Ako urobiť WiFi hotspot z mobilu či notebooku?

23.2.2022 11:27  | 
Dominika Ježová

Kategórie: Ostatné

Chcete zdieľať svoje internetové pripojenie s niekým iným, ale neviete, ako na to? Prejdite si spolu s nami jednoduchý návod, ktorý vás prevedie od základov vytvorenie wifi hotspotu.

Niekoľkými kliknutiami môžete premeniť svoj smartfón na zdroj internetu pre iné zariadenia a sprístupniť tak pripojenie ľuďom vo vašej blízkosti alebo seba. Oceníte to aj v prípade, ak nemáte stabilné pripojenie a potrebujete internet k práci na notebooku. Poďme sa pozrieť na to, ako zdieľať pripojenie k internetu cez WiFi.

Čo je WiFi hotspot?

Funkcia Wi-Fi hotspot umožňuje zdieľanie internetového pripojenia a sprístupňuje vám pripojenie k Wifi sieti pomocou počítaču, smartfónu alebo iného zariadenia, najmä v situácii, keď ste mimo dostupnej domácej siete alebo potrebuje záložný zdroj. Sieť môžete zabezpečiť vlastným heslom a premenovať, čím je poskytnete väčšie bezpečie.

Zabezpečte svoj WiFi Hotspot

Existuje niekoľko všeobecných pokynov, ktoré by ste mali splniť predtým, ako povolíte svoj hotspot k zdieľaniu. Je to dôležité z toho dôvodu, aby prebehlo prihlásenie bezpečne a nedostali sa do situácie, kedy by vás niekto ubral o pripojenie a získal vaše prihlasovacie údaje bez povolenia.

Pomenujte svoj hotspot a zabezpečte svoju sieť silným heslom

Jednoduchá zmena mena siete, môže byť veľmi užitočná. Uľahčíte tým ostatným zariadeniam vyhľadať práve vašu požadovanú sieť a následne sa k nej pripojiť. Veľmi podstatné je aj heslo, ktorým je možné pripojiť sa k vášmu osobnému hotspotu. Silné heslo, ktoré bude chrániť vaše pripojenie je nevyhnutné. Názov a heslo zabezpečenia hotspotu môžete zmeniť tým, že prejdete do Nastavení > Osobný hotspot > Názov zariadenia > Heslo. Obe premeníte jednoduchým prepísaním, ktoré nezabudnite uložiť. Pokiaľ potrebujete zmeniť ale zistiť heslo vášho routeru, návod nájdete tu.


Pokiaľ premýšľate nad tým, ako zistiť heslo hotspotu, môžete na to prísť veľmi jednoducho nasledovným spôsobom. Prejdite do nastavení a vyhľadajte svoj osobný hotspot, alebo si rozbaľte lištu vašej domovej obrazovky a ikonu s názvom osobný hotspot. Ako prejdete do požadovanej sekcie, nájdete tu heslo k vašej sieti.

Ako urobiť WiFi hotspot z mobilu?

Pripojenie iného zariadenia k vašim mobilným dátam môžete podľa nasledovného postupu, avšak predtým, ako povolíte prístup, presvedčte sa, že máte dostatočne silné heslo, o ktorom sme viac písali v odstavci vyššie.

  • 1. Uistite sa, že máte zapnuté mobilné dáta. Automaticky ich môžete zapnúť cez rýchly prístup na vašej lište alebo prejdite do nastavení zariadenia - Nastavenia > Mobilná sieť/Siete (Pripojenie) > Mobilné dáta, a tu zapnete povolenie dát.
  • 2. Opäť môžete pomocou lišty zapnúť Osobný hotspot alebo prejdite priamo do Nastavení. Nastavenia > Mobilná sieť, kde nájdete položku Osobný hotspot, prípadne Wi-Fi Hotspot alebo Tethering. Aktivujte ho kliknutím.
  • 3. Pokiaľ ste splnili oba body, povolili ste prístup k vašej sieti. Môžete sa pripojiť prostredníctvom iného zariadenia alebo povoliť prístup niekomu inému. Ako vytvoriť WiFi hotspot? Klasicky sa pripojte prostredníctvom sietí, ktoré nájdete na palete Správcu Wi-Fi pripojení.
  • 4. O aktívnom zdieľaní vášho mobilného signálu vás bude zariadenie informovať prostredníctvom notifikácií.

Ako urobiť Wi-Fi hotspot z počítača?

Pokiaľ vlastníte počítači s novým alebo aktualizovaním operačný systémom, potom je viac ako isté, že váš počítač má vstavanú funkciu na zdieľanie údajov. Ak však máte staršiu verziu operačného systému Microsoft, situácia s nastevín hotspotu môže byť komplikovanejšia.

Ako urobiť Wi-Fi hotspot na Windows

V systéme Windows môžete internetové pripojenie zdieľať kliknutím na Nastavenia > Sieť a internet > Mobilný prístupový bod, ktorý povolíte. Následne napríklad pomocou mobilného telefónu vyhľadajte dostupnú sieť a pripojte sa pomocou hesla, ktoré nájdete po rozkliknutí Mobilného prístupového bodu v PC.

Ako urobiť Wi-Fi hotspot na Macu

Apple má už dlhšie obdobie funkciu hotspotu. Pokiaľ chcete funkciu povoliť, potom postačí, ak prejdete do Predvoľby systému > Zdieľania > Zdieľanie internetu. Tu môžete taktiež upraviť názov wifi svojho počítača, aby bol pre ostatných jednoduchšie dohľadateľný. Môžete tu nájsť aj pokročilejšie nastavenia ohľadom wifi pripojenia.

Záver

Pokiaľ potrebujete mobilný hotspot, a zrovna nemôžete použiť váš telefón, nezabudnite, že je tu možnosť vytvorenia hotspotu aj prostredníctvom vášho počítaču. Pokiaľ ale potrebujete pripojenie na celý deň, je lepšie zvážiť neobmedzené wifi pripojenie, pretože použitím mobilných dát si uberáte z predplateného balíku dát, ktoré máte aktivované. Navyše sa zdieľaním dát veľmi rýchlo míňa batéria.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378955

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254341

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

220071

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163498

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147399

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144551

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140254

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130546

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122690

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98777

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

Editácia MPEG a authoringu DVD.

31

Trial

Reaper 5.12

Editácia audio súborov.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11412 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 2 dni