Čo robiť, keď si polejete telefón?

11.1.2022 5:13  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Mobil

Mobilný telefón vás dnes už sprevádza prakticky na každom kroku, a tak sa môže ľahko stať nehoda, pri ktorej skončí poliaty alebo utopený vo vode.

Už samotný názov „mobilné“ jasne vystihuje, že si telefón môžete zobrať všade so sebou. Navyše dnešný mobil je už aj „šikovný“, a tak okrem volania a písania SMS umožňuje aj pripojenie na internet, správu sociálnych sietí, hranie hier atď. Stal sa vďaka tomu nepostrádateľnou súčasťou našich životov. Ruku na srdce, možno aj vy patríte k používateľom, ktorí si telefón berú so sebou dokonca aj na toaletu. Pritom práve pád do záchodovej misy je jedným z častých spôsobov, ako si ľudia mobil utopia a nenávratne poškodia. Ďalším variantom je výlet k vode alebo pobyt pri bazéne, pri ktorom sa telefón namočí spolu so svojim majiteľom.

Nájdu sa aj ľudia, ktorým mobil spadol do vane pri kúpaní. Stačí ale aj malá neopatrnosť pri stolovaní, kedy sa na telefón (respektíve do neho) vyleje obsah pohára, a nešťastie je na svete. Voda v mobile totiž vie narobiť peknú paseku.

Aj keď sa ale nepodarí telefón zachrániť, nemusí to znamenať, že prídete o všetky v ňom uložené informácie alebo cenné spomienky na fotkách. Dôležité súbory môžete zálohovať online pomocou mobilnej aplikácie a zdieľať ich treba aj s vašim notebookom.

Mobil vo vode, ako ho zachrániť?

Prvá reakcia pri namočení telefónu je okamžitá a takmer inštinktívna – mobil vyloviť spod hladiny alebo vytiahnuť z rozliatej kaluže tekutiny. Čo ale urobiť ďalej a ako telefón zachrániť?


Pravdepodobne by ste mobil najradšej v rámci možností osušili a hneď skontrolovali, či ešte funguje, že áno? Tak to rozhodne nerobte. Ani uložiť celý mokrý telefón do ryže nie je tým najlepším spôsobom, ako zachrániť mobil.

Správny postup pri kontakte telefónu s vodou spočíva v krokoch, popísaných ďalej.

 • Namočený telefón ihneď vypnite. Zabránite tak poškodeniu citlivej vnútornej elektroniky, v ktorej by mohlo dôjsť k skratom, ak sa k nej voda dostala. Navyše elektrický prúd spôsobuje veľmi rýchlu koróziu kovových kontaktov v prístroji.
 • Vyberte batériu. Ak to váš model telefónu umožňuje bez zložitého rozoberania, ihneď akumulátor odstráňte a osušte zvlášť.
 • Vyberte z utopeného telefónu SIM a SD karty. Tento krok by sa dal popísať ako fáza „zachráňte, čo sa dá“. SIM karty a pamäťové microSD karty z telefónu vyberte a očistite. Než ich skúsite sprevádzkovať v inom zariadení, nechajte ich dostatočne uschnúť. Pokiaľ ste svoj telefón pravidelne nereštartovali, môžete naraziť na problém so zabudnutým PINom. SIM karta sa ale našťastie dá odblokovať.
 • Telefón pred vysušením očistite. V prvej chvíli ste iste použili nejaký kus látky alebo napríklad papierové obrúsky, aby ste namočený telefón osušili z toho najhoršieho, ešte než ste sa pustili do vyberania batérie a SIM karty. Po vybratí všetkých týchto súčiastok je dobré telefón ešte pred konečným sušením očistiť, a to hlavne v prípade, že ste ho vykúpali v slanej vode, poliali pivom, sladkým džúsom alebo napríklad kávou. Na opláchnutie telefónu je najlepšie použiť destilovanú vodu, aby po vysušení nezostali v elektronike minerálne látky a nečistoty, spôsobujúce koróziu a skraty.
 • Vysušte poliaty alebo utopený prístroj. Spôsobov, ako vysušiť mobil, existuje celý rad. Než sa do toho pustíte, prečítajte si, ako namočený telefón usušiť bezpečne, aby vás nečakal zbytočný servis.

Ako vysušiť mokrý telefón?

Ak vám dotykový mobil spadol do vody a zvládli ste celý vyššie uvedený „núdzový postup“, čaká vás hĺbkové sušenie telefónu. Nikdy nesušte mobil na kúrenie alebo na priamom slnku, mohlo by to totiž viesť k jeho trvalému poškodeniu.

Nie je tiež vhodné používať na vysušenie fén, ani sa snažiť vodu z prístroja vyfúkať stlačeným vzduchom. Oba tieto postupy by mohli vlhkosť zbytočne dostať hlbšie do citlivej elektroniky.

Metóda, ako vysušiť mobil správne, pritom nie je nijako zložitá. Vyžaduje len pár základných vecí ak tomu dostatok trpezlivosti. Potrebovať budete uzatvárateľnú nádobu a niečo, do čoho sa bude vlhkosť z mobilu absorbovať. Najčastejšie sa používa ryža, pretože je ľahko a rýchlo dostupná. Ešte lepšiu službu ale odvedie silica gél, ktorý iste poznáte z malých bielych sáčkov, pridávaných k niektorým druhom tovaru. Dá sa ale bežne kúpiť aj vo forme bezprašného podstielky pre mačky.

Telefón do ryže

Odporúčaný postup na dosúšanie namočeného telefónu je jednoduchý. Stačí vziať uzatvárateľnú nádobu, mobil do nej vložiť a zasypať ryžou. Tá dokáže do svojich zrniek absorbovať zvyšok vlhkosti z telefónu.

Je dôležité vedieť, ako dlho nechať mobil v rýži. Minimum je 24 hodín, a to platí iba za ideálnych podmienok, keď sa dostal telefón pod vodu len na chvíľu a podarilo sa ho dobre vysušiť hneď na začiatku. Lepšie je ponechať ho v uzavretej nádobe s rýžou aspoň 48 – 72 hodín, a až potom vyskúšať zapnutie.

Oprava utopeného telefónu

Aj keď rýža alebo silica gel dokáže odstrániť z telefónu vlhkosť, rozhodne nedokáže odstrániť začínajúcu koróziu alebo vzniknuté elektrické skraty. Ak chcete mať čo najlepšiu šancu na záchranu mobilu, zverte zariadenie do rúk odborného servisu.

Pri oprave utopeného telefónu je cena obvykle len pár sto korún. Ak máte mokrý telefón a nevíte, čo robiť, hlavne ho čo najrýchlejšie vypnite a potom odneste do najbližšieho servisu.

Väčšina firiem už ponúka v rámci opravy utopeného telefónu aj rýchly zvoz kuriérom, takže stačí si túto službu objednať cez internet a nemusíte s namočeným telefónom nikam cestovať.

Okrem toho sú prípady, na ktoré je aj rýža krátka, a pre dôkladné vysušenie je potrebné telefón rozobrať. Voda pod displejom v mobile sa bez takého odborného zásahu vyriešiť nedá, rovnako ako vlhkosť v iných hlbších strukturách prístroja.

Reklamácia telefónu po namočení

Kým servisy pre mobilné telefóny sú na opravy namočených a utopených telefónov zvyknuté a patria do ich štandardnej ponuky, u výrobcu takýto prístup nečakajte. Pokiaľ sa vám telefón utopí a prestane fungovať, s reklamáciou pravdepodobne neuspejete. Jedinou výnimkou by bola situácia, kedy prestal po namočení fungovať telefón, ktorý je ponúkaný ako mobil odolný proti vode.

Telefón pod vodu (mobil odolný voči vode)

Dnes už existuje celá škála mobilných telefónov, ktoré sú odolné proti vode. Pokiaľ vás zaujíma, či medzi ne patrí aj ten váš, hľadajte príslušné označenie IP, kľúčová je druhá časť čísla, rozlúštiť sa dá podľa nasledujúceho kľúča:

 • IPx0 - bez ochrany
 • IPx1 - chránené proti kvapkajúcej vode
 • IPx2 - chránené proti intenzívnejšie kvapkajúcej vode
 • IPx3 - chránené proti striekajúcej vode
 • IPx3 - chránené proti striekajúcej vode zo všetkých smerov
 • IPx5 - chránené proti tryskajúcej vode
 • IPx6 - chránené proti intenzívne tryskajúcej vode
 • IPx7 - chránené proti ponoreniu do vody do hĺbky až 1 metra na dobu až 30 minút
 • IPx8 - chránené proti nepretržitému potopeniu do vody za podmienok, ktoré určí výrobca zariadenia
 • IPx9 - chránené proti tryskajúcej vysokotlakovej teplej vode

U odolných mobilov sa najčastejšie stretnete s označením IP68, teda s dostatočnou ochranou na ponorenie do vody. Takýto telefón by mal bez problémov zvládnuť všetky bežné situácie, pri ktorých môže k jeho namočeniu dôjsť. Zároveň ide obvykle o modely celkovo odolnejšie, s pevnejším šasi. Pokiaľ ste teda už nejaký ten mobil utopili, porozmýšľajte o voľbe nového telefónu, určeného aj pod vodu.
Total Commander 10.0

Súborový manažér (správa súborov)

170

Shareware

CCleaner 5.72

Vyčistiť a zrýchliť PC

124

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

108

Freeware

Adobe Flash Player 32.0

Prehrávač (flash) - prehliadač Firefox + Netscape

107

Freeware

TeamViewer 15.17.7

Vzdialené ovládanie PC a prístup

100

Freeware

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

72

Freeware

IrfanView 4.57

Prehliadanie a úprava mnohých grafických formátov

70

Freeware

PowerPoint zdarma 2007

Prehliadanie prezentácií MS PowerPoint

67

Freeware

SketchUp 19.3.253

Tvorba 3D modelov - 3D návrh interiéru

66

Freeware

7-zip 19.01

Kompresný program

66

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Wikipedia do mobilu

Encyklopédia do telefónu

Freeware

0 kB

Vánoční cukroví recepty 1.0

TOP recepty na vianočné pečivo

Freeware

0 kB

Můj Globus 1.9.3

Aplikácia Môj Globus

Freeware

0 kB

BeReal 0.54.1

Zdieľanie fotografií s priateľmi (aplikácia)

Freeware

0 kB

Shell ClubSmart 4.9.1

Tankovacia karta Shell

Freeware

0 kB

Zvuky přírody do mobilu 3.8.1(71)

Aplikácia - zvuky na stiahnutie

Freeware

0 kB

Pumpdroid 20220303

Cena benzínu a nafty - aplikácia

Freeware

0 kB

KB Klíč 3.2.0

Bezpečné prihlasovanie - internetové bankovníctvo

Freeware

0 kB

Spider Solitaire 6.2.1.4035

Obľúbená kartová hra do mobilu

Freeware

0 kB

World of tanks Blitz 9.3.0.973

Hra s tankami do mobilu

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Norton Security 20.2.0.19

Profesionálny antivírus - ochrana zariadenia

Trial

0 kB

BitLord 2.4.6-355

Sťahovanie a streamovanie torrentov

Freeware

0 kB

Waze 4.86.0.6

Najlepšia navigácia do mobilu

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Mobilné aplikácie pre chytré a lacnejšie nakupovanie

Freeware

0 kB

VariCAD Viewer 2022-2.0

Prezeranie, tlač a konverzia CAD súborov

Freeware

0 kB

VariCAD 2022-2.0

CAD systém pre strojné inžinierstvo

Trial

0 kB

Seznam filmů 1706080

Tvorba databázy - zhliadnuté filmy

Freeware

0 kB

NoRec Extra 4.1.0.9

Normovanie jedál

Shareware

0 kB

Adobe Photoshop CS5 12.0.4

Editor obrázkov a fotiek

Trial

0 kB

Safari 5.1.7

Webový prehliadač od Apple

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »

logo

11490 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 6 dni