Ako zaplatiť mobilom? Platba telefónom - Ako na to?

4.11.2021 15:51  | 
Tahaj.sk

Kategórie: Mobil

Chystáte sa začať využívať mobilný telefón namiesto platobnej karty? V takom prípade sa vám určite bude hodiť znalosť toho, ako zaplatiť mobilom, respektíve ako platiť kartou v mobile, pretože na platenie mobilom je samozrejme potrebné vlastniť aj kreditnú/debetnú kartu viazanú na vaše bankové konto, prípadne na niektorú z finančných spoločností (PayPal a pod. .).

Návod, ako platiť mobilom si rozdeľme do dvoch hlavných kategórií, a to síce ako platiť mobilom iPhone a platba mobilom Android, teda ako platiť telefónom Huawei či ako na platenie telefónom Samsung, pretože platenie telefónom Android a zariadeniami od Applu si žiada inú platobnú aplikáciu. Všeobecný princíp platenia cez telefón je ale pri oboch operačných systémoch podobný. Ako platiť kartou cez mobil?

Čo budete na platenie mobilom potrebovať?

K tomu, aby ste pochopili, čo budete potrebovať na platenie mobilom, je potrebné vedieť, ako funguje platba mobilom. Platba mobilným telefónom zjednodušene povedané funguje na princípe odovzdania platobných informácií z karty uloženej v mobile, a to najčastejšie pomocou aplikácie na platenie telefónom v kombinácii s NFC čipom, do platobnej brány či platobného terminálu obchodníka.

Mobil a de facto aj platobná karta tak v celom procese slúžia iba ako akýsi sprostredkovatelia, všetko dôležité je na mobilnú aplikáciu a čipu NFC pre bezkontaktné platenie telefónom.

Je pritom vlastne jedno, akú banku máte – za predpokladu, že podporuje platenie mobilom a vydáva karty kompatibilné s týmto typom platenia, čo sú v SR samozrejme všetci veľkí hráči na trhu. Nasledujúce riadky, kde si podrobnejšie predstavíme jednotlivé aplikácie a NFC tagy, tak sú univerzálnym návodom na to:


  • ako platiť mobilom Česká sporiteľňa
  • ako platiť mobilom ČSOB
  • ako platiť mobilom AirBank
  • ako platiť mobilom Moneta
  • ako platiť mobilom mBank
  • ako platiť mobilom KB
  • ako platiť mobilom Equa Bank
  • ako platiť mobilom Raiffeisen
  • ako platiť mobilom UniCredit
  • ako platiť mobilom FIO

Google Pay

Ako platiť pomocou Google Pay? Stačí si bezplatne stiahnuť mobilnú aplikáciu Google Pay a následne vykonať všetky potrebné kroky na to, aby ste aktivovali platenie telefónom. Ako nastaviť platenie mobilom v tejto aplikácii od Googlu? Kľúčové je samozrejme pridanie platobnej karty - k nemu budete vyzvaní pri prvom spustení aplikácie, prípadne sa k nemu ľahko dostanete z úvodnej obrazovky.

Ďalej si treba túto aplikáciu pre platenie telefónom dôkladne zabezpečiť, služba Google Pay podporuje zabezpečenie pomocou PINu, hesla, gesta, odtlačku prsta či očnej rohovky. Ak ste si už v minulosti inštalovali niektorú z platobných aplikácií, tak v nastavení vášho smartfónu si overte, že Google Pay je nastavená ako predvolená platobná aplikácia.

P.S. Myslite aj na zabezpečenie celého telefónu, s ním vám pomôže napríklad Kaspersky Internet Security for Android.

Apple Pay

Ako nastaviť platbu mobilom na iPhone? K tomu vám poslúži aj bezplatná aplikácia Apple Pay, ktorá funguje na podobnej báze ako Google Pay - taktiež je potrebné si do appky pridať platobnú kartu (tú je možné pridať aj z mobilnej aplikácie danej banky) a dôkladne si ju zabezpečiť. Hlavnými rozdielmi tak zostáva skutočnosť, že Apple Pay podporuje zabezpečenie pomocou Face ID a je integrované do systému od Applu. Ide teda okrem iného aj o spôsob, ako platiť Apple Watch, keby vám náhodou platba telefónom neprišla príliš vhodná.

Ako dostať NFC do mobilu?

K tomu, aby platba cez telefón bola skutočne uskutočniteľná, tak je potrebné, aby váš smartfón podporoval NFC platby mobilom. Uistite sa, že vaše zariadenie disponuje technológiou NFC a má ju zapnutú - v takom prípade nemusíte riešiť to, ako dostať NFC do telefónu. V opačnom prípade si však treba na mobil nalepiť tzv. NFC tag, ktorý nahradí funkciu integrovaného NFC čipu.

Existuje však aj spôsob, ako platiť telefónom bez NFC. Ako platiť mobilom bez NFC? Jeho rolu je možné nahradiť QR kódom, avšak na prijatie platby je potrebné, aby obchodník disponoval čítačkou QR kódov - stiahnuť si čítačku a generátor QR kódov môžete tu.


Internet Download Manager 6.36 build 5

Hromadné sťahovanie súborov

378897

Shareware

Counter-Strike 1.6 NON-STEAM

Obľúbená akčná strieľačka - multiplayer hra

254265

Freeware

Opera Mini 8

Mobilní verze známého internetového prohlížeče

219994

Freeware

Microsoft Windows XP SP3 CZ

Aktualizácia SP3 (Service Pack 3) systému Microsoft Windows XP.

163474

Freeware

Nero 8 Ultra Edition 8.3.20.0

Napaľovanie CD a DVD.

147376

Trial

BitLord 2.4.1.297

Bittorrent klient.

144503

Freeware

Daemon Tools Lite 10.13

Emulácia virtuálnych mechaník

140097

Freeware

Agama Web Buttons 3.1

Tvorba webových tlačidiel.

130502

Shareware

Cheat Engine 7.1

Prezeranie a úprava dát procesov.

122626

Freeware

Skype 8.65.0.78

Volanie a chatovanie cez internet

98711

Freeware

ďalšie programy »

DVBViewer 5.3.1

Prehrávanie a záznam digitálnej televízie.

147

Demo

gSyncit 4.1.65

Synchronizácia Outlooku a Gmail kalendára.

147

Trial

Photomatix Pro 5.1.1

Kúzlo s digitálnymi fotografiami

115

Trial

Guitar PRO 6.1.9 R11686

Vynikajúci program pre hudobníkov.

105

Trial

GoodSync 9.9.5.8

Synchronizácia súborov.

84

Trial

Sandboxie 5.06

Inštalácia softvéru vo vyhradenom priestore.

63

Shareware

BlueSoleil 8.0.376.0

Doplnok k zariadeniu Bluetooth.

52

Shareware

Spb Mobile Shell 3.5.5

Užívateľské rozhranie pre PDA.

52

Trial

Womble MPEG video Wizard DVD 5.0.0.104

Editácia MPEG a authoringu DVD.

31

Trial

Reaper 5.12

Editácia audio súborov.

31

Shareware

ďalšie predávané »


logo

11408 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 16 hodinami