torrentový súbor. Pripojte ho do vášho programu (klienta). Keď si stiahnete nejaký torrentový súbor, môžete ho pripojiť priamo v programe. Avšak súbor sa automaticky pripojí aj dvojklikom na neho.
  • 3. Vyberte si miesto uloženia vo vašom počítači.
  • 4. Súbor sa automaticky začne sťahovať. Avšak len v prípade, že sú dostupní nejakí seederi.

O tom, či je sťahovanie cez torrenty legitímne, by sa dalo polemizovať. Sťahovanie filmov, hudby alebo hier môže byť prostredníctvom torrentov nelegálne, pokiaľ samotní vydavatelia nedajú povolenie šíriť svoj obsah prostredníctvom torrentov. Napríklad niektoré programy pre operačný systém Linux sa legitímne šíria prostredníctvom torrentov. Pri bezpečnom sťahovaní sa nemusíte báť, že všetci uvidia, čo máte na disku. Sťahovanie prebieha automaticky a vždy sa sťahuje len ten súbor, ktorého obsah je daný v metadátach torrenotvého súboru. Aby ste šírili dáta ďalej, musíte mať spustený počítač a s ním aj program - klienta. V opačnom prípade si nebudete schopný nič stiahnuť ani odoslať. Stále je však potrebné mať na pamäti, že pokiaľ sťahujete a šírite nelegálny obsah, teda filmy, seriály, hry alebo čokoľvek iné, čo je proti autorským právam, dopúšťate sa trestnej činnosti.
Excel Password Recovery 1.2

Obnova zabudnutého hesla do Excel dokumentov.

342

Demo

Total Commander 10.0

Súborový manažér (správa súborov)

180

Shareware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140

Freeware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

129

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

119

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdialené ovládanie PC a prístup

110

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

75

Freeware

IrfanView 4.57

Prehliadanie a úprava mnohých grafických formátov

71

Freeware

ESET NOD32 Antivirus

Antivírusový program

65

Trial

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

64

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Dopravní situace - silnice a dálnice aktuálně 1.5.8

Doprava na českých cestách - aplikácia

Freeware

0 kB

Wikipedia do mobilu

Encyklopédia do telefónu

Freeware

0 kB

Vánoční cukroví recepty 1.0

TOP recepty na vianočné pečivo

Freeware

0 kB

Můj Globus 1.9.3

Aplikácia Môj Globus

Freeware

0 kB

BeReal 0.54.1

Zdieľanie fotografií s priateľmi (aplikácia)

Freeware

0 kB

Shell ClubSmart 4.9.1

Tankovacia karta Shell

Freeware

0 kB

Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

Aplikácia - zvuky na stiahnutie

Freeware

0 kB

Pumpdroid 20220303

Cena benzínu a nafty - aplikácia

Freeware

0 kB

KB Klíč 3.2.0

Bezpečné prihlasovanie - internetové bankovníctvo

Freeware

0 kB

Spider Solitaire 6.2.1.4035

Obľúbená kartová hra do mobilu

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Norton Security 20.2.0.19

Profesionálny antivírus - ochrana zariadenia

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Sťahovanie a streamovanie torrentov

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Najlepšia navigácia do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prezeranie, tlač a konverzia CAD súborov

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pre strojné inžinierstvo

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databázy - zhliadnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normovanie jedál

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázkov a fotiek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prehliadač od Apple

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »

logo

11491 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 1 dnom